כיצד המלחמה עלולה להשפיע על החיסכון הפנסיוני שלנו?

7 באוקטובר 2023, תחילת מבצע חרבות ברזל, ייזכר לדיראון עולם. כיצד המלחמה עלולה להשפיע על קרנות הפנסיה והחסכונות שלנו ואיך ניתן להתמודד?

השפעות המלחמה על החסכונות הפנסיוניים

יום שבת, 7 באוקטובר 2023, היה אמור להיות יום של שמחה וברכה עבור ישראלים רבים. זה היה היום שבו היינו אמורים לציין את שמחת תורה, חג החשוב ביותר בלוח השנה העברי. אך במקום זאת, יום זה הפך לאחד האירועים הנוראים ביותר שידענו: חמאס פתח במתקפת פתע על ישראל שכללה אלפי פצועים, מאות הרוגים ועשרות חטופים. המתקפה גרמה להרס רב לרכוש ולתשתיות, ופגעה קשות בכלכלת ישראל כבר מיומה הראשון.

לצערנו, המלחמה הזו צפויה להשפיע באופן משמעותי על כל תחומי החיים בישראל, כולל על החיסכון הפנסיוני. מלחמה היא אירוע חריג ומטלטל שיכול להשפיע באופן משמעותי על כל תחומי החיים, כולל על החיסכון הפנסיוני.

השפעות קצרות טווח

בטווח הקצר, מלחמה יכולה לפגוע בתשואות קרנות הפנסיה. זאת בשל מספר סיבות, כולל:

  • ירידה בביקוש למניות ונכסים פיננסיים אחרים, מה שיכול להוביל לירידת מחירים. מלחמה יכולה להוביל לירידה בשוק ההון, מה שיכול להשפיע לרעה על קרנות הפנסיה. הדבר נובע מכך שהמשקיעים עשויים להיות פחות סבלניים להשקעה בנכסים ספקולטיביים, כמו מניות, בתקופה של חוסר וודאות.
  • עלייה באינפלציה, מה שיכול להפחית את ערך הכסף. שהמלחמה יכולה להוביל לעליית מחירי הסחורות והשירותים. כאשר ערך הכסף יורד, גם ערך החסכונות בקרנות הפנסיה יורד.
  • חוסר וודאות כלכלית, מה שיכול להוביל לחששות בקרב משקיעים.

השפעות ארוכות טווח

בטווח הארוך, מלחמה יכולה להשפיע על קרנות הפנסיה באופן חיובי או שלילי, תלוי בתוצאות המלחמה. אם המלחמה תסתיים בניצחון, היא יכולה להוביל לשיפור הכלכלה ולהגדלת התשואות. לעומת זאת, אם המלחמה תסתיים בתבוסה, היא יכולה להוביל לירידה בתשואות של קרנות הפנסיה או להניב תשואות שליליות.

לא הכול שחור

עם זאת, חשוב לציין כי לא כל המלחמות משפיעות על ניהול ההשקעות של קרנות הפנסיה באותה צורה. השפעת המלחמה על ניהול ההשקעות תלויה במספר גורמים, כולל:

  • משך המלחמה: מלחמה ארוכה יותר עשויה להוביל להשפעה משמעותית יותר על ניהול ההשקעות.
  • מידת הנזק הכלכלי שנגרם מהמלחמה: מלחמה שגורמת נזק כלכלי משמעותי עשויה להוביל להשפעה משמעותית יותר על ניהול ההשקעות.
  • תוצאות המלחמה: אם המלחמה מסתיימת בניצחון, היא עשויה להוביל להתאוששות מהירה יותר של השוק. לעומת זאת, אם המלחמה מסתיימת בתבוסה, היא עשויה להוביל להתאוששות איטית יותר של השוק.

עוד עניין שכדאי לזכור הוא שלהשפעות של מלחמה על קרנות הפנסיה יש הבדלים בין מסלולי השקעה שונים, למשל ישנן קרנות שמושקעות בעיקר במניות ישראליות. במקרה של מלחמה בישראל, הדבר יכול להוביל לירידות חדות בשוק ההון הישראלי, מה שיכול להשפיע לרעה על קרנות הפנסיה. לעומת זאת, חסכונות פנסיוניים שמושקעים במדדי חו"ל או מדד סנופי (S&P500) מבוססות בעיקר על השקעה במניות בעולם ולכן ייתכן כי הם יושפעו פחות מהמצב הביטחוני בישראל.

כיצד להתמודד עם ההשפעות של מלחמה על קרנות הפנסיה?

ישנם מספר צעדים שניתן לנקוט כדי להתמודד עם ההשפעות של מלחמה על קרנות הפנסיה:

  • הגדלת החיסכון הפנסיוני: ככל שתצברו יותר כסף בקרן הפנסיה, כך יהיה לכם ביטחון גדול יותר במקרה של ירידות בשוק.
  • פיזור השקעות: פיזור השקעות בין נכסים שונים או אפילו בין מסלולי השקעה שונים יכול לעזור להקטין את הסיכון.
  • השקעה בקרנות פנסיה: קרנות הפנסיה מציעות סוג של רשת ביטחון באמצעות מנגנון מיוחד המספק תשואה מובטחת של כ- 5% על כ- 30% מהחיסכון הפנסיוני.
  • להוריד את דמי הניהול: התקופה של ביצועי חסר מהווה הזדמנות להתמקח על דמי הניהול. ככל שדמי הניהול יהיו נמוכים יותר, כך החיסכון שלכם יהיה גבוה יותר.

זכרו – מה שיורד, בסופו של דבר עולה

כדברי השיר "תמיד הכי חשוך לפני עלות השחר". יש מלחמה היא אירוע חריג שעלול להשפיע באופן משמעותי על החיסכון הפנסיוני, וחשוב להיות מודעים להשפעות האפשריות ולהיערך אליו. אך, בסופו של דבר, ההשפעות של מלחמה על החסכונות הפנסיוני אינן ניתנות לחיזוי באופן מדויק וההיסטוריה מלמדת כי לאורך זמן השקעות בשוק ההון, לרבות חיסכון פנסיוני, מניבות תוצאות טובות בהשקעה ארוכת טווח. הכרת ההשפעות האפשריות וניהול סיכונים נכון באמצעות סוכן פנסיוני, ניתן לצמצם את הסיכון לפגיעה בחסכונות הפנסיוניים.

מתלבטים מה לעשות? אם לעבור למסלול השקעה אחר? להחליף גוף מנהל? אנחנו מזמינים אתכם לשיחת ייעוץ עם המומחים שלנו בפתרונות עדיפים, שמתמחים כבר שנים רבות בענף הפנסיוני. אנו עובדים מול גם הגופים המובילים בתחום ויש לנו את כל הכלים על מנת להעניק לכם ייעוץ מקצועי ושקט נפשי.

איך המלחמה משפיעה על החסכונות
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.