קיבוע זכויות תיקון 190 – מהו, למי מתאים וכמה חוסכים?

קיבוע זכויות תיקון 190 רלבנטי לכל מי שעומד בקרוב לפרוש מעבודתו וטרם ביצע את התהליך הנדרש מול רשות המיסים. במה מדובר, מהם התנאים הנדרשים לביצוע המהלך, ואיך למקסם אותו לטובתנו? כל התשובות במאמר.

מהו קיבוע זכויות תיקון 190?

בשנת 2012 נכנס לתוקפו אחד התיקונים החשובים ביותר בענף הפנסיוני – תיקון 190 לפקודת מס הכנסה. הליך קיבוע זכויות תיקון 190 למעשה מעניק לחוסך פטור ממס על החיסכון הפנסיוני. היות ומדובר בחיסכון הכי משמעותי שיש לאזרח מן השורה, הכי שמדובר בפטור ששווה לא מעט כסף, ולכן מאוד כדאי לברר כיצד ניתן לקבל וכמובן לבצע את הנדרש.

מי רשאי לבצע קיבוע זכויות תיקון 190?

רק מי שעומד בקריטריונים יכול לבצע את המהלך המבוקש:

 • כל אדם בגיל פרישת חובה רשאי לבצע קיבוע זכויות תיקון 190. כלומר, נכון לשנת 2023 כל גבר החל מגיל 67 וכל אישה החל מגיל 64 (גילאים שמשרד האוצר שואף לשנותם באופן הדרגתי בעתיד).

 • כל מי שיצא לפנסיה מוקדמת בעל כורכו כתוצאה מנכות בשיעור של 75% ומעלה. רק במקרים אלה אין חשיבות לגילו, ואז הוא זכאי לקבל את הפטור.

האם ניתן לערוך קיבוע זכויות תיקון 190 גם לאחר שמקבלים את קצבת הפנסיה?

ניתן להתחיל לבצע קיבוע זכויות החל מגיל פרישת חובה. כלומר, ניתן לבצע את הקיבוע גם בשלב מאוחר יותר ובגיל מבוגר יותר. למעשה, כשהתהליך של קיבוע זכויות תיקון 190 מתבצע בשלב מאוחר, ניתן לבקש החזר מס רטרואקטיבי, מהתקופה שהיתה לפני הגשת הבקשה לקיבוע לתקופה של 6 שנים לאחור. לכן, לא כדאי להתמהמה יותר מדי עם הגשת הבקשה לקיבוע הזכויות. כמו כן חשוב לציין שלמרות שהחוק מאפשר לכם לקבל פטור ממס, אם לא תבקשו – לא תקבלו. עליכם ליזום פגישה עם פקיד השומה, אחרת תפסידו הרבה כסף.

כמה כסף תחסכו הודות להליך קיבוע זכויות תיקון 190?

קיימות 3 אפשרויות לניצול הפטור באמצעות קיבוע זכויות:

 • פטור על הקצבה החודשית – נכון ל-2023 תקרת הפטור ממס על קצבה חודשית של חיסכון פנסיוני היא 4,742 ₪. בשנת 2025 תועלה התקרה לסכום של 5,668 ₪.

 • פטור על משיכה הונית – מי שמעוניין למשוך בבת אחת סכום כסף משמעותי מקרן הפנסיה, ביטוח המנהלים או קופת הגמל יכול לקבל פטור מתשלום מס הכנסה עבור סכום של עד 853,632 ₪ (נכון לשנת 2023).

 • פטור משולב – ניתן לחלק את סך הפטור כך שחלקו יפחית את המיסוי על היוון קצבה (כלומר משיכה חד-פעמית של חלק משמעותי מהחיסכון) וחלקו האחר יצמצם את חבות המס על הקצבה החודשית.

לכל אפשרות יש השפעה על הרווח שתניבו מהתהליך של קיבוע זכויות תיקון 190, וכמובן גם הסכום שצברתם בחיסכון הפנסיוני משפיע על כך. לכן חשוב להיעזר באנשי מקצוע שמתמחים בכך. כמו כן חשוב לדעת שאם משכתם את כספי הפיצויים שלכם במהלך 32 השנים האחרונות, תקרת הפטור שלכם תפחת.

כיצד מתבצע קיבוע זכויות תיקון 190?

עליכם לגשת אל פקיד השומה במשרדי מס הכנסה הקרובים אל מקום מגוריכם ולמסור לו טופס 161 ד' בצירוף המסמכים הנדרשים לקבלת הפטור, כגון:

 • אישור יתרות עדכני מקרן הפנסיה, קופת הגמל או ביטוח המנהלים
 • אישור מגוף זה לגבי גובה הפנסיה הצפוי
 • דוח מפורט מהמסלקה הפנסיונית
 • תלושי קצבה מהגופים המשלמים
 • ועוד

טופס 161 ד' הוא למעשה הבקשה לפטור מתשלום מס. חשוב מאוד למלא אותו במלוא תשומת הלב, כיוון שכל טעות, לרבות טעויות שבוצעו בתום לב, עלולה לדחיית בקשתכם ולעיכוב מיותר בקבלת הפטור שאתם זכאים לקבל.

שימו לב לשלושה דגשים חשובים במיוחד בטופס:

 • הסעיף שבו אתם מציינים כיצד אתם מעוניינים לממש את הפטור
 • הסעיף בו אתם מביעים רצון לנצל את העלייה בהיקף הפטור הצפויה ב- 2025.
 • כמו כן, אם אתם מממשיכים לעבוד למרות שחציתם את גיל פרישת החובה, יש לציין זאת בטופס ולציין את השכר שאתם צפויים לקבל.

חשוב לדעת – קיימות הטבות נוספות שכדאי להכיר

אמנם קיבוע זכויות תיקון 190 בהחלט מתגמל, אבל התיקון מעניק לחוסכים עוד כמה הטבות מס משמעותיות, שיכולות להגדיל לכם את החיסכון באופן משמעותי. כך, למשל, תוכלו לקבל פטור מלא ממס רווחי הן על בסיס חיסכון בקופ"ג לפי תיקון 190. כלומר, אם תחליטו להמיר את החיסכון לקצבה חודשית שמתווספת לקצבה המשולמת לכם מתוך החיסכון הפנסיוני – תקבלו גם על הסכום הזה פטור.

לחלופין, אם תחליטו למשוך את כל הכסף "במכה אחת" לאחר גיל 60 תהנו מהטבה צנועה יותר אך משתלמת מאוד – תשלום מס רווחי הון בשיעור 15% (נומינלי) במקום 25% (ריאלי). שימו לב שעניין זה מתאפר רק אם אתם מקבלים לפחות קצבת זקנה מזערית, כלומר – לפחות 4850 ₪.

אנחנו מתחייבים לשרת אתכם במקצועיות

האפשרות לבצע בפועל קיבוע זכויות עומדת בפני כל מי שחצה את גיל הפרישה, ושווה מאוד לנצל אותה. כדי לבצע זאת על הצד הטוב ביותר, אתם מוזמנים לפנות למומחים של פתרונות עדיפים, סוכנים מקצועיים, מנוסים ומורשים מטעם רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון של משרד האוצר. אנו מתחייבים לפעול על מנת למצות את זכותכם וזכאותכם, במטרה שתיהנו מחיים נוחים ומרווחה כלכלית כדי שתוכל לפרוש מעבודתכם בראש שקט. צרו עמנו קשר ואנחנו נדאג להעניק לכם שקט נפשי.

קיבוע זכויות תיקון 190

תוכן עניינים

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
קיבוע זכויות בגיל פרישה
קיבוע זכויות בגיל פרישה: מה חשוב לדעת?

קיבוע זכויות בגיל פרישה הוא הליך חשוב שנועד למזער באופן ניכר את חבות המס שלכם על החיסכון הפנסיוני. יש ליזום את התהליך מול רשות המיסים, על מנת להימנע מתשלום סכום גבוה למדינה שלא לצורך. אז איך עושים זאת נכון?

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.