הטבות המס בהפקדת כספים לפנסיה, קופות גמל, קרנות ההשתלמות ופוליסות ביטוח

הטבות המס שהמדינה מעניקה לחוסכים בקרנות הפנסיה, קופות הגמל , קרנות ההשתלמות ופוליסות הביטוח משתלמות כלכלית הן לעצמאים והן לשכירים, בטווח הקצר והארוך, ויכולים להניב רווחים משמעותיים באמצעות הטבות כמו זיכויי מס בגובה 35% מההפקדות וניכוי מס, קרי הוצאה מוכרת.


מהן הטבות המס העיקריות לעצמאים?

החל משנת 2017 מחויבים עובדים עצמאים להפקיד כספים לפנסיה. על מנת לעודד זאת, מספקת המדינה הטבות מס משמעותיות לחוסכים, אותן כדאי לנצל. עצמאים נהנים מהטבת מס במועד ההפקדה, מדחיית מס עד למשיכת הכספים, ופטור ממס רווחי הון בעת משיכתם. ההטבות העיקריות לעצמאים הן:

  • הפחתה (ניכוי) של הסכום מההכנסה החייבת במס של כ- 11%, עד גובה הכנסה מזכה של – 17,600 ש"ח לחודש.
  • זיכוי של כ-5% מסכום המס לתשלום עד גובה הכנסה מזכה של -17,600 ש״ח לחודש. כלומר, התשלום למס הכנסה פוחת ב כ-35% מהסכום שהופקד לקרן הפנסיה.

בנוסף, ישנן הטבות מיסוי נוספות בקרנות ההשתלמות ובחיסכון הפנסיוני, לדוגמה:

קרן השתלמותחיסכון פנסיוני
הטבות מס בגובה  4.5% מהכנסה השנתית לקופה עד לתקרה של כ-11,880 ש״ח.זיכוי וניכוי  בגובה  16% ממס לעצמאי. תקרת ההפקדה המירבית הינה 34,848 ש״ח

אילו הטבות מס יש לשכירים ב 2019?

גם עובדים שכירים, שכירים העובדים במקביל גם כעצמאיים, או שכירים להם המעסיק לא מפקיד כספים לפנסיה, יכולים ליהנות גם הם מהטבות מס משתלמות ביותר. להלן פירוט בטבלה:

עובד שכירשכיר המפקיד במקביל כעצמאישכיר שלא מופקדים לו כספים לפנסיה מהמעביד בגין חלק ממשכורתו
אם הם מפקידים כ-7% משכרם לקרן הפנסיה, כשתקרת ההפקדה עומדת על 616 ש״ח בחודש (7,392 ש״ח בשנה), הם יקבלו זיכוי מס (הפקדה מעל סכום זה אינה מזכה בהטבת מס).יכול להפקיד עד 5% מהכנסתו החייבת ועד גובה הכנסה של 8,800 ₪ ובגינה יקבל זיכוי הטבת זיכוי במס הכנסה בשיעור של 35% מגובה ההפקדהיכול ליהנות מהטבת מס בגין רובד השכר הלא מבוטח כעמית עצמאי ועד תקרת הכנסה בגובה 8,800 ש"ח

מה עוד כדאי לדעת?

על מנת ליהנות מהטבות המס, יש לשים לב לתקרות ההפקדה השונות. על מנת להוציא את המיטב מהטבות המס, מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע שיוכל לתת ייעוץ פרטני בהתאם לשכר האישי, הכנסות נוספות, והחיסכון לפנסיה.


יש לכם שאלות, או האם אתם זקוקים למידע נוסף בנוגע להטבות המס בקופות הגמל, קרנות ההשתלמות או פוליסות הביטוח? צרו אתנו קשר בכל עת, ונשמח לתת לכם מענה בכל שאלה.
 

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
הצטרפו עכשיו לחיסכון פנסיוני
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.