קרן השתלמות לעצמאים

מאז שינוי התקנות ב- 2017, קרן השתלמות לעצמאים הפכה להיות למוצר מבוקש בקרב מי שמעוניין ליהנות מיתרונותיה, יותר מתמיד. אז איך ניתן לנצל את מלוא פוטנציאל הרווחים באפיק זה, כמה כדאי להפקיד, מהי מדיניות המיסוי, מתי אפשר למשוך את הכסף, ואיך לבחור קרן נכון?

אילו הטבות מס מעניקה קרן השתלמות לעצמאים?

קרנות ההשתלמות נחשבות ללא ספק מאפיקי החיסכון וההשקעה המשתלמים ביותר שקיימים בתחום המוצרים הפיננסיים בארץ. בין היתר, בזכות הטבות המס יקרות הערך שהן מזכות את החוסכים.

קרן השתלמות לעצמאים יכולה לשמש הן לצורך חיסכון לטווח הבינוני, אבל גם כאמצעי "ריפוד" לקצבת הפנסיה שלנו. כלומר אנו יכולים להחליט שנמשוך את הסכום המשמעותי שחסכנו בה, רק לאחר שנגיע לגיל פרישה, כדי להגדיל את הקצבה שנקבל.

עסק עצמאי מאופיין באי-ודאות מסוימת מבחינת גובה ההכנסות והרווחים. מצב זה משפיע גם על תחושת חוסר הוודאות של המדינה, שמעוניינת שכמה שיותר מאזרחיה יוכלו לדאוג לעצמם ולהתקיים בכבוד בהגיעם לגיל הזהב. לכן, כדי לעודד חיסכון לגיל פרישה, המדינה החליטה להעניק הטבות מס לאלו שיבחרו להפקיד חלק מכספם במסגרת קרן השתלמות לעצמאים:

1) הוצאה מוכרת – הפקדה לקרן תחשב לכם כהוצאה מוכרת. כלומר, בסוף שנת המס תשלמו פחות למס הכנסה, בזכות הפקדתכם.

2) פטור ממס רווחי הון – כשתמשכו את הכספים שהפקדתם בקרן השתלמות לעצמאים, תהיו זכאים לפטור ממס רווחי הון. כלומר לא תצטרכו לשלם 25% מס על התשואה שהשיגה הקרן עבורכם.

כמה כסף אפשר להפקיד בקרן השתלמות לעצמאים?

ברמת העיקרון, לא קיימת מגבלה על גובה ההפקדות. כמו כן תוכלו לבחור אם אתם מעוניינים לבצע הפקדות חודשיות קבועות או הפקדות חד פעמיות. למעשה אתם יכולים אפילו להחליט על גובה ההפקדה הרצוי, ולשנות בכל עת שתרצו.

עם זאת, קיימת מגבלה מסוימת על הסכומים שניתן עבורם ליהנות מהטבות המס שציינו בפסקה הקודמת: תוכלו ליהנות מהוצאה מוכרת רק על 4.5% מהרווחים שלכם, ועד לתקרה השנתית הקבועה בחוק. כמו כן, קיים סכום מקסימלי שבו שלטונות המס מכירים. נכון ל- 2021, הוא עומד על 11,800 ₪.

ומה לגבי פטור ממס רווחי הון? גם כאן קיימת מגבלה שמתעדכנת אחת לשנה: נכון לשנת 2021 מדובר על פטור מרווחי הפקדות של עד 18,480 ש"ח בשנה.

כמובן שניתן להפקיד גם סכומים מעבר לגובה התקרה, אך הרווחים עליהם ימוסו, ועדיין במקרים מסוימים מדובר במיסוי שיהיה שווה לכם לספוג, כפי שדיברנו במאמר על הפקדות סוף שנה לעצמאים.

מתי ניתן למשוך את הכסף?

קרן השתלמות בעיקרון סגורה למשך 6 שנים. עם זאת, במידה והגעתם לגיל פרישה מעבודה (62 לנשים ו- 67 לגברים), או שאתם מעוניינים להשתמש בכספים לצורך השתלמות, ניתן לבחון משיכה כספים מוקדמת. חשוב לקחת בחשבון שלעתים משיכה מוקדמת עשויה לגבות מחיר גבוה, ואף לבטל את הטבות המס שלכם. אפשר לשקול במקום זאת לקחת הלוואה על חשבון קרן ההשתלמות, בריבית משתלמת ובתנאים נוחים ביותר, וכך ליהנות מכסף באופן מיידי, ולשמור את הקרן כדי להמשיך ליהנות מיתרונותיה.

איך בוחרים קרן השתלמות לעצמאים?

בחירת קרן השתלמות היא עניין חשוב ביותר, שיכול להכריע בשאלה כמה כסף בסופו של דבר תרוויחו מחיסכון במכשיר זה. קיימים שיקולים שונים שצריך לעשות בעת בחירת קרנות השתלמות לעצמאים, כגון: תשואות, מידת הסיכון בכל מסלול, איכות הגוף המנהל, תמהיל ההשקעה ועוד.

אצלנו בפתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח עוזרים לכם לראות את התמונה המלאה כדי לקבל את ההחלטה האידיאלית, עוזרים לכם לנצל את הטבות המס לטובתכם, ומסייעים לכם להחליט כמה להפקיד כדי שתיהנו מכל היתרונות שיש למוצר הזה להציע לכם, בטווח הקצר, הבינוני והארוך. השאירו פרטים בטופס, ואנחנו נעביר את פנייתכם לאחד המומחים המנוסים שלנו בתחום.

קרן השתלמות לעצמאים
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
קרן השתלמות מור
קרן השתלמות מור

קרן השתלמות מור הפכה להיות אחת הקרנות המבוקשות בשנים האחרונות. מה הפך אותה לכזו? אילו יתרונות היא מציעה ומה חשוב לדעת עליה?

קראו עוד »
קרן השתלמות אקסלנס
קרן השתלמות אקסלנס

קרן השתלמות אקסלנס היא אחת מקרנות ההשתלמות הגדולות בישראל, המנוהלת על ידי חברת הפניקס אקסלנס פנסיה וגמל בע"מ. במאמר זה נסביר אילו מסלולי השקעה היא מציעה, אילו יתרונות יש לה ולמה לשים לב לפני שבוחרים בה

קראו עוד »
להצטרפות לקרן השתלמות
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.