ביטוח תמ"א 38 עבור הדיירים

בשעה טובה הבניין שלכם מתחיל פרויקט תמ"א והדירה שלכם הולכת להשתדרג ולהעלות את ערכה באופן משמעותי. עם זאת, חשוב לזכור שמדובר בתהליך מורכב שעלול חלילה להשתבש ולגרום נזק לדירתכם. אז אם תהיתם אם ניתן לעשות ביטוח תמ"א 38 ולמה חשוב לשים לב – המאמר הזה בשבילכם.

כאשר אנשים עומדים לפני פרויקט תמ"א, הם בעיקר חושבים על התוצאה הסופית והיתרונות של התהליך: בסיומו הם יתגוררו בניין חזק ועמיד בפני רעידות אדמה, ייהנו מלובי משופץ ודירה גדולה עם ממ"ד צמוד ומרפסת שמש מפנקת וכמובן גם מעלייה בערך של דירתם. אבל לפעמים יש פערים בין הרצוי לבין המצוי, ולכן חשוב לעשות ביטוח תמ"א 38.

חשיבותו של ביטוח תמ"א 38

בין אם אתם שוכרים ובין אם אתם בעלי דירה בפרויקט תמ"א, חשוב שתהיו מכוסים. לצערנו, עולים לא מעט מקרים לכותרות, שבהם מדווחים על חברות בנייה שניהלו ברשלנות פרויקטים מסוג זה. אותן חברות לא רק שפגעו בזכויותיהם של דיירי הבניין, אלא שגם התנערו מאחריותם בגין כיסוי ביטוחי של נזקים שונים שנגרמו כתוצאה מהשיפוץ הנרחב שנעשה. במקום ליהנות מדירה משודרגת, הדיירים מוצאים את עצמם מתמודדים עם דירה שדורשת אינספור תיקונים יקרים במקרה הטוב או עם דירה שאינה ראויה למגורים במקרה הרע.

למה כדאי לשים לב?

לפני שמתחילים את הפרויקט חשוב לשאול את עצמכם מספר שאלות, כגון:

  • האם משפצים רק את המעטפת החיצונית של הבניין?
  • האם נערכים שיפוצים בדירה עצמה?
  • האם הדירה תהיה ריקה או שיתגוררו בה אנשים?

כמו כן, כדאי לבדוק אם יש לכם ביטוח דירה ולהבין מה בדיוק הוא כולל:

ביטוח מבנה או תכולה – ביטוח דירה מתחלק לשני סוגים, שלא בהכרח מתקיימים בו זמנית. בדקו אם יש לכם ביטוח מבנה, שנועד לכסות נזק שנגרם לדירה עצמה, וביטוח תכולה, שנועד לכסות נזק שנגרם לרכוש שנמצא בתוך הדירה.

החרגות והרחבות בביטוח דירה – גם אם יש לכם ביטוח דירה, חשוב לבדוק מה בדיוק הוא מכסה אצלכם. חשוב לדעת שביטוח דירה אינו תמיד מכסה נזקים שנגרמים במהלך או בעקבות הפרויקט ועבודת הבנייה. יתכן שתצטרכו ביטוח תמ"א 38 שעניק לכם הגנות גבוהות יותר במקרה של פריצה או גניבה, במידה והשיפוץ ממש מתבצע בתוך דירתכם.

מי צריך לעשות ביטוח תמ"א 38?

ביטוח תמ"א 38 נועד להרחיב ביטוח קבלנים סטנדרטי, ולהגן מפני עבודות החושפות את המבנה עצמו, ואת המבנים הסמוכים אליו, למגוון סכנות וכן להעניק לדיירים מענה במידה וייגרם נזק משמעותי לדירות. אמנם היזם והקבלן אחראים לבטח את הפרויקט ואמורים להציע מפני נזקים שונים, אך זה לא תמיד קורה בפועל.

חשוב לוודא שהוועד או נציג הדיירים שלכם נעזר בסוכן ביטוח עוד בשלב המו"מ כדי לוודא שהיזם, הקבלן ואתם כדיירים אכן מבוטחים כנגד כל הסיכונים שאליהם הם נחשפים ונזקים פוטנציאליים.

אך מעבר לכך, רצוי שכל בעל דירה ירכוש ביטוח מבנה ותכולה. כפי שהזכרנו לא כל הפרויקטים מנוהלים בצורה שמבטיחה את זכויות הדיירים ושמעניקה להם כיסוי ביטוחי לנזקים שונים. לצערנו יש לא מעט בעלי דירות רבים שנכנסים לביצוע תמ"א, מבלי לדעת כנגד הסיכונים השונים הכרוכים בתהליך. פעמים רבות הם מגלים בדיעבד שביטוח הדירה שברשותם כלל אינו מכסה נזקים שנגרמו בעקבות ביצוע תמ"א 38 או מתוך קשר ישיר לביצועו.

לא בטוחים אם אתם מכוסים כמו שצריך?

הסוכנים שלנו בפתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח מתמחים בהתאמת ביטוחים הן למגזר הפרטי והן למגזר העסקי כבר שנים רבות. נשמח לענות לכם על כל שאלה ולהתאים לכם את הביטוח האידיאלי.

ביטוח תמ"א 38 לדיירים
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
חשיבותו של ביטוח שריפה במסגרת ביטוח דירה

ביטוח שריפה הוא כיסוי חשוב בפוליסת ביטוח דירה שנועד על מנת להגן על אחד הנכסים היקרים ביותר שלכם מפני נזקי שריפות. לצערנו אנחנו נחשפים לאחרונה למקרים רבים של שריפות שגרמו לנזק כלכלי עצום. אז מה הביטוח מכסה, ומה צריך לקחת בחשבון לפני שרוכשים אותו?

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.