למשוך או לא למשוך כספי פיצויים שמגיעים לי-מה כדאי?

אחת השאלות הכי מטרידות במידה ופוטרתם או התפטרתם היא האם כדאי למשוך את כספי הפיצויים.  במאמר זה נסקור את היתרונות והחסרונות של האפשרויות העומדות לרשותכם.

למרות שזה לא נעים להיות מפוטר ואפילו להתפטר באופן יזום ממקום העבודה, יש אור בקצה המנהרה בדמות פיצויי הפיטורין. במידה ונקלעתם למשבר כלכלי לאחר שפוטרתם או התפטרתם תוכלו להשתמש בכספי הפיצויים על מנת לממן את הוצאות המחיה שלכם ובמקביל גם לקחת את הזמן במציאת מקום עבודה חלופי וראוי.

מהם היתרונות במשיכת כספי הפיצויים?

היתרונות במשיכת כספי הפיצויים ברורים = יש לכם יתרת כספים המאפשרת לכם להסתדר מספר חודשים ללא הכנסה מעבודה ובמקרים מסויימים אף לממש חלומות ולרכוש מוצרים שעד כה לא התאפשר לכם לרכוש.

חשוב שתדעו כי קיים פטור ממס על כספי הפיצויים (עד לתקרה של 12,420 בגין כל שנת עבודה נכון לשנת 2020) – תוכלו ליהנות מפטור ממס הכנסה אם תחליט למשוך את כספי הפיצויים שתקבלו בסיום העבודה שלכם. עוד חשוב לדעת שבמידה והכנסתכם נמוכה מהתקרה של 12,420 ₪, ניתן להגדיל את הפטור על הפיצויים ב- 150%, אך לא יותר מהתקרה המוגדרת.

אבל רגע לפני שאתם מושכים את כספיכם, חשוב להבין שזה עלול לפגוע בעתידכם הכלכלי: שכן משיכת הכספים עלולה להקטין לכם משמעותית את גובה צבירת החסכון הפנסיוני שלכם ובעקבותיה את גובה הפנסיה שלכם בעתיד.

כשזה נוגע לעתיד שלכם ולפנסיה שתקבלו, המטרה שלכם צריכה להיות ברורה:

לייצר קצבת פנסיה חודשית כמה שיותר גבוהה, ולכן גם אם אתם חושבים שכדאי להעביר את הכספים שהצטברו לכם בקרן פנסיה לאפיק השקעה טוב יותר, המציאות מוכיחה שכספים אלו ישרפו בצריכה בהמשך הדרך ולא יעמדו לרשותכם לאחר גיל הפרישה. 

מהו החיסרון במשיכת כספי פיצויים?

הקטנת הפטור על קצבת זקנה – אם תמשכו פיצויים פטורים ממס במשך תקופה של 32 שנות עבודה לפני מועד פרישתכם, תקטינו את הפטור העתידי שיגיע לכם על קצבת הזקנה שלכם.

משיכה של פיצויים פטורים ממס תקטין גם את גובה הפטור על קצבת הזקנה ביחס של 1:1.35 כך שעל כל שקל שתמשכו היום מכספי הפיצויים, הסכום הפטור שיעמוד לרשותכם במועד הפרישה יקטן בשקל ושלושים וחמש אגורות.

כך ייצא שבוודאי תשלמו למס הכנסה מאות שקלים מידי חודש עם זאת, חשוב לקחת בחשבון שלא יחשיבו את התקופות שבהן לא עבדתם או שבהן עבדתם כעצמאיים שהיו נמנעים מכם במידה ולא הייתם מבצעים את משיכתם של כספי הפיצויים במהלך 32 השנים שטרם למועד פרישתכם מעבודה.

אנו ממליצים לכם לבדוק מה תהיה ההכנסה הצפויה לכם בגיל הפרישה עם הפיצויים שישארו בביטוח הפנסיוני שלכם לעומת ללא הפיצויים, קרי במידה ותבצעו את המשיכה לפני שאתם מחליטים אם למשוך את כספי הפיצויים או לא. 

לסיכום: אז מה כדאי לעשות עם כספי הפיצויים?

תלוי במה שאתם רוצים להשיג ומה יותר חשוב לכם רווחה כלכלית בהווה או בעתיד! ראינו שלכל צעד שתבחרו לעשות יש השלכות לכאן ולכאן – משיכת פיצויי פיטורין עד לתקרת הפטור אינה חייבת במס , אך עלולה לפגוע בקצבת הזקנה העתידית שלכם הן באמצעות הפחתת גובה הצבירה ממנה מחושבת גובה הקצבה והן באמצעות מיסוי גבוה על הקצבה העתידית שתקבלו בפועל . 

למשוך או לא למשוך כספי פיצויים שמגיעים לי
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
מתי צריך לשלם פנסיה לעובד
מתי צריך לשלם פנסיה לעובד?

מתי צריך לשלם פנסיה לעובד היא שאלה שמטרידה מעסיקים רבים, ובעיקר מעסיקים שחווים צמיחה והרחבה של העסק, ולראשונה מתחילים להעסיק עובדים חדשים. במאמר זה ננסה לעשות עבורכם סדר בדברים.

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.