הטבות מס לחוסכים בפוליסות חיסכון

פנסיונרים שימו לב, כי המאמר הבא מוקדש במיוחד בשבילכם! אם נולדתם עם קום המדינה או לפני כן, מגיע לכם לקבל החזר מס על הכנסות מריבית, במידה ואתם חוסכים עם פוליסת חיסכון. אילו הטבות מגיעות לכם ולמה אתם בדיוק זכאים? כל הפרטים במאמר שלפניכם.

תקנה 125 ד' – נעים להכיר

בתחילת שנת 2003 נכנסה לתקופה 125 ד' לפקודת מס הכנסה. תקנה זו חלה על כל ילידי שנת 1948 ובשנים שלפניה, ומאפשרת להם ליהנות מפטור ממס רווחי הון, העומד על שיעור של 25%, בהתאם לתקרה השנתית. במילים אחרות, נכון לשנת 2022, כל מי שחצה את גיל 74, יכול לקבל פטור ממס רווחי הון, עד סכום מסוים, במכשירי השקעה וחיסכון מסוימים.

מהם הקריטריונים?

פקודת מס הכנסה מבדילה בין אפיקי החיסכון וההשקעה באמצעות מספר פרמטרים שצריך לעמוד בהם, על מנת לנצל את ההטבה במלואה.

יחיד – נכון לשנת 2022, יחיד זכאי לפטור שנתי ממס רווח הון עד לתקרת רווחים של 13,800 ₪. כלומר, החזר המס בפועל יהיה 3,450 ₪, שהם בדיוק 25% מ- 13,800 ₪.

בני זוג – נכון לשנת 2022, ובהנחה ושניהם עומדים בתנאי הגיל, זוג זכאי לפטור שנתי ממס רווחי הון עד לתקרה של 16,920 ₪ רווחים ביחד, כלומר, החזר המס לשניהם יהיה 4,230 ₪, שהם בדיוק 25% מתוך 16,920 ₪.

שימו לב – חשוב מאוד לדעת

הטבת המס של תקנה 125 ד' ניתנת אך ורק על השקעות וחסכונות ספציפיים שנושאים ריבית: תוכנית חיסכון ופקדונות בנקאים, וכן פוליסות חיסכון שמשווקות על ידי חברות הביטוח למיניהן. רווחים שהניבו עבורכם אפיקים אחרים, כגון קופות גמל, קרנות השתלמות, קרנות נאמנות, תיקי השקעות וכדומה – אינם נכללים במסגרת הטבה זו. כלומר על הרווחים מהם תצטרכו לשלם מס רווחי הון במלואו.

איך ההטבה של תקנה 125 ד' עובדת הלכה למעשה? הטריק שחובה להכיר!


ראשית, חשוב לדעת שלא מדובר בהטבה שניתנת אוטומטית. על מנת לקבל את ההחזר על הרווחים שצברתם במסגרת פוליסת חסכון או בפיקדונות הבנקאיים, צריך להגיש בקשה למס הכנסה, עם אישור מיוחד שמנפיקות עבורכם חברות הביטוח, המאפשר ביצוע ניכוי במקור.

כמו כן, ההטבה של תקנה 125 ד' ניתנת אך ורק לאחר שמושכים את הכסף מתוכנית החיסכון או מפוליסת החיסכון. כלומר, לא תוכלו ליהנות מההטבה בזמן החיסכון, שהרווחים נמצאים עוד רק ברמה התיאורטית, רק על הנייר. אבל כאן נכנסת לתמונה פעולה שנקראת "מכירה רעיונית". לשם כך, יש לפנות לחברת הביטוח שמנהלת עבורכם את פוליסת החיסכון, כדי שהיא תבצע את הפעולה הטכנית של המכירה הרעיונית: היא כאילו יוצר משיכת כספים לצורך משיכת רווחים וזה יוצר אירוע מס. אירוע כזה מאפשר הכרה ברווחים וגביית מס רווחי הון, אך במקביל תקבלו מסמך מחברת הביטוח ששילמת את המס, ולכן תוכלו לקבל החזרה מיד עם ביצוע המכירה. לאחר מכן כבר תוכלו "להפקיד מחדש" את הכסף לפוליסת החיסכון, ולהמשיך ליהנות מפוטנציאל התשואה של הפוליסה.

הרעיון הוא פשוט: לבצע מדי שנה מכירה רעיונית לצורך משיכת רווחים עד התקרה הקבוע במסגרת הטבת המס, ולהמשיך להשקיע דרך הפוליסה, כדי ליהנות מהתשואות. תהליך זה חוזר על עצמו מדי שנה, כדי לנצל את הטבת המס שוב ושוב.

איך אפשר לשלב בין הטבת המס הזו להטבות מס אחרות?

הזכרנו לא פעם באתר שלנו את היתרונות הרבים ואת שלל ההטבות שיש לפנסיונרים גם במסגרת הפקדת כספים לקופת גמל לפי תיקון 190. כל מי שהתאפק עד לגיל פרישה עם משיכת הכספים נהנה מהטבת מס של תשלום מופחת על מס רווחי הון (15% מהרווח הנומינלי לעומת 25% מהרווח הריאלי, שנהוג ביתר אפיקי ההשקעה והחיסכון). כמו כן, ישנם גם יתרונות רבים נוספים, לרבות העברה בין דורית.

אוכלוסיית גיל הזהב יכול לשלב בין ההטבות של תיקון 190 ושל תקנה 125 ד', אך לשם כך צריך לחלק את הכספים באופן חכם בין שני אפיקים שמאפשרים לקבל את הטבת המס, כלומר: פוליסת חיסכון וקופת גמל (או מוצר קצבתי אחר שניתן לחסוך באמצעותו במסגרת תיקון 190). הדבר הטוב ביותר שתוכלו לעשות על מנת ליהנות משני העולמות הוא לפנות למי שמכיר את שני המכשירים על בוריים ומתמצא בתכנון מס בפנסיה, כמו המומחים של פתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח.

נשמח לחסוך לכם זמן וכסף

אנו מאמינים שניצול מקסימלי של הטבות המס הוא חלק אינטגרלי מהתנהלות פיננסית חכמה, שמאפשרת למקסם את כספי החיסכון. המומחים שלנו בפתרונות עדיפים פועלים על מנת להתאים לכל פורשת ולכל פנסיונר את הפתרונות האופטימיים על מנת לחסוך כמה שיותר כסף. אנחנו נדאג שתיהנו מהפחתת מס הכנסה על הפנסיה החודשית ופטור ממענק פרישה.

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
תכנון פנסיוני
תכנון פנסיוני – למה זה חשוב?

תכנון פנסיוני הוא צעד מבורך שיכול לשרת אתכם בעתיד. החיים הם מסע מאתגר, אבל גם מלא בהזדמנויות. אנחנו עובדים קשה כדי להקים משפחה, לרכוש בית, לחסוך כסף לעתיד. אבל מה יקרה לנו כשלא נוכל לעבוד יותר?

קראו עוד »
איפה כדאי להשקיע 100 אלף ₪?
איפה כדאי להשקיע 100 אלף ₪?

איפה כדאי להשקיע 100 אלף ₪ היא שאלה שחולפת בראשם של אנשים רבים שהספיקו לצבור כסף פנוי.  השקעה של 100 אלף ₪ היא הזדמנות טובה להגדיל את ההון הפיננסי. עם זאת, חשוב לבחור את אפיק ההשקעה המתאים ביותר, בהתאם לצרכים ולמטרות שלכם. במאמר זה נתמקד בהשקעות בשוק ההון ונבחן את יתרונותיהם.

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.