כל מה שצריך לדעת על ביטוח נזקי טרור וביטוח נזקי מלחמה

לצערנו אנחנו חיים במדינה מוקפת אויבים. מעשי טרור, פעולות איבה ומלחמות הם לא עניין נדיר באזורינו. אם אתם חוששים מנזקים שעלולים להיגרם לביתכם ולרכושכם בעת סבב לחימה נוסף או מלחמה, הפתרון הוא ביטוח נזקי טרור.

למה בעצם צריך ביטוח נזקי טרור?

המדינה מודעת למצבה הביטחוני המורכב. לצערנו אנו חשופים לאיומי מלמה וטרור מאז שהקמנו את ישראל, ואחת לתקופה תושבים רבים נמצאים תחת מתקפות טילים ורקטות, בכל הארץ, ובדגש על אזור סיכון בצפון ובעוטף עזה והסביבה. למרות שהמדינה מספקת כיסוי מסוים באמצעות תשלומים מהמוסד לביטוח לאומי, בפועל זה לא מספיק. סבבי הלחימה ופעולות הטרור הספונטניות יוצרות נזקים משמעותיים ושיקום הנזק עלול להוביל להוצאות כבדות.

העורף סופג פגיעות משמעותיות, ואילו המדינה לא מפצה אותם כראוי. כמו כן, אנשים רבים אינם מודעים לכך שחברות הביטוח מחריגות באופן מפורש אירועי טרור ומלחמה במסגרת הפוליסות שלהם, וזה כולל סוגי ביטוחים רבים, הכוללים בין היתר ביטוחי דירות, ביטוחי עסקים, ביטוחי רכב ועוד. ביטוח נזקי טרור נועד לספק פיצוי בגין נזקים שנגרמו לרכושו ולרווחיות עקב פעולות טרור ומלחמה, מעבר למה שמכסה חוק מס רכוש וקרן פיצויים.

מה מכסה חוק מס רכוש וקרן הפיצויים?

למדינת ישראל חשוב לשמור על תושביה ולעזור להם להתאושש מכל מכה שהם סופגים כתוצאה מפעולות טרור וסבבי לחימה. על מנת לספק מענה הולם לנושא נזקי הרכוש הנגרמים כתוצאה מפעולות טרור ומלחמות, המדינה ייסדה מעין ביטוח נזקי מלחמה באמצעות חוק רכוש וקרן פיצויים, התשכ"א 1961.

חוק זה ושלל תקנותיו נועדו כדי להבטיח לנפגעים פיצוי מהמדינה במידה ורכושו של תושב ישראלי נפגע עקב פעולת הטרור (בהתאם למה שהחוק מגדיר) או במסגרת מלחמות. עם זאת, מדובר בכיסוי חלקי בלבד, המתייחס אך ורק לרכוש שנפגע. הפיצוי הוא חלקי בלבד:  הוא אינו משקף את הערך המלאה של הרכוש שניזוק ומעבר לזה, הפיצוי שמציעה המדינה אינו מכסה למשל אובדן רווחים. לכן חשוב מאוד שלכל אחד יהיה הרחבה לביטוח נזקי טרור במסגרת ביטוח הדירה שלו ובמיוחד אם הוא מתגורר באזורים מסוימים בארץ שבהם המתיחות הביטחונית גבוהה במיוחד.

ההבדל בין נזקי טרור לבין נזקי מלחמה

חוק מס רכוש עוסק בשאלה מי זכאי לקבל פיצוי מהמדינה, תוך שהוא מתייחס לאנשים פרטיים ולעסקים, ולנזקים ישירים ועקיפים. הפיצוי עצמו ניתן מתוך קרן מס רכוש שמנוהלת על ידי רשות המסים.

מהו נזק ישיר?

נזקים ישירים מכוסים כשמדובר בפעולת טרור, סבבי לחימה ומלחמות. טיל שפוגע ישירות בבית או במבנה של עסק הוא דוגמה קלאסית לנזק ישיר שנגרם לאדם או לבעל עסק.

מהו נזק עקיף?

נזקים עקיפים מכוסים כשנגרם נזק או כשנפגע ציוד ורכוש כתוצאה ממלחמה או פעולות איבה בלבד. אובדן הכנסות, הפסד רווחים והפסד ימי עבודה הם דוגמאות הממחישות את המשמעות של נזק עקיף שנגרם לאדם פרטי ולבעלי עסק בפרט.

במילים אחרות כשהמדינה מכריזה על "מבצע צבאי" במקום על "מלחמה", המשמעות הכלכלית על העורף שסופג פגיעות ישירות ועקיפות היא אדירה. לצערנו, זו הדרך הדיפלומטית של המדינה להימנע מלשלם פיצויים של עשרות ומאות מיליוני שקלים בגין אובדן הכנסות.

נראה שנושא זה עם השנים הופך להיות אתגר של ממש: המדינה חוששת מפני תביעות בגין נזקים ישירים ועקיפים ולכן תמיד חותרת למצוא פתרונות מקוריים, כדי להמנע מתשלום לאזרחים בגין נזקים עקיפים בעיקר.

שימו לב: נזקי טרור ומלחמה אינם נכללים בפוליסות

בביטוחי הדירות והעסקים תמצאו סעיף של חריגים הכוללים נזקים שנגרמו כתוצאה ממלחמה, פעולות טרור ואיבה, התקוממות צבאית, מרד אזרחי וכיוצא מזה. החוק אינו מחייב את חברות הביטוח לכלול במסגרת הביטוחים הנ"ל כיסוי בגין נזקי כיסוי ומלחמה, ולכן החברות מחריגות את המקרים האלה, אך באותה נשימה גם מציעים הרחבת ביטוח נזקי טרור.

מה מכסה ביטוח נזקי טרור ומלחמה?

ביטוח נזקי טרור רלבנטי הן כהרחבה לביטוח עסקים והן כהרחבה לביטוח דירה. מי שלא רוכש הרחבות אלה, עשוי להיות חשוף למגוון סיכונים.

ביטוח נזקי טרור ומלחמה לעסקים

בשנים האחרונות נראה שהאירועים הביטחוניים מתרבים, והממשלה יוצאת בשלל מבצעים צבאים כדי להחזיר את השקט לאזורנו. אלא שמאחר ולא מדובר במלחמה, העסקים המקומיים קורסים תחת הנטל, מאחר והם לא זכאים לקבל פיצוי מהמדינה על נזקים עקיפים שנגרמו להם, אלא אך ורק בגין נזקי טרור ופעולות איבה.

מי שאין לו ביטוח, סופג אובדן הכנסות ורווחים, הפסד עסקאות, תשלום שכר לעובדים שנשארים בביתם עקב המצב הביטחוני ובהתאם להנחיות פיקוד העורף וכך הלאה. המדינה משתדלת להימנע מלהכריז על מצב מלחמה, כי משמעות הדרך שכל יום כזה עולה לה מיליארדי שקלים.

חשוב להבין: לא תוכלו לקבל פיצויים בגין אובדן ההכנסות בתקופת שיקום העסק, וללא כיסוי ביטוחי מתאים אתם חשופים לא רק לאובדן הכנסות, אלא גם לפגיעה כלכלית קשה, שעלולה גם חלילה לגרום לסגירת העסק, וכמובן גם לפגוע בתדמית ובמוניטין שלכם ולנטישת לקוחות.

מומלץ לכל בעל עסק לרכוש הרחבה של ביטוח נזקי טרור לעסק, שמכסה הן נזקים ישירים והן נזקים עקיפים שנגרמו לעסק כתוצאה מנזקי טרור, לרבות כיסוי על אובדן רווחים, שיקום המבנה, רכישת ציוד ומלאי חדש, עד השבת העסק למצבו הקודם.

ניתן להוסיף הרחבה של ביטוח נזקי טרור ומלחמה לפוליסת ביטוח עסק, שתעניק לכם כיסוי מפני נזק או אובדן פיזי לרכוש הקיים בעסק שלכם בעקבות אירוע טרור, וכן כיסוי עקב אובדן הכנסות כתוצאה מנזק זה. כל זאת מהווה רובד פיצויים נוסף, מעבר לפיצוי שתוכלו לקבל כפי שנקבע בחוק מס רכוש וקרן פיצויים.

ביטוח נזקי טרור ומלחמה לדירה

חברות הביטוח מציעות פוליסות ביטוח לדירה, המבוססים על פוליסת תקנית לביטוח דירה, המציבה סטנדרט מסוים וקובעת תנאי מינימום למתן פיצוי בהתאם לחוק. בפוליסה זו, שנמצאת בפיקוח משרד האוצר, נקבע כי הפוליסה לא תכסה נזקי טרור ומלחמה, ממש כמו בביטוח עסק, ביטוח רכב וביטוחים נוספים, שבהם נזקים הנגרמים כתוצאה מאירוע טרור הם חריגים ואינם מכוסים. אמנם המדינה הסדירה את הפיצוי במקרים כאלה באמצעות חוק מס רכוש, אך לצערנו קיימים פערים גדולים שעלולים להשאיר את הנפגעים בהפסדים כספיים משמעותיים.

חשוב להבין: אם הבית שלכם יפגע מטיל או רקטה, הן המבנה והן התכולה מכוסים באמצעות מס רכוש וקרן הפיצויים תדאג להעניק לכם פיצוי לצורך תיקון הנזק, אך רוב הסיכויים שלא תקבלו פיצוי מלא, כי הקרן מפצה רק בגין נזקים שנגרמו לרכושכם, למעט חפצים כמו כסף מזומן, פריטי אומנות, תכשיטים ואבני חן.

כדי לרכוש ביטוח נזקי טרור ומלחמה עומדות לבחירתכם 2 אפשרויות:

1) רכישת הרחבה למס רכוש – להוסיף ביטוח רשות, המוצע על ידי המדינה, קרן הפיצויים של רשות המסים. מאחר והחוק אינו מכסה תכשיטים, מזומנים, חפצי אמנות ועתיקות, כל תושב יכול לבטח את חפציו הביתיים בערך גבוה יותר מתקרת הכיסוי הרשומה בתקנות. תשלום הפרמיה על ביטוח עומד כיום על 0.3% משווי החפצים הביתיים הנוספים. חשוב מאוד לדעת כי השווי הנוסף של החפצים לא יכול לעלות על סך של 881,870 ש"ח.

2) רכישת הרחבה עבור נזקי טרור בביטוחי דירה – להוסיף הרחבה לנזקי טרור ומלחמה במסגרת ביטוח הדירה שלכם. הרחבה זו מבטלת את החריג של נזקי טרור בביטוחים תקניים לדירה. כך תזכו לקבל כיסוי רחב וגבוה יותר, מעבר לכיסוי שתקבלו ממס רכוש עבור הנזקים הישירים שנגרמו לכם עקב פעולות טרור.

מעוניינים בשקט נפשי? דברו איתנו!

חשוב לדעת שלא כל חברות הביטוח מכסות נזקי מלחמה. המומחים שלנו בפתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח ישמחו לסייע לכם למצוא פתרונות מקיפים ואיכותיים שיורידו מכם את כל הדאגות מהראש. כסוכנות ביטוח ותיקה ומנוסה, שמשרתת לקוחות פרטיים ועסקיים כאחד מזה שנים, אנחנו מתמחים בהתאמת הכיסויים האידיאליים לכל לקוח, בהתאם לסיכונים הפוטנציאליים. צרו עמנו קשר ונשמח לעזור לכם למצוא הגנה מושלמת מפני נזקי רכוש שמגרמו עקב פעולות טרור, איבה, מלחמה ומבצעים צבאיים.

ביטוח נזקי טרור ונזקי מלחמה
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
חשיבותו של ביטוח שריפה במסגרת ביטוח דירה

ביטוח שריפה הוא כיסוי חשוב בפוליסת ביטוח דירה שנועד על מנת להגן על אחד הנכסים היקרים ביותר שלכם מפני נזקי שריפות. לצערנו אנחנו נחשפים לאחרונה למקרים רבים של שריפות שגרמו לנזק כלכלי עצום. אז מה הביטוח מכסה, ומה צריך לקחת בחשבון לפני שרוכשים אותו?

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.