מהו ערך כינון בביטוח דירה?

ערך כינון בביטוח דירה הוא מושג שכדאי מאוד להכיר. משמעותו היא האפשרות שלכם לחדש את רכושכם שנפגע במסגרת אירוע ביטוחי בדירה בהתאם לשווי הרכוש כאילו שהיה חדש, או במילים אחרות – תוך התעלמות מבלאי. הנה כל מה שחשוב שתדעו.

מה חשוב לדעת על ערך כינון בביטוח דירה?

לא משנה אם אתם עומדים לפני רכישת דירה או שכבר יש לכם דירה שעליה אתם משלמים משכנתא, חשוב מאוד שתכירו מושגים בסיסיים שיש להם השפעה ניכרת על ההוצאות שלכם, הן על המשכנתא עצמה והן על ביטוח המשכנתא והם ערך כינון בביטוח דירה וערך שיפוי: ערך שיפוי הוא שווי הרכוש הנוכחי של רכושכם ואילו ערך כינון הוא שוויו של רכושכם כחדש.

נניח והמקרר שלכם ניזוק עקב אירוע ביטוחי

דמיינו שקניתם מקרר חדש בסכום של 6,000 ₪ כשנכנסתם לדירה. אם תחליטו למכור אותו אחרי זמן מה, סביר להניח שלא תוכלו למכור אותו במחיר זהה לזה ששילמתם, אבל כן במחיר נמוך שמגלם בתוכו התיישנות, בלאי וכדומה, למשל 4,000 ₪.

עם זאת, במידה וחס וחלילה נגרם אירוע ביטוחי כלשהו שגרם לנזק למקרר, ויש לכם ביטוח דירה, תגמולי הביטוח יהיו לפי ערכו של המקרר ביום של המפגע, כלומר ערך שיפוי שסכומו הוא 4,000 ₪. אך אם יש ביטוח דירה לפי ערך כינון תקבלו פיצוי של מחיר כפי שהיה ביום שרכשתם אותו מהחנות – כלומר 6,000 ₪. במילים אחרות – ערך כינון בביטוח דירה מעניק לכם תגמולים שיאפשרו לכם לשקם את רכושכם ו/או לקנות במקומם חדשים.

ערך כינון בביטוח דירה – כי מגיע לכם יותר

מהדוגמה שנתנו בפסקה הקודמת ניתן להבין כי ערך כינון בביטוח דירה הוא קריטי ומשמעותי ביותר עבור כל מי שרכושו יקר לו, תרתי משמע. כשזה נוגע לעניין התכולה, חשיבותו ברורה ובהירה כשמש. אבל מה לגבי ביטוחי מבנה וביטוח מבנה למשכנתא? ובכן, במקרים אלה חשיבותו אפילו מקבלת משמעות רבה יותר, במיוחד אם חס וחלילה דירתכם או ביתכם הממושכן ניזוק ויש צורך לשקם אותו ואפילו להקים אותו מחדש. מדובר בסכום שנדרש לצורך הקמה מחדש של הנכס, במקרה של נזק טוטלי, ללא קשר לערך השוק של הדירה.

למה צריך לשים לב?

בביטוח מבנה מתייחסים לערך כינון על מנת להעניק למבוטחים מעטפת של הגנה מקסימלית. אבל עם זאת, הכיסוי ניתן בתנאי שמקימים מחדש את הנכס בתקופת זמן מסוימת, כפי שמוגדר בפוליסה.

בביטוח מבנה למשכנתא, כידוע, המוטב הוא הבנק. עם זאת, מוטלת עליכם האחריות על הכיסוי ולכן כדאי שתבחרו את הפוליסה האופטימלית עבורכם. הבנק אמנם דורש כיסוי לפי גובה משכנתא שהעניק לכם, אך חשוב לא פחות להגן גם על הנכס עצמו ולהבטיח לעצמכם כיסוי שיאפשר לכם לחזור לשגרת חייכם, במקרה בו חלילה איבדתם את ביתכם באירוע ביטוחי, ולכן מומלץ תמיד לבטח על ערך כינון, גם אם בפועל אתם יכולים לבטח על סכום נמוך יותר, בהתאם לדרישת הבנק.

לא עושים ביטוח דירה לפני שמתייעצים עם המומחים

אם אתם שוקלים ליטול משכנתא, כדאי מאוד להתייעץ עם סוכן ביטוח בעניין ביטוח דירה. למעשה, גם אם כבר יש ברשותכם דירה או בית ואתם משלמים עליו משכנתא, חשוב אחת לתקופה לשוחח עם סוכן מקצועי ומנוסה כדי לבחון אם הביטוח שיש לכם מעודכן ומתאים לצורכיכם, על מנת לוודא שבעת הצורך, תהיו מכוסים באופן אידיאלי. אז השאירו פרטים, ואחד המומחים שלנו ישמח לחזור אליכם ולעמוד לשירותכם בכל עניין ושאלה.

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
חשיבותו של ביטוח שריפה במסגרת ביטוח דירה

ביטוח שריפה הוא כיסוי חשוב בפוליסת ביטוח דירה שנועד על מנת להגן על אחד הנכסים היקרים ביותר שלכם מפני נזקי שריפות. לצערנו אנחנו נחשפים לאחרונה למקרים רבים של שריפות שגרמו לנזק כלכלי עצום. אז מה הביטוח מכסה, ומה צריך לקחת בחשבון לפני שרוכשים אותו?

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.