משיכת קרן השתלמות לפני הזמן – האם כדאי?

כל אחד יכול להיקלע לקושי כלכלי משמעותי שבו הוא נזקק לכסף, ונראה שתקופת הקורונה הוכיחה זאת יותר מכל. אחת הדרכים לצאת מהמשבר היא משיכת קרן השתלמות לפני הזמן, אך יש לזה מחיר. לכן כדאי לבדוק לפני אם אתם מעוניינים לשלם אותו.

כיצד מגדירים משיכת קרן השתלמות לפני הזמן?

קרן השתלמות היא מכשירי חיסכון לטווח הבינוני, שבו הכסף סגור למשך 6 שנים מרגע הקמת הקרן. משיכה מוקדמת של הכספים שהצלחתם לצבור בו, לפני שחלפו 6 שנים, מוגדרת בתור משיכת כספים שלא כדין.

כיצד משיכת קרן השתלמות לפני הזמן פוגעת בכם?

משיכה שלא כדין משמעותה:

  • ויתור על האפשרות לממש את קרן ההשתלמות, מבלי שתשלמו מס רווחי הון על הרווחים של הכספים שהופקדו (עד לתקרה שנתית בגובה 18,480 נכון לשנת 2021).
  • תשלום קנס בגובה 49% מצבירת הקרן
  • חובת החזר למס הכנסה על הסכומים שעליהם ויתר לכם לאורך תקופת החיסכון (הרי ההפרשות של המעסיק או שלכם אם אתם עצמאים, מהווים הוצאה מוכרת ומקטינות את שומת המס)

במקרים מסוימים תתאפשר משיכה מוקדמת של קרן ההשתלמות

ראשית, כדי להבין מתי משיכת קרן השתלמות לפני הזמן, חשוב להתייחס לאופן חישוב הוותק בקרב שכירים ועצמאים:

שכירים – מתחילים לצבור ותק החל מהיום האחרון בחודש שבו התבצעה ההפקדה הראשונה לקרן. כלומר אם התחלתם לחסוך בחודש ספטמבר 2020, הקרן תהפוך לנזילה ב- 1 לאוקטובר 2026.

עצמאים – מתחילים לצבור ותק מרגע ההפקדה הראשונה, ויכולים למשוך את כספם ללא מיסוי, החלק מה- 31.1 של השנה השישית.

כמו כן, החוק מגדיר 3 מקרים מסוימים שבהם אפשר למשוך את הכסף מהקרן, עוד לפני שחלפו 6 שנים לצבירתם.

א. גיל פרישה – חוסכים שמגיעים לגיל הפרישה מהעבודה הקבוע בחוק (נכון ל-2021 הגילאים הם 62 לנשים ו-67 לגברים) יכולים לקבל את הכסף שצברו בלי לשלם מס.

ב. השתלמות – לאחר שחלפו 3 שנים ממועד ההפקדה הראשונה, ניתן להשתמש בכסף לטובת קורסים רלוונטיים לתחום העיסוק שלכם או כאלה שמקנים סיווג מקצועי: סיור מקצועי בחו"ל, השתתפות בכנס או בוועידה או כל השתלמות אחרת. לעומת זאת, חשוב להדגיש שלימודים אקדמאיים לא ניתן לממן בדרך זו.

ג. החלת ותק – מחזיקים מספר קרנות השתלמות? אם אחת כבר הגיעה לשלב שבו ניתן פדות אותה, ניתן להחיל את הוותק שלה על קרן "צעירה" יותר, כל עוד עומדים בתנאים הבאים:

  • לפחות אחת מהן היא של קרן השתלמות של שכירים.
  • לא בוצעו הפקדות חופפות לשתי הקרנות,
  • לא משכתם כסף מהקרן הוותיקה בעבר
  • אתם מתכוונים למשוך את מלוא הכסף מהקרן הצעירה

האופציה קיימת, אבל כדאי לבדוק אלטרנטיבות

לסיכום, ראינו שמשיכת קרן השתלמות לפני הזמן יש השלכות ומחיר יקר, ולכן למרות שמדובר בצעד שנראה לאנשים לפעמים בתור הפתרון היחיד שמהווה את האור שבקצה המנהרה, חשוב לברר אם באמת אין אלטרנטיבות אחרות.

למשל, אפשר לקבל כסף באופן מיידי, מבלי שבהכרח תאלצו לוותר על מכשיר החיסכון המתשלם ביותר שקיים בתחום. לדוגמה, באמצעות הלוואה על חשבון הכספים שבקרן, שניתנת בריבית אטרקטיבית ביותר בהשוואה להלוואות אחרות, לרוב נמוכה יותר מהתשואה שתקבלו, ובנוסף לניצול הטבות מס שאתם זכאים להן. תוכלו למשוך הלוואה בסכום של עד 50% מיתרתכם, שתחזירו לאורך תקופה של עד 7 שנים.

מעוניינים לשמוע פרטים נוספים?

אנחנו מעמידים לשירותכם נבחרת של מומחים פנסיוניים, שישמחו לספק לכם מענה על כל שאלה שהיא, ולעזור לכם לעשות בחירה מושכלת בנוגע למשיכת כספים מקרן השתלמות לפני הזמן. השאירו פרטים והמומחים של פתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח יחזור אליכם בהקדם.

Withdrawal of funds from a training fund ahead of time
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
הצטרפות לקרן השתלמות
הצטרפות לקרן השתלמות – הדרך הנכונה

הצטרפות לקרן השתלמות היא צעד פשוט לכאורה, אבל על מנת למקסם את התשואות שלה, חשוב מאוד להיפגש עם סוכן פנסיוני ולהתייעץ איתו, כדי לעשות את הבחירה המתאימה ביותר לצורכיכם. איזה מידע חשוב תקבלו במסגרת הייעוץ? על כך במאמר שלפניכם.

קראו עוד »
קרן השתלמות לעובדים
קרן השתלמות לעובדים – אפיק החיסכון הכדאי והמשתלם ביותר!

קרן השתלמות לעובדים שכירים היא מוצר חיסכון רווחי ופופולרי, הודות ליתרונותיו הרבים. למה כדאי לחסוך בקרן השתלמות, איך להשוות ולבחור קרן איכותית ומה כדאי עוד לדעת על הקרן? ריכזנו בשבילכם את כל הפרטים החשובים במאמר.

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.