כיצד משפיעה ירידת ערך לרכב על עלות הביטוח?

קניית רכב היא ככל הנראה אחת הרכישות הגדולות והמשמעותיות שתעשו בחייכם. העניין הוא שבניגוד לנכסי נדל"ן שערכם עולה בדרך כלל, ערכו של הרכב רק נשחק יותר ויותר. לכן נשאלת השאלה האם ירידת ערך לרכב משפיעה על עלות הביטוח?

מהי ירידת ערך לרכב?

עצם העובדה שרכבכם קיים ושאתם משתמשים בו שוחקת את ערכו יותר ויותר – ובמיוחד דווקא בשלושת השנים הראשונות שלו. במהלך תקופה זו הוא מאבד בין 10% ל- 15% מערכו בכל שנה וזה לא מעט כסף. הצניחה בערכו נפסקת במובן מסוים לאחר 3 שנים, אך מדובר במעין התמתנות של צניחת הערך ולא באמת בעצירה מוחלטת.

מה גורם לירידה בערך הרכב?

יתכנו סיבות רבות ומורכבות לירידת הערך, המושפעות ממגוון רחב של משתנים, הנה כמה לדוגמה:

  • השקת דור חדש של רכבים – יצרנית הרכב שחררה לעולם דור חדש של רכבים מאותו הדגם. למשל, האם ידעתם שקיים כבר דור שביעי לדגם הפופולרי של פולקסווגן גולף? הרבה פעמים קורה גם שלפני יציאה של דגם חדש, הרכבים הנוכחיים מוצעים למכירה במחיר נמוך יותר, אפילו אם רכשתם אותם כרכבים חדשים לחלוטין מסוכנות הרכב. מהלך זה לבדו גורם לשחיקה במחיר של הדגמים הישנים יותר של הרכב.
  • אירועי RECALL – לפעמים מתגלה פגם כלשהו בסדרות ייצור של דגמים מסוימים של רכבים, ואז יצרנית הרכב מכריזה על אירוע RECALL, שבה כל מי שיש לו רכב מדגם ספציפי שבו התגלתה בעיה, חייב להחזיר אותו כי מסוכן לנהוג בו. אירועים מסוג זה תורמים משמעותית לירידת ערך הדגם של רכבכם.
  • אירועי מכירה המוניים – רכשתם רכב פופולרי במיטב כספכם לפני שנתיים או שלוש, וחברות הליסינג שמחזיקות כמה מאות רכבים מאותו הדגם, החליטו להיפטר ממנו כדי לפנות מקום לרכבים החדשים הבאים. מצב זה הוא אירוע קלאסי שגורם לירידת ערך רכב.
  • יוקר המחייה – במידה ורכשתם רכב יוקרה או רכבים ייחודיים ונדירים, דעו שהוא נמצא בסיכון גדול יותר לירידת הערך, ושהירידה בערכו אפילו תהיה קיצונית יותר מזו שתיארנו בפסקה הראשונה. למה זה קורה? כי אם מראש בחרתם בדגם שרוב האנשים בארץ אינם יכולים להרשות לעצמם לרכוש אותו, רוב הסיכויים שתתקשו למכור אותו, ובמיוחד ם הוא משומש. אנשים שכן יכולים להרשות לעצמם לרכוש רכבי פאר, יעדיפו להוציא את הסכום על רכב שלא נהגו בו קודם.

איך למנוע או לעכב את צניחת הערך?

  • סעו בזהירות – רכב שהיה מעורב בתאונת דרכים מאבד יותר מערכו. גם אם בסך הכל היה נדרש בתיקון קטן שבוצע ברמה הכי מקצועית וטובה שיש, עם החלפים המקוריים של היצרן, מאבד מערכו. בסופו של דבר כל תיקון שווה לירידת ערך הרכב.
  • הימנעו מנסיעות כשאפשר – ככל שהקילומטראז' יהיה נמוך יותר, ככה הרכב פחות יאבד מהערך שלו. השתמשו בתחבורה ציבורית וקחו טרמפים כשאפשר.
  • טפלו ברכב כמו שצריך – טיפול ותחזוקה שוטפת במוסכי היצרן בלבד משפיעים באופן חיובי על ערך הרכב. שמירה על המראה הכללי והתחזוקה שלו תעזור לכם לשמור על הערך שלו לאורך זמן.
  • חזו את העתיד ושקלו צעדים – כשאתם קונים רכב חדש, קחו בחשבון כמה הוא יהיה שווה בעוד שנתיים, שלוש או כמה זמן שתכננתם להחזיק אותו. אם אתם רוכשים רכב יד שנייה, רוב הסיכויים שתמנע מכם עוגמת הנפש מספיגה של ירידת הערך שמתרחשת בשנותיו הראשונות, אך גם כאן יהיה זה חכם להבין כמה יהיה שווה בעוד כמה שנים.

כיצד משפיעה ירידה בערך הרכב על מחיר הביטוח?

חשוב לדעת כי כל מחירי ביטוחי הרכב (ביטוח חובה, ביטוח מקיף, ביטוח צד שלישי וקומבינציות למיניהם) משקללים קודם כל את מחיר המחירון של הרכב. כלומר – אתם צפויים לשלם פחות על הפוליסה שלכם ככל שערכו של הרכב שלכם יירד, בתנאי שלא השתנו הפרמטרים שלו והייתם נהגים זהירים.

רוצים פוליסה משתלמת?

אנחנו בפתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח מזמינים אתכם ליהנות משירות VIP הכולל בדיקת תיק ביטוחי, כדי לוודא שאתם לא נמצאים במצב של כפל ביטוחים, חסר ביטוחי ושאתם לא משלמים על ביטוחים מיותרים. לשם כך אנחנו משתמשים בטכנולוגיה מתקדמת המאפשרת להשוות בין הפוליסות של חברות הביטוח המובילות והמוכרות בארץ, תוך התייחסות למחיר ולכיסויים ולהציע לכם את הפוליסה האטרקטיבית ביותר. צרו קשר עוד היום ונשמח לעמוד לשירותכם.

ירידת ערך רכב
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.