כך תעזרו לילדים להתחיל את החיים ברגל ימין

"חיסכון לכל ילד" היא תוכנית ממשלתית שמטרתה היתה לעזור להורים לדאוג לעתיד ילדיכם. כדי הנה 3 פעולות שאתם יכולים לעשות כדי להגדיל את החיסכון במאות אחוזים באמצעות קופת גמל להשקעה.

הסטטיסטיקה מראה: חיסכון לכל ילד בקופת גמל אטרקטיבי יותר ביחס לבנק

כולנו רוצים לעזור לילדים שלנו ואחת הדרכים לעשות זאת, הוא להבטיח להם עתיד כלכלי, במיוחד במציאות ההפכפכה של היום, הכוללת אינפלציה גבוהה ומחירי נדל"ן שרק עולים ועולים. אז איך עושים את זה נכון? קבלו 3 רעיונות שיכולים לעזור לכם.

3 דברים שאתם יכולים לעשות כדי לדאוג לעתיד ילדיכם

הגדלת החיסכון לכל ילד

בשנת 2017 מדינת ישראל השיקה את תוכנית "חיסכון לכל ילד" תוכנית שנועדה כדי לעזור לכם, ההורים, לאפשר לכל ילד לקבל סכום כסף משמעותי שיעזור לו. נכון לשנת 2022, מדי שנה המדינה מפקידה לכל ילד (עד גיל 18) 52 ₪ וזאת מעבר לקצבת הילדים שמקבלים מהמדינה. כמו כן, ההורים עצמם יכולים להפקיד גם כן סכום זהה מדי חודש, שיגבה מתוך קצבת הילדים, וכך למעשה אפשר להכפיל את היקף ההפקדות החודשי ולהגדיל את סכום החיסכון באופן ניכר.

בחירה בגוף המנהל ובמסלול השקעה

הכספים הנצברים בתוכנית חיסכון לכל ילד מושקעים באחד משני אפיקים: חיסכון בנקאי או קופת גמל להשקעה. כל אחד מאפיקים אלה כולל כמה מסלולי חיסכון, שלבחירה בהם עשויה להיות השפעה מכרעת על גובה הסכומים שיצטברו עד שהילד יגיע לגיל 18.

לפי נתונים שפורסמו באתר של משרד האוצר, נכון לחודש נובמבר 2022, חיסכון בבנק יניב ריבית קבועה ולא צמודה למדד, שנעה בין 2.05% לבין 3.4% בשנה. זאת בהנחה והפקד הכספים מתבצעת לילד עד גיל שנה במסלול ללא תחנות יציאה (במסלול שבו קיימת תחנת יציאה אחת ל- 5 שנים, הריבית תהיה נמוכה יותר). חשוב לדעת כי גם את החיסכון יניב את הריבית המקסימלית (כלומר 3.4% לשנה) החיסכון נשחק בגלל האינפלציה, שעומד על כ- 5% בשנה. כלומר הכסף מאבד 1.6% מערכו הריאלי מדי שנה.

לעומדת זאת ניהול החיסכון לילדיכם באמצעות קופות גמל להשקעה, מתאפשר בשלושה מסלולי השקעה ברמת סיכון משתנות (מועט, בינוני ומוגבר) ועוד שני מסלולי השקעה המותאמים לקהל החוסכים הדתי.

נתונים שפורסמו באתר גמל-נט מראים כי התשואה הממוצעת במסלול עם סיכון בינוני נעה ב- 5 השנים האחרונות בין 3.23%-4.81%. במסלול עם סיכון מוגבר, התשואה השנתית הממוצעת ב-5 השנים האחרונות מתחילה ב- 3.91% ומגיעה ל- 9% – תשואה הגבוהה כמעט פי 3 מזו המתקבלת מחיסכון בבנק. ההבדל בתשואות משמעותי עוד יותר בהתחשב בכך שמדובר בחיסכון ארוך טווח, של 18 שנה.

ומה באשר לטענות כי שוק ההון תנודתי ומסוכן? למרות שבמסלול הסיכון המוגבר מן הסתם הסיכון גבוה יותר, מאחר והמגמה של שוק ההון היא לעלות לאורך זמן, אם הכסף יישאר בחיסכון במשך 18 שנים, יהיה זמן לתקן את החיסכון גם במקרים של ירידות – וליהנות מפוטנציאל תשואה גבוה יותר.

חשוב להבין – פוטנציאל התשואה של ניהול החיסכון בקופת גמל להשקעה גבוה בהרבה ביחס לבנק. בחירה במסלול עם סיכון מוגבר עשויה להניב עשרות אלפי שקלים יותר ביחס לחיסכון שיצטבר בבנק.  לכן, כדאי מאוד לערוך השוואה מעמיקה של קופות גמל להשקעה מול הבנקים, לבחון את התשואה הפוטנציאלית ולקבל את ההחלטה הנכונה ביותר למען ילדיכם.

להגדיל עוד יותר את החיסכון באמצעות קופת גמל להשקעה

אמנם קיימת תוכנית חיסכון לכל ילד שאליה ניתן להפקיד כספים יחד עם המדינה, אך קיימת אפשרות לחסוך אפילו עוד יותר כסף. ניתן לפתוח קופת גמל להשקעה על כל ת"ז, ואל כל קופה להפקיד סכומים נוספים. החיסכון נשאר זמין וניתן למשוך אותו ללא קנסות או מגבלות, למעט תשלום מס רווחי הון. אם הילדים יחליטו להשאיר את הכסף בחיסכון וימשכו אותו כקצבה לאחר גיל 60, הם יהנו מהטבת מס משמעותית – פטור מתשלום מס.

ויש עוד אפשרויות

קיימים עוד מגוון רחב של כלים שבאמצעותם ניתן לחסוך, לשמור על ערך הכסף ואף ליהנות מפוטנציאל תשואה גבוה ומגוון רחב של הטבות נוספות. פנו עוד היום למומחים של פתרונות עדיפים, שישמחו לספר לכם על כלל האפשרויות העומדות לבחירתכם, לבצע השוואה מעמיקה ביניהם ולעזור לכם לבחור נכון.

אנו עובדים כבר יותר מ- 20 שנה עם חברות הביטוח ובתי ההשקעות המובילים בישראל ואף משתמשים בטכנולוגיה מתקדמת המאפשרת לנו לשקלל מידע רב, על מנת לספק לכם את הפתרון האידיאלי לצורכיכם. צרו קשר ותיהנו משירות מקצועי, יחס אישי ושקט נפשי.

כך תעזרו לילדים להתחיל את החיים ברגל ימין
תרצו לחזור לנושא מסוים?
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.