משיכת קרן השתלמות: המדריך השלם

משיכת קרן השתלמות היא פעולה שיכולה להשפיע עליכם בכמה מישורים, גם בהווה וגם בעתיד. מהן האפשרויות העומדות לפניכם, מתי זה כדאי ומתי עדיף להתאפק ומה עושים אם באמת חייבים את הכסף כאן ועכשיו? קבלו את המדריך המלא שלנו.

משיכת קרן השתלמות – מתי זה אפשרי ומשתלם?

עבדתם קשה, חסכתם בקרן השתלמות כמו שהמליצו לכם, ועכשיו הגעתם להחלטה שאתם מעוניינים לפדות את הכסף. בין אם מתחשק לכם חופשה מפנקת ביעד אקזוטי ובין אם אתם נאלצים להיעזר בכסף בנסיבות פחות משמחות, בין אם הייתם סבלניים וחיכיתם 6 שנים ובין אם אתם צריכים את הכסף מכורח הנסיבות, חשוב להכיר לעומק את ההשלכות של הצעד שאתם מעוניינים לעשות.

תוכלו למשוך את כספי קרן ההשתלמות שלכם וליהנות מהטבת המס, רק בתנאים הבאים:

 • לאחר ותק של 6 שנים מיום ההפקדה הראשונה
 • לאחר ותק של 3 שנים, במידה והגעתם לגיל פרישה
 • לאחר ותק של 3 שנים, לצורך השתלמות מקצועית
 • במקרה של פטירת החוסך בטרם עת, כספי קרן ההשתלמות יהפכו לנזילים ויעמדו לרשות המוטבים.
 • במידה ויש לכם כמה קרנות השתלמות, תוכלו לבצע החלת ותק של קרן השתלמות נזילה (כלומר בעלת ותק של לפחות 6 שנים), שלא בוצעה בה משיכה, בתנאים הבאים:
  • פדיון הכספים יתבצע במלואו מקרן ההשתלמות החדשה, כלומר לא ניתן לבצע פדיון חלקי
  • שלפחות קרן אחת חייבת להיות במעמד שכיר
  • שלאחר ביצוע המשיכה, לא תוכל להפקיד הפקדות חדשות בקופה הישנה

חשוב לציין רק כי קיים מעט שוני בין משיכת קרן השתלמות של שכירים ומשיכת קרן השתלמות לעצמאים. על כך תוכלו לקרוא במאמר שלנו כאן.

משיכת קרן השתלמות שלא כדין

אם לא עמדתם בלפחות אחד מהתנאים שפירטנו בפסקה הקודמת, הרי שאתם מעוניינים בפדיון מוקדם. רוב האנשים ששוקלים מהלך זה הם אנשים שזקוקים לכסף כאן ועכשיו, וכי הם חושבים שאין להם ברירה אחרת ושהם נמצאים עם הגב לקיר. בפועל זה לא באמת נכון.

כדאי לקרוא את המאמר שכתבנו בנושא משיכה מוקדמת של קרן השתלמות, שמסביר לפרטי פרטים את ההשלכות ההרסניות של משכית כספים בטרם עת. זכרו שמדובר במכשיר החיסכון עם היתרונות הטובים ביותר שקיימים בענף החיסכון, ומומלץ בחום לא להתפתות לוותר עליו ולבחון אפשרויות אחרות.

מה אפשר לעשות במקום למשוך את הכסף?

אם אתם זקוקים לכסף בהקדם האפשרי ולא יכולים לחכות עד שמועד משיכת הכספים יגיע, עומדות לפניכם כמה אפשרויות מעולות:

 • הלוואה על חשבון קרן ההשתלמות – אם החלטתם לבקש הלוואה מקרן ההשתלמות שלכם בעקבות משבר הקורונה או כל משבר אחר, כדאי לכם לקרוא את המאמר שלנו שמספק את כל הפרטים בעניין הזה: מה צריך לעשות, מה גובה ההלוואה שתוכלו לקבל ועוד.

 • הלוואות חברתיות (שנקראות גם הלוואות בין עמיתים) – אם מסיבה כלשהי אתם מעדיפים לא לבקש הלוואה מהגוף שמנהל עבורכם את קרנות ההשתלמות, שווה לבחון גם את האפשרות הזו, המאפשרת לקבל הלוואה חוץ בנקאית בתנאים אטרקטיביים ובריבית נוחה למדי.

אל תמהרו למשוך את הכספים שלכם מקרן ההשתלמות

אם חשבתם שאתם מחויבים למשוך את הכסף מקרן ההשתלמות שלכם בטרם תקופת החיסכון, תנו לנו לחדש לכם. אתם יכולים להשאיר אותו בחיסכון שלכם ולהמשיך ליהנות מהתשואה. מאחר ומדובר במוצר חיסכון מוצלח ביותר, שכולל הטבות מס שוות, דמי ניהול נמוכים יחסית ותשואות נאות, הרי שכדאי מאוד להשאיר את הכסף בתוכו עד שבאמת תזדקקו לו. ואגב, אתם יכולים להסיר דאגה מלבכם, כי הכסף שלכם יישאר נזיל עד למשיכה הראשונה שלכם.

מעוניינים לפתוח קרן השתלמות או לעבור לקרן אחרת?

מתלבטים לגבי האופציות העומדות לבחירתכם? רוצים לבדוק שקרן ההשתלמות שלכם אפקטיבית? רוצים למשוך את הכסף מקרן ההשתלמות ובמקביל להצטרף לחדשה? המומחים שלנו בפתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח שמתמחים בקרנות השתלמות בהתאמה אישית, ישמחו ללוות אתכם ולעמוד לשירותכם בכל ע

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
תכנון פנסיוני
תכנון פנסיוני – למה זה חשוב?

תכנון פנסיוני הוא צעד מבורך שיכול לשרת אתכם בעתיד. החיים הם מסע מאתגר, אבל גם מלא בהזדמנויות. אנחנו עובדים קשה כדי להקים משפחה, לרכוש בית, לחסוך כסף לעתיד. אבל מה יקרה לנו כשלא נוכל לעבוד יותר?

קראו עוד »
הצטרפות לקרן השתלמות
הצטרפות לקרן השתלמות – הדרך הנכונה

הצטרפות לקרן השתלמות היא צעד פשוט לכאורה, אבל על מנת למקסם את התשואות שלה, חשוב מאוד להיפגש עם סוכן פנסיוני ולהתייעץ איתו, כדי לעשות את הבחירה המתאימה ביותר לצורכיכם. איזה מידע חשוב תקבלו במסגרת הייעוץ? על כך במאמר שלפניכם.

קראו עוד »
בקשת הלוואה מקרן השתלמות
בקשת הלוואה מקרן השתלמות – צעד אחר צעד

בקשת הלוואה מקרן השתלמות מאפשרת לכם להשתמש בכספי החיסכון שלכם לכל מטרה, ובמקביל לתת לכסף להמשיך לעבוד בשבילכם. מהם תנאי ההלוואה, למי זה כדאי ואיך סוכן פנסיוני יכול לסייע לכם? במאמר זה נגלה לכם את כל התשובות.

קראו עוד »
אחוזי הפקדה לקרן השתלמות
אחוזי הפקדה לקרן השתלמות של שכירים ושל עצמאים

אחוזי הפקדה לקרן השתלמות היא נושא שמעסיק הן שכירים והן עובדים, הן שכירים והן עצמאים. במאמר זה נסביר בדיוק כמה כסף אתם צריכים להפקיד לקרן ההשתלמות, מהן התיקרות שחשוב לשים לב אליהן וגם נסביר איך אפשר למקסם את החיסכון שלכם בקלי קלות.

קראו עוד »
להצטרפות לקרן השתלמות
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.