12 עובדות מפתיעות על הפנסיה שלכם

זה אולי עוד רחוק מכם שנות אור, אבל חשוב מאוד לחשוב על העתיד שלכם ולהבין קצת יותר לעומק מה זה חיסכון פנסיוני. אז החלטנו לעזור לכם ולעדכן אתכם ב- 10 עובדות על הפנסיה שלכם, שאולי לא הכרתם, ושיכולים לחסוך לכם לא מעט כסף.

מה חשוב לדעת על הפנסיה שלכם?

חיסכון פנסיוני הוא המפתח לשקט הכלכלי שלכם בעוד כמה שנשים טובות. הוא זה שמבטיח לנו יציבות כלכלית, ביום שבו החלטנו שהגיע הזמן שלנו לפרוש ולהפסיק לעבוד. מדובר על חיסכון ארוך טווח שמנוהל על ידי בתי השקעות או חברות ביטוח באמצעות מכשירים פיננסיים כמו קרן פנסיה, ביטוח מנהלים או קופת גמל, שעם פרישתכם תוכלו למשוך כקצבה חודשית. אבל מעבר לכך, יש עוד כמה דברים שכדאי שתדעו.

כל מה ש(כנראה) לא ידעתם על הפנסיה שלכם

1. כל אחד זכאי ליהנות מהפקדות פנסיוניות – כיום החוק מחייב במדינת ישראל בפנסיה חובה עבור כל מי שעובד, בין אם הוא שכיר ובין אם הוא עצמאי

2. קרן פנסיה כוללת בתוכה ביטוח שארים מובנה – עניין זה חשוב, כיוון שאם לא תעדכנו את החברה שאין לכם ילדים או בן/ת זוג, תשלמו בכל מקרה ביטוח שארים. זה ממש לא ביטוח שחייבים לשלם. חשוב לעדכן את הסוכן או ישירות את קרן פנסיה אחת לשנתיים בעניין זה, אחרת תשלמו לחינם.

3. גובה דמי הניהול יכול "לאכול" שליש מהפנסיה שלכם – חשוב מאוד להתמקח ולהשוות את דמי הניהול שאתם משלמים על החיסכון הפנסיוני שלכם, אם אתם רוצים שהכסף שחסכתם בעבודה קשה יישאר אצלכם כשתגיעו לגיל פרישה. יש לכם אפשרות להפחית אותו, ולחסוך מאות שקלים מדי חודש.

4. משיכת פיצויים מהפנסיה בטרם עת עלולה להקטין בכמעט חצי את קצבת הפנסיה שלכם – מומלץ מאוד להימנע מלמשוך את דמי הפיצויים הפטורים ממס כשאתם עוזבים את עבודתכם, כי יש לכך השפעה דרמטית על עתידכם. עד 40% מהקצבה יכולה להעלם בעקבות מעשה זה. חשוב להתייעץ עם סוכן ביטוח, להבין את ההשלכות של משיכת הכספים מהחיסכון ולהיות מודעים לאלטרנטיבות.

5. אתם רשאים לבחור את מסלול ההשקעה של הפנסיה שלכם – אם לא ידעתם, החיסכון שלכם הוא השקעה לכל דבר, והוא מושקע במניות, תעודות סל, אג"חים (איגרות חוב) וכו' ואתם יכולים להחליף בין המסלולים. רוב האנשים משקיעים במסלול הכללי, אך ההמלצה היא ככל שצעירים יותר להשקיע את הכסף במניות וככל שמתבגרים כדאי לעבור למסלול סולידי יותר, כי הסיכון צריך לרדת. בדקו עם הסוכן שלכם אם הפנסיה שלכם נמצאת ברמת הסיכון המותאמת לכם.

 6. לעצמאים יש הטבות מס על הפקדות לחיסכון פנסיוני – עצמאים שמפקידים לפנסיה יכולות ליהנות מהטבות מס, בין אם הם מפקידים לקרן הפנסיה באופן קבוע ובין אם הם מפקידים באופן חד פעמי סכום לפני סוף השנה האזרחית.

7. החלפתם עבודה? ייתכן ודמי הניהול שלכם ישתנו – אם החלפתם מקום עבודה או סיימתם להשתייך לארגון מקצועי כלשהו, מומלץ מאוד שתבדקו את דמי הניהול. מקומות עבודה רבים מקבלים דמי ניהול מוזלים, וכשעוזבים אותם, הרבה פעמים דמי הניהול מתייקרים למקסימום. הדרך להשיג תנאים טובים יותר היא באמצעות השוואה והתמקחות. הרבה פעמים סוכן ביטוח יכול לעזור לכם בעניין זה.

8. יש לכם חופש לבחור היכן להשקיע – לפי תקנות הניוד, אתם יכולים לבחור את המוצר שאתם רוצים להפקיד אליו את כספי הפנסיה שלכם, וכן את הגוף המנהל (כלומר חברת הביטוח או בית ההשקעות). גם אם סוכן הביטוח של מקום העבודה שלכם אינו תומך בהחלטה שלכם, זוהי זכותכם המלאה.

9. קיבלתם דמי ניהול נמוכים? זכרו שמוטב בהטבה זמנית – אם התמקחת על דמי הניהול והצלחתם לקבל הטבה, זכרו שבדרך כלל היא מוגבל בזמן (לרוב שנתיים). לכן חשוב מדי פעם לבדוק את גובה דמי הניהול בדוח הרבעוני שאתם מקבלים.

10. אתם לא חייבים לחסוך דווקא בקרן פנסיה – קיימת אפשרות לבחור בין קרן פנסיה, ביטוח מנהלים וקופת גמל – שלושתם אפיקי חיסכון פנסיוניים לגיטימיים ביותר. לרוב קרן הפנסיה תהיה האפיק המשתלם ביותר, בעיקר אם אתם חוסכים בקרן פנסיה ברירת מחדל, שבה דמי הניהול נמוכים במיוחד.

11. לא יודעים היכן אתם חוסכים? אפשר לאתר חסכונות אבודים –  במידה וזכור לכם שיש לכם תוכניות חיסכון אך אינכם זוכרים היכן הן או שמסיבה כלשהי הפסקתם לקבל דיווחים עליהן, תוכלו לאתר אותן באמצעות הר הכסף, אם כי עדיף להיעזר בסוכן ביטוח שיש לו כלים מתקדמים ומדויקים יותר לאיתור הכספים.

 12. אפשר "לרפד" את החיסכון הפנסיוני שלכם – זה לא סוד שאנשים רבים מגיעים לגיל פרישה ומגלים שהכסף שברשותם אינו מספיק. כדי לעודד את האוכלוסייה להגדיל את החיסכון שלכם, נולד בשנת 2016 מכשיר חיסכון פנסיוני גמיש ועם נזילות כספית, שנקרא קופת גמל להשקעה. אם תבחרו למשוך את כספי הגמל לפני הפנסיה תשלמו מס רווח הון של 25%, אך אם תתאפקו ותחסכו את הכסף עד לפנסיה, תיהנו מקצבה חודשית שתהיה לגמרי פטורה מתשלומי מס ועמלות.

רוצים עוד טיפים לחיסכון פנסיוני?

המומחים של פתרונות עדיפים – סוכנים לביטוח  עומדים לשירותכם בכל עניין ושאלה שיש לכם בנוגע לחיסכון הפנסיוני שלכם. אנחנו מעמידים לשירותכם סוכני ביטוח מנוסים ועתירי ידע וניסיון, שעובדים עם הכלים המתקדמים ביותר כדי לחסוך לכם מאות ואלפי שקלים בשנה על חסכונות פנסיוניים ועל ביטוחים. צרו איתנו קשר עוד היום ותתחילו לחסוך!

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
מה זה קרן פנסיה משלימה
מה זה קרן פנסיה משלימה?

הרבה אנשים מנסים להבין מה זה קרן פנסיה משלימה, ואנחנו כאן כדי לענות על שאלה זו ועל שאלות נוספות כמו במה היא שונה מקרן רגילה או מקופת גמל, למה היא חשובה ועוד.

קראו עוד »
קרן מקפת הותיקה
קרן מקפת הותיקה: מבט על

קרן מקפת הותיקה היא קרן פנסיה שהוקמה בשנת 1951 על ידי ההסתדרות הכללית החדשה. הקרן נועדה לספק פנסיה לעובדים והעובדות שהיו חברים בהסתדרות. קרן מקפת הותיקה הייתה אחת מתוך מספר קרנות פנסיה שהולאמו בשנת 2003, בעקבות משבר הגירעונות שהתגלה בקרנות אלו.

קראו עוד »
להצטרפות לחיסכון פנסיוני
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.