הטבות מס לשכירים בסוף שנת המס

גם אם אתם עובדים כשכירים, ייתכן מאוד שאתם זכאים להחזרים והטבות מס לשכירים (בכפוף להגשת דוח שנתי) ובמיוחד אם אתם מבצעים הפקדות לקרן הפנסיה באופן עצמאי ומעבר למה שמפקידים לכם במסגרת עבודתכם. כך תדעו אילו הטבות מס לשכירים מגיעות לכם.

בניגוד למה שאנשים רבים חושבים, לא רק עצמאים יכולים ליהנות מהטבות ומהחזרי מס. המון שכירים עשויים להיות זכאים להחזרים ולהטבות מס אם הם רק יגישו דוח שנתי ויבצעו הפקדות רטרואקטיבית למוצרי פנסיה באופן עצמאי.

איך תדעו אם מגיע לכם החזר מס או הטבות מס לשכירים?

הנה כמה נקודות ששווה לשים לב אליהם, לקראת סוף השנה כדי לבדוק מה מגיע לכם:

יצאתם לחל"ת, פוטרתם או ילדתן? בררו אם מגיע לכם החזר מס

אם השנה התעסוקה שלכם נקטעה מכל סיבה שהיא (פיטורין, חל"ת או לידה), ובגלל זה לא עבדתם תקופה מסוימת, ייתכן ותהיו זכאים להחזר מס. זאת מאחר ושכירים משלמים מס הכנסה במסגרת השכר שלהם, ויש צפי להכנסה שנתית כלשהי. אם בפועל ההכנסה שלכם היתה נמוכה מהצפי השנתי, הרי ששילמתם מס הכנסה יותר ממה שהייתם אמורים.

לכן כדאי להיעזר ביועץ מס או רואה חשבון על מנת לברר את זכאותכם. במידה ויתברר שכן, תצטרכו להגיש דוח הכנסות שנתי. חשוב לדעת שניתן להגיש את הדוח עצמאית או בעזרת רואה חשבון גם רטרואקטיבית, עד 6 שנים לאחור.

התחלתם לאחרונה לעבוד במקום חדש? בדקו אם המעסיק שלכם מפקיד עבורכם לפנסיה

לפי חוק פנסיה חובה, המעסיקים מחויבים להפריש עבורכם לחיסכון פנסיוני תוך 3 חודשים מיום תחילת עבודתכם, באופן רטרואקטיבי (כלומר גם על 3 החודשים הראשונים שעבדתם אצלם). עם זאת, במידה והתחלתם לעבוד ממש לקראת סוף השנה, למשל בחודש דצמבר, המעסיק מחויב להפקיד עבורכם לחיסכון כבר מינואר הקרוב, ולכן חשוב שתוודאו שאכן זה קורה.

לא מפרישים לכם לפנסיה על כל השכר בעבודה? הפקידו בעצמכם כדי ליהנות מהטבות מס לשכירים

לעתים מעסיקים לא מפרישים לפנסיה עבור כל רכיבי השכר: בונוסים, עמלות ושעות נוספות לא תמיד נכללים בהפרשות לפנסיה, אלא אך ורק שכר היסוד.

מומלץ שהחיסכון שלכם יהיה עבור כל שכרכם, גם כדי שהחיסכון העתידי שלכם יהיה גדול יותר וגם שהכיסוי הביטוחי שלכם יהיה רחב יותר (בדגש אם יש לכם קרן פנסיה).

אבל מה עושים אם המעסיק מסרב להפריש לחיסכון עבור כל השכר? דעו שאתם יכולים להפקיד בעצמכם לחיסכון פנסיוני עבור אותו חלק בשכר שלכם, ואז תהיו זכאים להטבות מס לשכירים.

חשוב לדעת שאתם מפקידים כסף לפנסיה שלכם באופן אוטומטי דרך תלוש השכר שלכם: 6-7% משכרכם מופקד אוטומטית לפנסיה, ואילו המעסיק מוסיף עוד כ- 12%. על ההפקדות שלכם, אתם מקבלים זיכוי מס ישירות אל תלוש השכר, ששווה 35% מהסכום שהפקדתם.

אם אתם מעוניינים להפריש בעצמכם את החלק בשכר שאינו מכוסה ע"י המעביד, תוכלו להפקיד עד 16% משכרכם כדי ליהנות מהטבת מס. לשם כך, עליכם לפנות לחברה שאליה אתם רוצים להפקיד, לבקש לפתוח קופת גמל במעמד עצמאי או להפקיד לקרן הפנסיה הקיימת באמצעות העברה בנקאית או הוראת קבע. את ההפקדות האלה רצוי לעשות ברמה החודשית, אבל במידה ולא ביצעתם זאת במשך השנה, תוכלו לשלם את הסכום לקראת סוף שנת מס. לאחר מכן, הגישו דוח שנתי למס הכנסה, ותיהנו מהטבת המס המגיעה לכם.

טיפ חשוב: אם ביכולתכם להפקיד מעבר ל -16%, כדאי לכם לבצע זאת. אמנם לא תיהנו מהטבת מס כרגע בזמן ההפקדה, על מה שהפקדתם מעבר, אבל בעתיד תיהנו מהטבת מס משמעותית בזמן משכירת הכסף, וזהו יתרון אדיר שכדאי לבחון.

יש לכם ביטוח חיים או ביטוח משכנתא? בחנו אם מגיעות לכם הטבות מס לשכירים

אם המעסיק שלכם לא מבצע הפקדות עבור כל השכר שלכם, ויש לכם ביטוח חיים או ביטוח משכנתא, יתכן ותוכלו לנצל את הטבות המס שלכם במסגרת הביטוחים האלה. במקרה כזה, תוכלו לקבל זיכוי מס של 25% ממה שאתם משלמים על הביטוחים האלה. לשם כך יהיה עליכם להגיש דוח שנתי למס הכנסה. אפשר לעשות זאת לבד אונליין.

בפתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח אנחנו מתמחים בחסכונות לטווח הארוך, השקעות וביטוחים. מתאימים לכם את הפתרונות האידיאליים שגם מספקים לכם כיסוי מקיף ואיכותי וגם חוסכים לכם כסף. אתם מוזמנים לפנות אלינו בכל עת וליהנות מכל השירותים שלנו שניתנים תחת קורת גג אחת.

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
תכנון פנסיוני
תכנון פנסיוני – למה זה חשוב?

תכנון פנסיוני הוא צעד מבורך שיכול לשרת אתכם בעתיד. החיים הם מסע מאתגר, אבל גם מלא בהזדמנויות. אנחנו עובדים קשה כדי להקים משפחה, לרכוש בית, לחסוך כסף לעתיד. אבל מה יקרה לנו כשלא נוכל לעבוד יותר?

קראו עוד »
העברת קופת גמל
העברת קרן פנסיה לקופת גמל – צעד מבורך או שעדיף שיישכח?

העברת קרן פנסיה לקופת גמל היא רעיון שמדי פעם מתגנב לראשכם? חשוב לדעת שלא מדובר בשאלה של נכון או לא נכון, אלא להתייחס באופן פרטני ולבחון אותה לפי צורכיו ומטרותיו של החוסך. במאמר זה נדבר על היתרונות והחסרונות של מהלך זה.

קראו עוד »
קרן מקפת הותיקה
קרן מקפת הותיקה: מבט על

קרן מקפת הותיקה היא קרן פנסיה שהוקמה בשנת 1951 על ידי ההסתדרות הכללית החדשה. הקרן נועדה לספק פנסיה לעובדים והעובדות שהיו חברים בהסתדרות. קרן מקפת הותיקה הייתה אחת מתוך מספר קרנות פנסיה שהולאמו בשנת 2003, בעקבות משבר הגירעונות שהתגלה בקרנות אלו.

קראו עוד »
להצטרפות לחיסכון פנסיוני או קרן השתלמות
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.