כל מה שצריך לדעת על מעבר קופת גמל להשקעה

הדרך הקלה להשקעה בשוק ההון היא באמצעות מוצר מדף שגוף מקצועי מנהל את הכספים עבורנו, למשל באמצעות קופת גמל להשקעה. אבל לא תמיד הכל ורוד, ובהחלט לפעמים עלולים להתאכזב ולשקול מעבר קופת גמל להשקעה. אז איך עושים זה נכון, ולמה צריך לשים לב?

האם מעבר קופת גמל להשקעה אפשרי?

במשך שנים על מנת לנייד קופת גמל להשקעה לגוף מנהל חלופי, היה צריך למשוך את כספי החיסכון ולשלם מס רווחי הון. מהלך זה היה פוגע באפקט הריבית דריבית, ברצף ההשקעה וכמובן היה מכלה 25% מהרווח שהשיגו בגין השקעתם. לכן אנשים היו נוהגים לנקוד בצעד זה רק במצבים דרמטיים שהם הרגישו שאין להם ברירה.

מאז אוגוסט 2020 נכנסו לתוקפן תקנות העברת כספים בין קופות גמל להשקעה ומאז מעבר קופת גמל להשקעה אפשרי ממש כמו בכל מוצר פנסיוני אחר – ללא קנסות, ללא עמלות ומבלי שייחשב הדבר לאירוע מס הכרוך בתשלום מס רווחי הון. כך המדינה מעודדת את החברות תחרות ביניהן וציבור החוסכים נהנה מתנאים טובים יותר.

מעבר לכך, הודות לתקנות אלו, תוכלו גם להעביר את הכספים לקרן הפנסיה או לביטוח המנהלים שלכם, וכך תוכלו לקבל קצבת זקנה פטורה ממס. זהו יתרון חשוב ומשמעותי לחיסכון באמצעות מוצר זה.

אבל כדי לבחור לאן לעבור, יש לשקול היבטים רבים. למה? כי גם המעבר עצמו יכול בסופו של דבר לפגוע בחיסכון שלכם אם לא עושים את זה נכון.

למה כדאי לשקול כעת מעבר קופת גמל להשקעה?

1. כעת יש מידע על השקעה ארוכת טווח בקופות גמל שיכול לעזור להבין אם שווה לעבור

קופת גמל להשקעה נולדה רק בשנת 2016, ובמילים אחרות – מדובר במוצר יחסית חדש שעד כה לא היה ניתן להשוות את מדיניות ההשקעה שלו בקרב הגופים המנהלים בטווח ארוך. כשאנשים התחילו להשקיע בו, היה להם מידע חלקי בלבד.

הראשונים שמיהרו לפתוח לעצמם קופת גמל להשקעה, עשו זאת בחברות ביטוח או בבתי השקעות שבדרך כלל מנהלים עבורם גם מוצרים פיננסיים אחרים, כגון קרן פנסיה או קרן השתלמות. כל זאת מהסיבה הפשוטה שלא היה להם ממש למה להשוות, אך היה ברור להם שחבל לפספס את ההזדמנות להשקיע בשוק ההון וליהנות משלל היתרונות שיש לקופת גמל להשקעה להציע.

הרבה אנשים התאכזבו מהביצועים של קופת הגמל שלהם. חלקם משכו את הכסף ובכך קבעו הפסדים, אחרים נשארו בכל זאת בקופה שברשותכם כי כאמור לא היה ניתן לבצע מעבר קופת גמל מבלי לשלם קנס. לכן, הם נותרו בקופה והתפללו וקיוו שאולי השוק יתקן את עצמו, שההשקעה בכל זאת תשתלם להם ובקיצור – שיהיה בסדר…

2. כעת אפשר להתאים הקופה האידיאלית עבורכם

בעידן האינטרנט, הרבה אנשים בוחרים לדלג על שלב ההתייעצות עם הסוכן הפנסיוני ולהצטרף לקופות גמל להשקעה בכוחות עצמם. אלא שרבים מהמצטרפים פותחים לעצמם קופת גמל להשקעה על סמך המלצות של אחרים, ולא טורחים להשוות את הביצועים שלהם או לנתח אותם נכון. בסופו של דבר קופה מסוימת שטובה לאדם אחד, לא בהכרח תתאים לאדם אחר, והתוצאות מדברות בעד עצמן: תשואות נמוכות, דמי ניהול גבוהים או שילוב של השניים. סוכן פנסיוני יידע איך לתשאל אתכם, איך להשוות ואיך להתאים לכם את הקופה הטובה ביותר בשבילכם.

טיפ חשוב להעברת קופת גמל להשקעה

גם אם מעבר בין קופות גמל להשקעה הפך לאפשרי יותר מתמיד, חשוב לבצע השוואה מושכלת, על מנת שתוכלו למקסם את היתרונות של המוצר. לשם כך, יש לערוך השוואת קופות גמל להשקעה מעמיקה שכוללת את כל הפרמטרים החשובים, כגון: תשואות, דמי ניהול, מדד שארפ, מסלולי סיכון, היקף נכסים מנוהל, המוניטין של הגוף המנהל ועוד. חזרו על בדיקה זו אחת לשנתיים-שלוש, כי דברים מאוד דינמיים ועלולים להשתנות.

שימו לב, מעבר קופת גמל להשקעה לא אפשרי במקרים מסוימים

  • אם קיים עיקול על חשבונו של העמית בקופה בגובה מלוא היתרה הצבורה.
  • אם קיים שעבוד שנעשה כדין על חשבונו של העמית בקופה המעבירה, בסכום מלוא היתרה הצבורה.
  • אם קיימת בקופת העמית חוב בשל הלוואה שטרם נפרעה במלואה, יש צורך בהשארת הסכומים הנדרשים כבטוחות להלוואה.
  • אם העמית הלך לעולמו.

לסיכום – מעבר קופת גמל להשקעה מבצעים עם המומחים!

ניתן לנייד קופת גמל להשקעה (למעט במקרים שפורטו בפסקה האחרונה). זכרו כי חברות הביטוח ובתי השקעות שמשווקים קופות גמל להשקעה ומתחרים ביניהם על כל לקוח. לכם נדרשת השוואת מעמיקה ואיכותית בין האפשרויות, ולכן מומלץ להיעזר בסוכן פנסיוני.

שוקלים מעבר קופת גמל להשקעה? המומחים בפתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח ישמחו להיפגש אתכם ולהשוות עבורכם בין מגוון הקופות הקיימות, תוך התחשבות בכל ההיבטים, על מנת להתאים עבורכם את הקופה האידיאלית עבורכם. תנו לניסיון של עשרות שנים בתחום לעזור לכם לעשות את הבחירה הנכונה. צרו קשר ותיהנו מיחס אישי ומשירות מקצועי ובגובה העיניים.

מעבר קופת גמל להשקעה
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
תכנון פנסיוני
תכנון פנסיוני – למה זה חשוב?

תכנון פנסיוני הוא צעד מבורך שיכול לשרת אתכם בעתיד. החיים הם מסע מאתגר, אבל גם מלא בהזדמנויות. אנחנו עובדים קשה כדי להקים משפחה, לרכוש בית, לחסוך כסף לעתיד. אבל מה יקרה לנו כשלא נוכל לעבוד יותר?

קראו עוד »
איפה כדאי להשקיע 100 אלף ₪?
איפה כדאי להשקיע 100 אלף ₪?

איפה כדאי להשקיע 100 אלף ₪ היא שאלה שחולפת בראשם של אנשים רבים שהספיקו לצבור כסף פנוי.  השקעה של 100 אלף ₪ היא הזדמנות טובה להגדיל את ההון הפיננסי. עם זאת, חשוב לבחור את אפיק ההשקעה המתאים ביותר, בהתאם לצרכים ולמטרות שלכם. במאמר זה נתמקד בהשקעות בשוק ההון ונבחן את יתרונותיהם.

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.