מתי אפשר למשוך קרן השתלמות?

ייתכן ואתם זקוקים לכסף לצורך חופשה, אירוע משמח, שיפוץ או חלילה כי אתם נמצאים בפעילה. לכן השאלה מתי אפשר למשוך קרן השתלמות היא קריטית עבורכם, כדי לדעת מתי תוכלו להשתמש בכסף. אז התשובה מעט מורכבת ויש כמה דברים שאתם צריכים לדעת לפני.

מתי אפשר למשוך קרן השתלמות?

ברמת העיקרון קרן השתלמות היא מוצר חיסכון המיועד לטווח הבינוני. במרבית המקרים נקודת היציאה הראשונה שלכם תהיה רק לאחר 6 שנים לאחר ההפקדה הראשונה.

אם אתם שכירים: 6 השנים מתחילות למעשה ביום האחרון של החודש הראשון שבו הפקדתם לקרן. כלומר: אם התחלתם להפקיד בקרן השתלמות ב- 14.3.2016, תקופת 6 השנים תתחיל ב- 31 למרץ 2016. כלומר תוכלו למשוך את כספכם רק ב- 1.4.2022.

אם אתם עצמאים: המועד הקובע הוא תמיד 31 לינואר. כלומר: אם הפקדתם לראשונה ב- 2018, ולא משנה באיזה תאריך בדיוק. תוכלו ליהנות מהכסף ב- 31 לינואר 2025.

ומתי אפשר למשוך קרן השתלמות אחרי 3 שנים?

קיימים מספר מצבים שבהם תוכלו למשוך את כספיכם כבר לאחר 3 שנים:

  • אם אתם מעוניינים לצאת להשתלמות מקצועית – הרי הייעוד המקורי של קרנות ההשתלמות היה לאפשר לעובדים לצאת להשתלמות מקצועית, מבלי שיצטרכו בבת אחת לשאת בנטל הכלכלי. אם אכן זו המטרה שבה אתם מעוניינים, תצרכו להציג מידע לגבי אותה השתלמות מקצועית כדי לממש את זכאותכם. כדאי לדעת שישנן הגדרות ברורות בנוגע לשאלה מהי השתלמות מקצועית בכל תחום עיסוק.
  • אם הגעתם לגיל הפרישה – נכון לשנת 2020 גיל הפרישה הוא 62 לנשים ו- 67 לגברים
  • אם יש בידכם קרן השתלמות נזילה ואתם מעוניינים לבצע החלת ותק – אם יש לכם קרן שכבר הספיקה לצבור ותק של לפחות 6 שנים, תוכלו במקרים מסוימים למשוך את הכספים מהקרן "הצעירה". יש לסייג ולומר שאחת הקרנות חייבת להיות במעמד שכיר, שלא בוצעו מהקרן הוותקיה משיכות בעבר, שהמשיכה מהקרן החדשה תהיה של מלוא הסכום שצברה ובנוף לא בוצעו הפקדות לקרנות במקביל. כמו כן, לאחר החלת הוותק עליכם לדעת שלא תוכלו להפקיד יותר כספים לקרן הוותיקה.

משיכה מוקדמת של קרן ההשתלמות

פדיון מוקדם של קרן ההשתלמות אינו משתלם. במשיכה מוקדמת לא תקבלו את הטבות המס: תשלמו 47% מס במקור, ללא התחשבות במדרגות המס שלכם. התשלום שמס הכנסה יגבה מכם יקר מאוד. לכן, האופציה החלופית היא לבקש הלוואה על חשבון קרן ההשתלמות. הגופים שמנהלים את הקרנות מציעים הלוואות בתנאים משתלמים ביותר עם ריבית שנעה סביב הפריים (1.60% לשנה נכון ל-2020) ותקופות החזר של עד 3 או 7 שנים. כך תוכלו גם ליהנות מסכום כסף משמעותי זמין בהווה וגם מרווח משמעותי בעתיד. הסכום המקסימלי להלוואה הוא 50% מהכספים הלא נזילים שבקרן, ומאחר שהתשואה כמעט תמיד גבוהה מהריבית, זהו צעד משתלם במיוחד.

לסיכום, מתי כדאי למשוך את הכסף?

ראינו שכדאי לדעת מתי למשוך את הכסף מקרן השתלמות ומתי לא כדאי, ואפילו באילו מקרים ניתן לפדות את קרנות ההשתלמות לפני הזמן. אנחנו מזמינים אתכם לפנות אל המומחים של פתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח כדי לקבל ייעוץ מקצועי ואיכותי בתחום ההשקעות והחיסכון, תוך מיצוי היתרונות של האפיק בכל רגע נתון. השאירו פרטים ואנחנו נחזור אליכם בהקדם.

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
חוק קרן השתלמות
חוק קרן השתלמות – חובות וזכויות של שכירים, עצמאים, מעסיקים ועובדים

בניגוד לחוק פנסיה חובה, בישראל אין כיום דבר כזה שנקרא חוק קרן השתלמות, לפחות לא באופן רשמי. עם זאת, קיימים כמה כללים שכדאי להכיר, בין אם אתם שכירים ובין אם אתם עצמאים שחוסכים קרן השתלמות או עומדים לפתוח לעצמם כזו.

קראו עוד »
להצטרפות לקרן השתלמות
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.