פדיון ביטוח חיים – האם כדאי ומתי?

אנשים רבים מבטחים את עצמכם בביטוח חיים פרטי כתוספת לחיסכון הפנסיוני שלהם. לרוב, פדיון ביטוח חיים וכלל ההפרשות הפנסיוניות, ניתנים לפרעון רק בגיל פרישה או במקרה של אובדן כושר עבודה (או פטירה, שאז המשפחה זכאית לקבל תגמולים). מקרים אחרים כרוכים בתשלום מס. אז מתי זה כדאי, אם בכלל?

מס על פדיון ביטוח חיים

כאמור פדיון הכספים שצברתם בדר"כ אפשריים אך ורק בגיל פרישה, מהסיבות המובנות: המדינה מעוניינת לעודד את אזרחיה כמה שיותר להפקיד כספים על מנת לדאוג לעתידם ולעתיד משפחתם, גם בשעת צרה, כמו חלילה מוות או פגיעה בכושר העבודה. במידה ונקלעתם למשבר שדורש מכם לפדות את ביטוח החיים לפני גיל פרישה, תאלצו לשלם כ- 35% מס. זהו מחיר כבד יחסית, שלרוב הופך את הפדיון לבלתי כדאי, ולכן לרוב נמנעים ממנו.

פדיון פוליסת ביטוח חיים מוקדם

נשאלת השאלה, מה עושים שבכל זאת אין ברירה, וחייבים לפדות את הביטוח? האם יש אפשרות בכל זאת להימנע מתשלום המס הכבד? אז התשובה היא בגדול כן. ישנם כמה מקרים נדירים, שבהם תוכלו למשוך את הסכום שצברתם לאורך השנים.

באילו מקרים תתאפשר משיכת כספי ביטוח חיים ללא מס?

  • במקרה שקיים צורך בהוצאות רפואיות דחופות – אם המבוטח עצמו או קרוב משפחתו הגרעינית זקוקים לטיפול רפואי דחוף ויקר, וידם אינו משגת למימון טיפולים אלו, יהיה ניתן למשוך את הכספים ללא מס. רוב החברות דורשות שגובה ההוצאות הרפואיות יהיה מעל לחצי ההכנסה השנתית של המבוטח. במידה ואכן זה המצב, המבוטח רשאי לפנות לחברת הביטוח ולבקש פדיון מיוחד, מבלי שיצטרך לשלם מס בגין משיכה מוקדמת.
  • במקרה של הכנסות נמוכות באופן יוצא דופן – המדינה שואפת לעזור למשפחות קשות יום, ומאפשרת להן למשוך פדיון ללא תשלום מס, בתנאי שההכנסות של המבוטח נמוכות ביותר, הסכום של התקבולים שלהם אינו מגיע לשכר המינימלי וקיים קושי ניכר להתקיים בכבוד. עם זאת, הפדיון מתקבל בצורת קצבה, המשלימה את ההכנסה עד לסכום המינימום. במידה ומצבו הפיננסי של המבוטח משתפר, הוא לא ימשיך יותר לקבל את הקצבה.
  • במקרה של נכות זמנית – אם חלילה התרחש אירוע ביטוחי שהפך את המבוטח לנכה באופן זמני, ניתן יהיה למשוך את הכסף ללא מס.  מאחר והמבוטח אינו מסוגל לפרנס את עצמו בצורה נאותה, הוא רשאי לבקש משיכת כספים ללא תשלום מס.

משיכת ביטוח חיים – לא בכל מחיר

פוליסת הביטוח שלכם היא נכס יקר וההמלצה שלנו היא שתשמרו עליה. הפוליסה מבטיחה לכם רשת ביטחון כלכלית בשעת חירום. משיכת הסכומים שנצברו לזכותכם, בחלקם או במלואם, יגרמו לכך שהכיסויים הביטוחיים, לרבות רכיב הריסק, יוקטנו או יבוטלו בהתאם. כמו כן חשוב להיות מודעים לחשיבות לרצף ביטוחי. העדר כיסוי מתאים, עלול לחשוף אותך ואת בני משפחתך המבוטחים למשבר כלכלי עמוק.

המומחים שלנו בפתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח עומדים לשירותכם בכל עניין שהוא. אנו משקיעים כל מאמץ כדי להנגיש לכם את כל המידע החשוב, על מנת שתוכלו למצות את זכויותיכם. מעוניינים לקבל פרטים נוספים או לבדוק את תיק הביטוח שלכם חינם? אתם מוזמנים להשאיר פרטים ואנחנו נדאג לחזור אליכם

פדיון ביטוח חיים
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
ביטוח חיים משלים
ביטוח חיים משלים – חשוב או מיותר?

לרוב האנשים קיימת פוליסת ביטוח חיים בסיסית במסגרת הביטוח הפנסיוני שלהם, המכונה ביטוח שארים. אך האם היא אכן מספקת או ששווה לשקול לרכוש ביטוח חיים משלים, כדי שאם חלילה הנורא מכל יקרה, עתיד המשפחה יהיה מובטח?

קראו עוד »
עלות ביטוח חיים
עלות ביטוח חיים – איך אפשר לשלם פחות ועדיין לדאוג למשפחתכם?

עלות ביטוח חיים אינה זולה, ועם עליית יוקר המחייה, כשהוצאות המשפחה הולכות וגדלות, כולנו מחפשים מצד אחד איך לחסוך, ומצד שני קיימת ההבנה כי לצד הוצאות המשפחה הולכות וגדלות, חייבים לדאוג לרשת ביטחון כלכלית למשפחה, כי במקרה של מות המפרנס, המשפחה עלולה להיתקל בקשיים כלכליים משמעותיים. במאמר זה נסביר מה אפשר לעשות.

קראו עוד »
רפורמת ביטוחי חיים
רפורמת ביטוחי חיים הובילה לירידה של עשרות אחוזים בעלויות

בשנת 2019, רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, אישרה את רפורמת ביטוחי חיים. הרפורמה, שנכנסה לתוקף בחודש פברואר, הביאה להוזלה משמעותית של תעריפי הביטוח, בשיעור של כ-30% בממוצע. האם גם אתם יכולים להוזיל את העלויות שלכם בעשרות אחוזים?

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.