הטבת מס לפנסיונרים שרק מעטים מנצלים

קיבוע זכויות בפנסיה היא הטבת מס לפנסיונרים שיכולה לחסוך לכם סכומים משמעותיים מדי שנה. אך מנתוני התנועה לחופש המידע, רק מעטים מהפורשים מנצלים את הטבת המס הזו בשנים האחרונות. במאמר זה ריכזנו עבורכם כמה טיפים שיעזרו לכם לקבל את מה שמגיע לכם.

קיבוע זכויות בפנסיה – הטבת מס לפנסיונרים שחייבים להכיר

ענף הפנסיוני סבל מאז ומעולם מתדמית רעה – תחום מורכב, אפור ומשעמם עם הרבה מספרים מפחידים. רבים נמנעים מלהתעניין בו, להתעסק בו וללמוד אותו, אלא שבסופו של להימנעות הזו עלול להיות מחיר יקר. בשנים האחרונות רק כ- 50,000 פורשים ניצלו לטובת הטבת מס לפנסיונרים שהיתה יכולה לחסוך מהם אלפי שקלים.

בשנת 2012 נכנס לתוקפו תיקון לפקודת מס הכנסה המעניק הטבת מס לפנסיונרים, הבא לידי ביטוי בהקלת מס על קצבאות הפנסיה. אלא שהוחלט שההטבה לא תינתן לכל פורש באופן אוטומטי, וכי יש לנקוט פעולה יזומה על מנת ליהנות מיתרונותיה. לשם כך יש לפנות אל חברת הביטוח, למלא טפסים, להגשים לרשות המסים ואף להגדיר על איזה חלק מבקשים להחיל את הטבת המס: על הקצבה, על הסכום ההוני או על שניהם. כך למעשה מקבעים את ההחלטה איך לקבל את ההטבה, ומכאן שמה – "קיבוע זכויות". מי שמנצל את הטבת המס הזו יכול להפחית דרמטית את תשלום המס, ולחסוך אלפי שקלים מדי שנה.

החיסכון עוד צפוי לגדול עד 2025

התיקון בחוק קבע ששיעור הפטור יגדל באופן הדרגתי עד שנת 2025, ולכן החיסכון צפוי לגדול במהלך השנים הקרובות. למעשה, נכון לשנת 2020 כל מי שיוצא לגמלאות זכאי לפטור ממס על סך של כמעט 800,000 ₪ ועד לשנת 2025 הפטור צפוי להגיע ליותר מ- 1,026,000 ₪ לפנסיה שלו. כל זאת, בתנאי שעומד בפרמטרים מסוימים שנפרט בהמשך.

מה צריך לעשות לצורך קבלת הטבת מס לפנסיונרים באמצעות קיבוע זכויות?

  1. ראשית, עליכם למלא טופס 161 ד (בקשה לקיבוע זכויות) ולהגיש אותו לפקיד השומה במס הכנסה, לאחר שהוא מלא וחתום. בטופס זה עליכם, בין היתר, לבחור כיצד ברצונכם לממש את ההטבה שמגיעה לכם. לאחר מכן עליכם להגיע אל פקיד השומה במס הכנסה. הפקיד יסדיר עבורכם את הטבת הפטור במס.
  2. מלבד הטופס, תצטרכו לספק לפקיד השומה מידע ומסמכים רלבנטיים אחרים, כגון:
  • אישורי יתרות עדכניים מקופות הגמל
  • אישור בדבר גובה הקצבה הצפויה מקופות הגמל
  • דוח מהמסלקה הפנסיונית עם פירוט מדויק של כול כספי החיסכון הפנסיוני
  • מסמכים נוספים על אירועי פרישה שנעשו בעבר (טפסי 161 מכל המעסיקים).

לאחר שהפקיד יעבור על כל המידע והנתונים, הוא יקבע את שיעור הפטור שאתם זכאים לו.

הטבת מס לפנסיונרים באמצעות קיבוע זכויות – האם היא מתאימה לכל גמלאי?

חשוב לציין כי לא כל פנסיונר יוכל לבצע קיבוע זכויות וליהנות מהטבת המס שציינו. לדוגמה, מי שמקבל קצבת פנסיה נמוכה, או מי שאינו משלם מס בכל מקרה או מי שמקבל פיצויים שמתחת לתקרת המס. עם זאת, ישנם פנסיונרים רבים שבהחלט כן יכולים ליהנות מההטבה הזאת ואינם מנצלים אותה, בעיקר בגלל שאינם מודעים אליה

למה צריך לשים לב?

  • יש אפשרות לקבל החזר מס רטרואקטיבי – אם פרשתם מהעבודה ורק לאחרונה גיליתם שמגיע לכם לקבל הטבת מס לפנסיונרים אם תבצעו קיבוע זכויות, דעו שיש עוד תקווה! ניתן ליהנות מההטבה באופן רטרואקטיבי, ולקבל החזר מס רטרואקטיבי, עד 6 שנים לאחור.
  • לא ניתן לשנות את בחירתכם – לאחר שחלפו 90 יום ממועד הגשת הבקשה, לא תוכלו לשנות את בחירתכם בעניין קיבוע הזכויות. לכן מומלץ בחום לפנות ליועץ פרישה או סוכן פנסיוני שיעזור לכם לעשות את הבחירה הנכונה.
  • לכל אדם יתאים קיבוע זכויות אחר – עוד סיבה לגשת לסוכן פנסיוני היא שיש צורך לשקול את האפשרויות העומדות לבחירתכם: כך למשל, אם אתם חלילה חולים יתכן ויהיה עדיף שתנצלו את קיבוע הזכויות לצורך היוון, אך במידה ואתם בריאים, ייתכן שיהיה עדיף לכם לקבל פטור על הקצבה שלכם.

תכנון פרישה עושים עם המומחים של פתרונות עדיפים!

רוצים ליהנות מהטבת מס לפנסיונרים? המומחים של פתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח מתמחים בתכנון פרישה ובביטוחים פנסיוניים כבר עשרות שנים. אצלנו תיהנו ממעטפת שירותים הכוללת הן התייחסות לנושאים הפיננסיים והן לנושאים הביטוחיים, מסוכנים הבקיאים היטב גם בהיבטי המיסוי הפנסיוניים. פנו אלינו עוד היום כדי לפרוש בראש שקט וליהנות משקט נפשי אמיתי.

הטבת מס לפנסיונרים
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
מתכנן פרישה
על תפקידו ועל חשיבותו של מתכנן פרישה

פרישה היא שלב משמעותי בחיים, המהווה שינוי משמעותי בתחומים שונים, ביניהם היבטי המימון, הקריירה והחיים האישיים. פגישה עם מתכנן פרישה לצורך תכנון פרישה מוקדם היא חיונית על מנת להבטיח יציבות כלכלית לאורך תקופת הפרישה, ולממש את החלומות והמטרות האישיות.

קראו עוד »
מיסוי כספי פנסיה
מיסוי כספי פנסיה – כל מה שחשוב לדעת

מיסוי כספי פנסיה היא עניין שמעסיק לא מעט חוסכים, בין אם הם עומדים בפני פרישה ובין אם הם נקלעו למשבר כלכלי ומתלבטים אם כדאי להם למשוך את הכסף או לקבל הלוואה. במאמר זה נסביר על כל אחת מהסיטואציות האלה.

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.