החזר מס על משיכת קרן פנסיה

החזר מס על משיכת קרן פנסיה

במקרים מסוימים ניתן לקבל החזר מס על משיכת קרן פנסיה. התעמקות בשאלה זו יכולים להניב עבורכם סכומים משמעותיים. אז באילו מצבים ניתן להגיש בקשה להחזר ואיך להתנהל נכון? כל הפרטים במאמר שלפניכם.

מהו תשלום מס על משיכה מוקדמת?

החיסכון הפנסיוני הוא נכס חשוב עבור כל אדם באשר היא, ואין זה משנה אם הוא שכיר או עצמאי, או מהו מצבו הכלכלי. חשוב לחסוך לקראת גיל פרישה, על מנת להבטיח שתוכלו להתקיים בכבוד בשנים שבהם תפסיקו לעבודה.

תוחלת החיים רק עולה עם השנים, ולכן זהו אינטרס של המדינה לעודד את אזרחיה לחסוך לגיל פרישה, כדי שלא יהפכו לנטל חברתי חלילה, ויוכלו ליהנות משנות הפנסיה שלהם ככל הניתן. לכן, היא החליטה להטיל פנסיה חובה על כלל אזרחיה, ואף קבעה מס גבוה על משיכת קרן פנסיה בטרם עת, העומד על 35%. מאחר ומדובר בחסכונות ארוכי טווח, הרי שקל להבין, שתשלום 35% מס, שווה לסכומים של עשרות אלפי ואפילו מאות אלפי שקלים, וחבל.

אם העברתם למדינה מס בגובה שיכול להגיע גם ל- 35%, הרי שמדובר בסכום לא מבוטל. לכן על אחת כמה וכמה מומלץ מאוד לבחון את האפשרות הזו, במידה ואכן נגבה מכם מס בעת משיכת כספיכם.

חשוב לדעת: מקרים שבהם ניתן למשוך כספים במס מופחת

לרוב, לא ניתן לקבל החזר מס על משיכת קרן פנסיה. עם זאת, המחוקק ער לכך שלעתים אדם יכול להיקלע למצב של חוסר ברירה, שדורש שימוש מיידי בכספי החיסכון הפנסיוני שלו. לכן, במקרים מסוימים, הוא קבע שיהיה אפשר למשוך חלק מהכספים בתשלום מס מופחת משמעותית:

א. הכנסות נמוכות – אם יש לכם הכנסות נמוכות מאוד (ביחד עם בן/בת הזוג, אם ישנם כאלה), מתחת לשכר המינימום, תוכלו למשוך סכום מסוים מהקרן. הסכום שתוכלו למשוך הוא ההפרש בין ההכנסות לבין שכר המינימום. אם יש לכם ילדים מתחת לגיל 18, הסכום שתוכלו למשוך הוא פעמיים שכר המינימום, ולכן גם אפשרויות משיכת הכספים רחבות יותר.

ב. נכות – אם אתם או קרוב משפחה סובל מנכות של 75% ומעלה לצמיתות, ניתן למשוך את כל רכיב התגמולים שבקרן הפנסיה (אך לא את רכיב הפיצויים).

ג. הוצאות רפואיות משמעותיות – אם אתם או קרוב משפחה שלכם נדרשים לשלם סכומים גבוהים לצורך טיפולים רפואיים (שגבוה יותר ממחצית ההכנסות השנתיות), אז תוכלו לממן את הטיפולים באמצעות משיכת כספים מקרן הפנסיה. במצב כזה, הסכום יהיה זהה לסך ההוצאות הרפואיות

איך לבקש החזר מס על משיכת קרן פנסיה?

אם אתם עומדים באחד מתוך שלושת הקריטריונים שציינו, ובגלל סיבה כלשהי בכל זאת גבו מכם מס בשיעור של 35%, תוכלו לקבל החזר מס על משיכת קרן פנסיה. עליכם לפנות למס הכנסה, למלא טופס מיוחד, ובו לבקש החזר על הסכום ששילמתם. כדאי לצרף כמובן מסמכים רלבנטיים שמעידים על כך שאתם זכאים לפטור. מאחר ומדובר בתהליך ביורוקרטי ארוך ומייגע, רצוי לבדוק מראש מהם התנאים שמזכים להנחה, עוד לפני שאתם פודים את כספיכם ולא להגיע למצב שאתם צריכים לבקש החסר מס על משיכת קרן פנסיה.

מה אפשר לעשות לפני שמושכים כסף מחיסכון פנסיוני?

חשוב לזכור שאם חלילה הגעתם למצב שבו עליכם למשוך כספים מהחיסכון הפנסיוני שלכם, עומדות בפניכם אפשרויות משתלמות. למשל, ניתן לקבל הלוואה מהחברה שמנהלת עבורכם את החיסכון. הלוואות אלה מאוד אטרקטיביות ויכולות לעזור לכם מאוד, ויאפשרו לכם ליהמנע מהתהליך המסובך של הגשת בקשה להחזר מס על משיכת כספי קרן פנסיה.

מעוניינים להתייעץ ולקבל פרטים נוספים?

חשוב לדעת שיש מקרים שבהם אתם כלל לא אמורים לשלם מס בעת משיכת כספים מקרן הפנסיה שלכם. זכרו שלפני כל פעולה שאתם מבצעים עלולות להיות השלכות משמעותיות על העתיד שלכם. אל תהססו לפנות למומחים שלנו בפתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח כדי להתייעץ ולקבל את התמונה המלאה כדי לקבל החלטה נכונה. השאירו הודעה ונחזור אליכם בהקדם.

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
להצטרפות לקרן השתלמות
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.