רשימת מחלות קשות – מה חשוב שהביטוח שלכם יכסה?

אחד ההבדלים המשמעותיים ביותר במסגרת ביטוח מחלות קשות בא לידי ביטוי באמצעות רשימת מחלות קשות שכל חברה מבטחת מעבר למחלות הבסיסיות שאגף שוק ההון הביטוח והחיסכון מחייב אותם. אז איזה מחלות חשוב שיהיו כלולות? כל הפרטים במאמר.

רשימת מחלות קשות בסיסית – מה חברות הביטוח מחויבות לכלול?

ביטוח מחלות קשות הוא כיסוי חשוב מאוד, המהווה רשת כלכלית חזקה. במקרה ובו חלילה אובחנתם במחלה קשה או שעליכם להתמודד עם מצב רפואי מורכב מאוד  – תקבלו סכום משמעותי חד פעמי של כמה עשרות או מאות אלפי שקלים. תוכלו להשתמש בו כראות עיניכם, לאו דווקא לצורך כיסוי הוצאות רפואיות ואובדן ימי עבודה.

במדינת ישראל יש את רשות שוק ההון, הביטוח והחיסכון שקובעת בין היתר כללים עבור חברות הביטוח. הרשות קבעה שכל חברות הביטוח חייבות לכסות במסגרת ביטוח מחלות קשות 8 מחלות ומצבים רפואיים חמורים ספציפיים – חלקם מצבים מסכני חיים וחלקם "רק" מחלות כרוניות. המשותף לכולם הוא שהם מאוד נפוצים ושכולם דורשים טיפול רפואי יקר.

רשימת מחלות קשות ומצבים חמורים שמכוסים בכל חברות הביטוח הם:

 1. סרטן
 2. ניתוח מסתמי לב
 3. התקף לב
 4. ניתוח מעקפים
 5. שבץ מוחי
 6. ניתוח אבי העורקים
 7. טרשת נפוצה
 8. קרדיומיופטיה (ליקוי בשריר הלב)

רשימת מחלות קשות – שיקול קריטי בבחירת הפוליסה

מעבר לרשימת החובה, חברות הביטוח מכסות עוד כמה עשרות מחלות ומצבים רפואיים חמורים, אלא שכאן יש יד חופשית לכל חברת ביטוח להציע כל דבר. כל חברה בחרה להציע פוליסה קצת שונה. לכן חשוב מאוד לבחון לעומק כל רשימת מחלות קשות בכל פוליסה, כדי להבין בדיוק איזה כיסויים היא מציעה (וכמובן באיזה תנאים ועלויות).

ממה מורכבת רשימת מחלות קשות בכל פוליסה?

בכל רשימת מחלות קשות קיימת מעין חלוקה לקבוצות או קטגוריות. חלוקה זו נועדה להמחיש את ההבדל מבחינת המשך הביטוח לאחר תביעה. חשוב אבל לציין, שאין משמעות לחלוקה זו מבחינת סכום הכסף שהמבוטחים מקבלים אם חלילה הם מאובחנים או נאלצים להתמודד עם מצב רפואי מאתגר.

לצורך הדוגמה: אם אדם חולה באחת מהמחלות מקבוצה מס' 1: הוא יקבל את הפיצוי המלא, אך הביטוח מסתיים. לאחר קבלת הפיצוי, הוא לא יוכל יותר לתבוע את חברת הביטוח וגם לא ישלם לה יותר דמי פרמיה חודשיים.

נניח ואדם חלה במחלות מקבוצה 2, 3, או 4. הוא יוכל לתבוע את חברת הביטוח ולקבל את מלוא הפיצוי שמגיע. כמו כן הוא יוכל לתבוע את החברה אם יצטרך שוב פעם, ושוב יקבל את מלוא הפיצוי, במידה וילקה באחת מהמחלות של קבוצות אלה, אבל למשל לא יוכל לתבוע את החברה עבור מחלה מקבוצה מסוימת, למשל קבוצה מס' 1.

בחברת ביטוח אחרת התנאים יכולים להשתנות. למשל: הוא יוכל לתבוע את חברת הביטוח כמה פעמים במידה וילקה במחלות מקבוצה מס' 1, אך עם זאת הוא יוכל לעשות זאת רק בתום תקופת אכשרה מסוימת.

אילו מחלות חברות הביטוח מכסות מעבר לרשימת החובה?

כאמור חברות הביטוח מכסות מגוון רחב מאוד של מחלות קשות ומצבים רפואיים מורכבים, והרשימה משתנה מחברה לחברה. הכנסנו לטבלה לפי הא"ב רשימה של מחלות רבות שכלולות בפוליסות שונות. החלטנו להשתמש בטבלה לשם נוחות הקריאה. אין פה חלוקה ספציפית לקטגוריות או לקבוצות, כיוון שזו גם כן עשויה להשתנות בין החברות.

אובדן דיבורהשתלת מח עצמותסוכרת נעורים עד גיל 20
אי ספיקת כבד פולמיננטיתחירשותעיוורון
אי ספיקת כליות סופנית טיפול במפרצת מוחיתעמילואידוזיס ראשונית
איבוד גפייםיתר לחץ דם ריאתי ראשוניפגיעה מוחית מתאונה
אילמות כוויות קשותפרקינסון
אנמיה אפלסטית חמורהמחלת כבד סופנית (שחמת)צפדת (טטנוס)
גידול שפיר של המוח (חלק מהפוליסות מציינות גם יותרת המוח/קרומי מוח)מחלת ריאות חסימתית כרוניתפוליו (שיתוק ילדים)
דיסטרופיה שריריתמצב רפואי חמור ובלתי הפיךשיתוק (חלק מהפוליסות מגדירות פרפלגיה, קוודריפלגיה)
דלקת חיידקית של קרום המוחניוון שריריםתסמונת כשל חיסוני נרכש (איידס)
דלקת מוחניוון שרירים ALSתרדמת
השתלת איבריםסוכרת נעורים עד גיל 18תשישות נפש

למה לשים לב?

 • בחברות מסוימות יש אפשרות להרחיב את הפוליסה ולכלול מצבים רפואיים נוספים.
 • חשוב לבדוק את החברות מכסות מחלות נפוצות או נדירות יחסית
 • יש לציין שחלק מהפוליסות מעניקות פיצוי חלקי למקרי "סרטן מוקדם". אילו מצבים שאינם נחשבים למחלה קשה, וכוללים בין היתר סרטן שד, ניתוח לסרן ערמונית ולפעמים גם שינויים טרום סרטניים בצוואר הרחם. כדאי לבדוק אם הפוליסה מכסה אותם חלקית או באופן מלא, מהי תקופת האכשרה לפיצוי, האם הפיצוי הוא בנוסף לסכום הפיצוי או מתקזז איתו והאם יש מגבלות כלשהן

יש לכם שאלות? מעוניינים בפרטים נוספים?

המומחים שלנו בפתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח עומדים לשירותכם בכל עניין שהוא. אם אתם מתלבטים איך לבחור פוליסה, באיזה סכום פיצוי כדאי לבחור, איך לבחון את התנאים וכו', אנחנו כאן בשבילכם. ברשותינו נסיון של יותר מ- 20 שנים בתחום ואנו עובדים בשיתוף פעולה פורה עם חברות הביטוח הנחשבות ביותר בארץ. נשמח להתאים לכם את הביטוח המתאים ביותר לצורכיכם.

רשימת מחלות קשות
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
הצטרפו והבטיחו את חסינות המשפחה
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.