מה זה ביטוח פנסיוני?

תוכן עניינים

כשמדברים על ביטוח פנסיוני מתכוונים לסל כיסויים שנועדו לספק לכל אדם עובד מענה במקרה של פגיעה ביכולתו להתפרנס ולפרנס את משפחתו. מה כולל הסל הזה, למי זה מתאים ומה צריך לדעת עליו?

אילו מקרים הביטוח הפנסיוני מכסה?

ביטוח פנסיוני נועד על מנת לעזור לכל אזרח ישראלי, בין אם הוא שכיר ובין אם הוא עצמאי, בשלושה מצבים שבהם נפגעה יכולתו להתפרנס מעבודתו:

  • מקרה נכות – שפוגעת ביכולתו לעבוד או שמונעת ממנו לעבוד
  • זקנה – המביאה ליציאתו ממעגל העבודה בגיל פרישה
  • מוות – המותיר את השארים ללא מפרנס

הביטוח הפנסיוני מהווה נתבך מסוים בקרן הפנסיה ובביטוח מנהלים, המהווים אפיקי חיסכון פנסיוני. המדינה מעודדת את הציבור לחסוך באמצעים אלה, באמצעות הקלות והטבות מס בגין כספים המופנים למטרה זו, ואף חוקקה ב- 2008 את חוק ביטוח פנסיוני חובה. מוצרי החיסכון הפנסיוני משלבים למעשה בין רכיב חיסכון ארוך טווח שמתנהל בשוק ההון וצובר תשואה שניתן למשוך כקצבה לאחר פרישה ומרכיב ביטוחי הכולל בתוכו רכיב של ביטוח חיים וביטוח אובדן כושר עבודה.

סוגי ביטוח פנסיוני

קיימים שני סוגי ביטוח פנסיוני עיקריים:

  • קרן פנסיה – אפיק חיסכון פופלרי ובסיסי, המשלב בין תוכנית חיסכון לגיל פרישה, אובדן כושר עבודה ומקרי פטירה. קרנות הפנסיה מבוססות על מנגנון ערבות הדדית ועל מנגנון האיזון האקטוארי, שמבטיח את יציבותו: אם בקרן הפנסיה קיים עודף נכסים ופחות התחייבויות – זכויות העמיתים עולות ולהפך. ביום ההצטרפות העמית בוחר את מסלול הביטוח שלו (האם יופנה יותר כסף לחיסכון והאם ניתן לוותר על חלק מהביטוחים) וכן את מת הסיכון-סיכוי המועדפת עליו. דמי הניהול אטרקטיביים, ובמיוחד בקרנות פנסיה ברירת מחדל.
  • ביטוח מנהליםמוצר המשלב בין מרכיב חיסכון לבין ריסק. זכויות המבוטח מעוגנות במן חוזה אישי, ולכן קיימת ודאות רבה יותר בנוגע לסכומי הפיצויים והקצבה שהמבוטח יקבל בבוא היום. שימוש במוצר זה מאפשר לקבל קצבה החל מגיל פרישה, וכן פיצוי כספי למשפחה בגין פטירת המבוטח במקרה של פטירה חלילה. ניתן לשלב במוצר זה גם ביטוח אובדן כושר עבודה וביטוח נכות, תוך שילוב כיסויים רחבים יותר.

ביטוח פנסיוני? רק עם המומחים של פתרונות עדיפים!

כאמור, לפי חוק פנסיה חובה כל אזרח מחויב בביטוח פנסיוני וכל מעסיק חייב להפריש לחיסכון פנסיוני עבור כל עובד החל מגיל 21. מי ששמר על רצף ביטוחי זכאי להפרשות המעסיק כבר מיומו הראשון העבודה, ומי שלא היה מבוטח בזמן שקיבלו אותו לעבודה, זכאי להפרשות רק לאחר 6 חודשי עבודה.

החוק נועד להגן על העובדים, ולפי חוק הכספים שייכים לכם. לכן, אתם רשאים לבחור איזה סוכן פנסיוני ייעץ לכם ויצרף אתכם לאחד מהקופים הפנסיונים שבהם אתם מעוניינים, וימשיך כמובן ללוות אתכם לאורך הדרך.

עבור רוב המועסקים מדובר בעניין קריטי, כיוון שכספי הביטוח הפנסיוני שלהם מהווים את החלק המשמעותי של חסכונותיהם. למרות זאת, יש הרבה מאוד אנשים שאינם יודעים איזה ביטוח פנסיוני יש להם, מהם ביצועיה של תוכנית החיסכון או אפילו היכן כספיהם מנוהלים.

לכן מומלץ לבחור סוכן ביטוח פנסיוני מקצועי, שיפשט עבורכם את הדברים ויסביר לכם בגובה העיניים על היתרונות של כל מוצר, על ביצועיו ואף ישווה בינו לבין אופציות אחרות שפתוחות בפניכם. בפתרונות עדיפים אתם עומדים במרכז, והסוכנים הפנסיוניים שלכם עומדים לשירותכם בכל עניין, שאלה ובקשה. צרו קשר עוד היום כדי להבטיח את עתידכם, ולקבל הסבר מקיף על כל האפשרויות שיש לכם בעולם הביטוח הפנסיוני.

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
העברת קופת גמל
העברת קרן פנסיה לקופת גמל – צעד מבורך או שעדיף שיישכח?

העברת קרן פנסיה לקופת גמל היא רעיון שמדי פעם מתגנב לראשכם? חשוב לדעת שלא מדובר בשאלה של נכון או לא נכון, אלא להתייחס באופן פרטני ולבחון אותה לפי צורכיו ומטרותיו של החוסך. במאמר זה נדבר על היתרונות והחסרונות של מהלך זה.

קראו עוד »
אופן הפקדת תשלומים לקופת גמל
אופן הפקדת תשלומים לקופת גמל

קופות גמל הן כלי חיסכון חשוב לטווח הארוך, המאפשר לכם לחסוך כסף לגיל פרישה וליהנות ממגוון רחב של הטבות מס. מהו אופן הפקדת תשלומים לקופת גמל ואילו אפשרויות עומדות בפניכם?

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.