פדיון ביטוח חיים – האם כדאי ומתי?

אנשים רבים מבטחים את עצמכם בביטוח חיים פרטי כתוספת לחיסכון הפנסיוני שלהם. לרוב, פדיון ביטוח חיים וכלל ההפרשות הפנסיוניות, ניתנים לפרעון רק בגיל פרישה או במקרה של אובדן כושר עבודה (או פטירה, שאז המשפחה זכאית לקבל תגמולים). מקרים אחרים כרוכים בתשלום מס. אז מתי זה כדאי, אם בכלל?

מס על פדיון ביטוח חיים

כאמור פדיון הכספים שצברתם בדר"כ אפשריים אך ורק בגיל פרישה, מהסיבות המובנות: המדינה מעוניינת לעודד את אזרחיה כמה שיותר להפקיד כספים על מנת לדאוג לעתידם ולעתיד משפחתם, גם בשעת צרה, כמו חלילה מוות או פגיעה בכושר העבודה. במידה ונקלעתם למשבר שדורש מכם לפדות את ביטוח החיים לפני גיל פרישה, תאלצו לשלם כ- 35% מס. זהו מחיר כבד יחסית, שלרוב הופך את הפדיון לבלתי כדאי, ולכן לרוב נמנעים ממנו.

פדיון פוליסת ביטוח חיים מוקדם

נשאלת השאלה, מה עושים שבכל זאת אין ברירה, וחייבים לפדות את הביטוח? האם יש אפשרות בכל זאת להימנע מתשלום המס הכבד? אז התשובה היא בגדול כן. ישנם כמה מקרים נדירים, שבהם תוכלו למשוך את הסכום שצברתם לאורך השנים.

באילו מקרים תתאפשר משיכת כספי ביטוח חיים ללא מס?

  • במקרה שקיים צורך בהוצאות רפואיות דחופות – אם המבוטח עצמו או קרוב משפחתו הגרעינית זקוקים לטיפול רפואי דחוף ויקר, וידם אינו משגת למימון טיפולים אלו, יהיה ניתן למשוך את הכספים ללא מס. רוב החברות דורשות שגובה ההוצאות הרפואיות יהיה מעל לחצי ההכנסה השנתית של המבוטח. במידה ואכן זה המצב, המבוטח רשאי לפנות לחברת הביטוח ולבקש פדיון מיוחד, מבלי שיצטרך לשלם מס בגין משיכה מוקדמת.
  • במקרה של הכנסות נמוכות באופן יוצא דופן – המדינה שואפת לעזור למשפחות קשות יום, ומאפשרת להן למשוך פדיון ללא תשלום מס, בתנאי שההכנסות של המבוטח נמוכות ביותר, הסכום של התקבולים שלהם אינו מגיע לשכר המינימלי וקיים קושי ניכר להתקיים בכבוד. עם זאת, הפדיון מתקבל בצורת קצבה, המשלימה את ההכנסה עד לסכום המינימום. במידה ומצבו הפיננסי של המבוטח משתפר, הוא לא ימשיך יותר לקבל את הקצבה.
  • במקרה של נכות זמנית – אם חלילה התרחש אירוע ביטוחי שהפך את המבוטח לנכה באופן זמני, ניתן יהיה למשוך את הכסף ללא מס.  מאחר והמבוטח אינו מסוגל לפרנס את עצמו בצורה נאותה, הוא רשאי לבקש משיכת כספים ללא תשלום מס.

משיכת ביטוח חיים – לא בכל מחיר

פוליסת הביטוח שלכם היא נכס יקר וההמלצה שלנו היא שתשמרו עליה. הפוליסה מבטיחה לכם רשת ביטחון כלכלית בשעת חירום. משיכת הסכומים שנצברו לזכותכם, בחלקם או במלואם, יגרמו לכך שהכיסויים הביטוחיים, לרבות רכיב הריסק, יוקטנו או יבוטלו בהתאם. כמו כן חשוב להיות מודעים לחשיבות לרצף ביטוחי. העדר כיסוי מתאים, עלול לחשוף אותך ואת בני משפחתך המבוטחים למשבר כלכלי עמוק.

המומחים שלנו בפתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח עומדים לשירותכם בכל עניין שהוא. אנו משקיעים כל מאמץ כדי להנגיש לכם את כל המידע החשוב, על מנת שתוכלו למצות את זכויותיכם. מעוניינים לקבל פרטים נוספים או לבדוק את תיק הביטוח שלכם חינם? אתם מוזמנים להשאיר פרטים ואנחנו נדאג לחזור אליכם

פדיון ביטוח חיים
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
מה ההבדל בין תקופת אכשרה לבין תקופה המתנה בעולם הביטוח?

כשאנחנו רוכשים ביטוח, המטרה של כולנו זה לקבל שקט נפשי – לא משנה מה קורה, אנחנו רוצים לדעת שיהיה לנו גב כלכלי שיעזור לנו להתמודד עם האירוע שקרה לנו. חברות הביטוח גם רוצות שנרגיש כך, אך הן מעמידות תנאים לכך, כגון תקופת אכשרה או המתנה. אז מה ההבדל ביניהן ולמה זה משהו שחובה שכל מבוטח יכיר?

קראו עוד »
ביטוחים בזמן חירום
ביטוחים בזמן חירום – כל מה שחשוב לדעת

המציאות הישראלית מחייבת אותנו להיות מוכנים לכל מצב, גם לזמני חירום ומלחמה. במצבים אלו, הצורך להיות מבוטחים כראוי עולה אף יותר, כדי להגן על עצמנו ועל יקירינו ורואים את הסכנה לנגד עינינו. אבל פעולה מתוך פחד, עלולה לגרום גם לטעויות. אז איך לעשות זאת נכון?

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.