שינוי קופת גמל חיסכון לכל ילד – באילו נסיבות והאם כדאי?

שינוי קופת גמל חיסכון לכל ילד הוא רצון שלפעמים עולה בקרב ההורים, בעיקר אם ביצועי הקופה אינם עומדים בציפיות שלהם. באילו מקרים ניתן לבצע שינוי, כיצד עושים זאת והאם זה בכלל כדאי?

מהי תוכנית חיסכון לכל ילד?

לפני שנסביר על שינוי קופת גמל חיסכון לכל ילד, נזכיר בקצרה במה בעצם מדובר. תוכנית "חיסכון לכל ילד" היא תוכנית ממשלתית שמטרתה לעודד הורים לחסוך כסף לילדיהם. במסגרת התוכנית, המדינה מעבירה מדי חודש 50 שקל לתכנית חיסכון על שם כל ילד עד גיל 18. ההורים יכולים לבחור היכן ינוהלו הכספים (קופות גמל או בנקים), את אופן ניהולם והאם להפקיד כ-50 שקל נוספים בכל חודש לתוכנית מקצבת הילדים.

מתי עולה צורך בשינוי ובאילו מקרים ניתן לבצע אותו?

לעתים עולם צורך בשינוי קופת גמל חיסכון לכל ילד אם לא מרוצים מהתשואה שהחיסכון מניב. כדי לשנות את המצב, תוכלו לנקוט בכמה צעדים, בהתאם למקום שבו בחרתם לנהל את החיסכון של ילידכם.

אם יש קופת גמל לניהול חיסכון לכל ילד

יש לציין כי אם החיסכון של ילדיכם מנוהל בקופת גמל במהלך תקופת החיסכון תוכלו לבצע 2 פעולות בכל רגע שתבחרו כדי לנסות לשפר את החיסכון:

  1. לשנות את מסלול ההשקעה – בהתאם למסלולי ההשקעה המוצעים בקופת הגמל הנוכחית.
    לשם כך תצטרכו לפנות לסוכן פנסיוני או ישירות לקופת הגמל שמנהלת את החיסכון של ילדכם.
  2. להעביר את החיסכון לניהול של קופת גמל אחרת – ניתן להעביר את החיסכון לכל אחת מהקופות שמופיעות ברשימת קופות הגמל שנבחרו על ידי משרד האוצר. הכספים והרווחים יעברו אוטומטית בין קופות הגמל, והביטוח הלאומי יקבל את המידע מקופת הגמל החדשה ויעביר אליה את ההפקדות השוטפות. על מנת לעבור לקופת גמל אחרת, עליכם לפנות לסוכן פנסיוני או ישירות לקופת הגמל שאליה אתם רוצים לעבור, והיא זו שתעביר אליה את החיסכון.

שימו לב שלא ניתן להעביר את כספי החיסכון מקופת גמל לבנק.

אם החיסכון מנוהל בבנק

אם החיסכון של ילדיכם מנוהל בבנק, תוכלו לשנות את מסלול החיסכון רק אם בחרתם במסלול חיסכון עם תחנות יציאה כל 5 שנים. שינוי המסלול אפשרי רק במועד תחנת היציאה.

אם בחרתם במסלול חיסכון ללא תחנת יציאה – אי אפשר לשנות את מסלול החיסכון במשך כל תקופת החיסכון.

שימו לב לא ניתן להעביר את כספי החיסכון מהבנק שבחרתם לבנק אחר או לקופת גמל אחרת במשך כל תקופת החיסכון. גם לא ניתן לעבור בהמשך לחיסכון באמצעות קופת גמל להשקעה.

הידעתם? המדינה ביצעה לאחרונה שינוי בתוכנית קופת גמל חיסכון לכל ילד

עד לאחרונה, אם ההורים לא בוחרים באיזה מסלול להפקיד, ברירת המחדל היא הפקדת הכספים בקופת גמל במסלול סולידי. מסלול זה מאופיין בסיכון נמוך, אך גם בתשואה נמוכה יחסית. בשנת 2022 אושר בכנסת תיקון לחוק "חיסכון לכל ילד" שמשנה את ברירת המחדל.

לאחרונה, הוחלט על שינוי קופת גמל חיסכון לכל ילד. לפי התיקון, החל מינואר 2023, אם ההורים לא בחרו היכן יופקדו כספי החיסכון של ילדם תוך שישה חודשים מיום לידתו, הכספים ינוהלו בקופת גמל להשקעה במסלול השקעה עם סיכון מוגבר עד שימלאו לילד 15 שנים. לאחר שיגיע הילד לגיל 15, יועבר סכום החיסכון הצבור למסלול עם סיכון מועט.

השינוי בברירת המחדל נועד להגדיל את התשואה הצפויה מהחיסכון. זאת משום שמסלול השקעה עם סיכון מוגבר צפוי להניב תשואה גבוהה יותר בטווח הארוך.

עם זאת, חשוב לציין כי השקעה במסלול עם סיכון מוגבר כרוכה בסיכון גבוה יותר להפסד כספי. לכן, לפני שבוחרים באיזה מסלול להפקיד, מומלץ להתייעץ עם סוכן ביטוח פנסיוני.

מתלבטים איזה שינוי לעשות ולאן כדאי לעבור? אנחנו כאן כדי לעזור!

הסוכנים שלנו בסוכנות פתרונות עדיפים מתמחים בתחום זה כבר שנים רבות, ועובדים עם כל הגופים המובילים בתחום. במסגרת פגישת ייעוץ נשב ביחד על מנת להבין את מצבכם הנוכחי, נערוך השוואה בין האפשרויות העומדות לבחירתכם ונעזור לכם לקבל את ההחלטה האידיאלית לטובת עתיד ילדיכם. צרו קשר עוד היום או מלאו פרטים בטופס ותיהנו משירות אישי ובעיקר משקט נפשי.

שינוי קופת גמל חיסכון לכל ילד
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.