משיכת כספי פיצויים מקרן פנסיה

כאשר אנשים מפוטרים או עוזבים את מקום עבודתם, הם מתלבטים אם משיכת כספי פיצויים מקרן פנסיה היא כדאית. אם גם אתם נמצאים כעת בסיטואציה דומה, במאמר זה ננסה לעזור לכם לקבל החלטה נכונה.

פיצויי פיטורין במקור נועדו להעניק לכם סכום חד פעמי בסיום עבודתכם, על מנת שתוכלו להתקיים באופן בסיסי, בזמן שאתם מחפשים מקור פרנסה חלופי. כיום, לאחר שהמשק הפנסיוני עבר כמה וכמה רפורמות, משיכת פיצויים מקרן הפנסיה היא עניין שיש לתת עליו את הדעת.

מי זכאי לכספי פיצויים?

כל אדם שעבד במקום עבודה אחד במשך יותר משנה זכאי לקבל פיצוי ממעסיקו במקרה ופוטר. חשוב לדעת שתקרת הפטור ממס הכנסה למשיכת כספי פיצויים מקרן פנסיה, נכון לשנת 2020 היא 12,420 ₪.

במקרים מסוימים ניתן לקבל פיצויים גם אם לא פיטרו אתכם, למשל: אם נאלצתם להתפטר עקב מצבכם הבריאותי, הרעה משמעותית בתנאי עבודתכם, מעבר למקום מגורים שרחוק ב- 40 ק"מ לפחות ממקום עבודתכם או בשל טיפול בילד.

אילו אופציות קיימות לצורך משיכת כספי פיצויים מקרן פנסיה?

קיימות מספר אפשרויות לקבלת כספי הפיצויים, שיש לבחון כל אחת מהן לעומק כדי להבין אם היא אכן תהיה כדאית בשבילכם:

משיכה עתידית באמצעות רצף זכויות בין מעסיקים – אופציה זו מאפשרת לכם התחשבנות מס עתידית, מאחר ואתם למעשה בוחרים למשוך את הפיצויים שלכם באופן חד פעמי מתישהו בעתיד. במילים אחרות – אתם בוחרים להשאיר את כספי הפיצויים שלכם בקרן פנסיה, עד להודעה חדשה.

משיכה חלקית באמצעות רצף קצבה – מדובר באפשרות לבצע משיכת כספי פיצויים מקרן הפנסיה פטורים באופן חד פעמי בעת סיום העסקה, ואת יתרת הפיצויים, אלו שחייבים במס, לייעד לקצבת הפנסיה החודשית שלכם. אפשרות זו מצד אחד מקטינה את חבות המס שלו בהווה, ומצד שני מדגילה את הקצבה הצפויה לו בעתיד.

משיכת כל הפיצויים מקרן הפנסיה בהווה – לבחירה זו קיימות השלכות משמעותיות על גבוה הקצבה העתידית שלכם בגיל פרישה. משיכת כל הפיצויים עלולה לכרסם מהפנסיה החודשית שלכם בעתיד כ- 40% משוויה. לכן האפשרות הזו פחות מומלצת, ומומלץ בחום להתייעץ עם סוכן ביטוח, שמתמחה בחיסכון פנסיוני, כדי לבחון את האפשרויות האחרות על מנת שתוכלו ליהנות גם בהווה וגם בעתיד מהכספים שחסכתם בעמל רב.

תיקון 190 משפיע על הטבות המס בעת משיכת כספי פיצויים מקרן פנסיה

תיקון 190 נועד כדי להעניק פטור ממס על הקצבה המזכה, פטור שמתוכנן לעלות עד לשנת 2025, שבה יתקבע על כ- 67% מתקרת הקצבה המזכה בפטור במס. חשוב לדעת שלפי תיקון 190, כל פורש שמשך פיצויים באופן חד פעמי בטווח של 32 שנה מיום הפרישה ועד יום פרישתו, מפחית מתקרת המס שלו הפטורה מגיל פרישה. במילים אחרות – כל משיכת פיצויים מקרן פנסיה עלול לפגוע משמעותית בהטבות המס שתהיו זכאים להן בגיל פרישה.

לא מושכים לפני שמתייעצים!

אנחנו בפתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח מתמחים בחיסכון פנסיוני ובביטוחים. הצוות שלנו דואג ליידע אתכם על כל ההשלכות של משיכת הפיצויים בטרם עת, וגם מקפיד להתעדכן בכל הטבות המס הרלבנטיות כדי לנצל אותם לטובתכם. אז לפני שאתם מקבלים החלטה, אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר, כדי לבחון לעומק את כל האפשרויות העומדות לבחירתכם.

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
להצטרפות לקרן פנסיה
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.