תיקון 190 לגמלאים – מהם היתרונות של חיסכון זה?

אם כבר חגגתם יומולדת 60 ויש לכם כספים במסגרת תוכניות חיסכון, פקדונות בבנק, תיקי השקעות או שהכסף פשוט נח בחשבון העו"ש שלכם, כדאי מאוד שתכירו את תיקון 190 לגמלאים, כדי שתוכלו ליהנות מכל היתרונות שיש לו להציע במיוחד בשבילכם.

מה זה תיקון 190 לגמלאים?

רוב תוכניות החיסכון מאפשרות לחוסכים למשוך את כספיהם בגיל פרישה, שהוא נכון להיום גיל 60, כלומר הכספים הופכים להיות נזילים.

הכסף שאנחנו חוסכים במהלך שנות עבודתינו מושקע באפיקי השקעה וחיסכון לטווח הבינוני והארוך, באמצעות קרנות פנסיה, קופות גמל, קרנות השתלמות וכדומה. עם זאת, ישנו אפיק השקעה נוסף המאפשר חיסכון במוצרים פנסיוניים לפי תיקון 190 לפקודת מס הכנסה.

תיקון 190 נועד על מנת לאפשר לפנסיונרים לחסוך את כספיהם הפרטיים והזמינים באמצעות קופות גמל שמושקעות בשוק ההון, ובמקביל ליהנות ממגוון רחב של הטבות מיסוי. מרבית הפנסיונרים אינם מודעים כלל שהם זכאים להטבות אלה, וחשוב מאוד להכיר אותם, כי זה בהחלט משתלם ויכול לחסוך להם סכומי כסף משמעותיים.

מטרת התוכנית: עידוד האוכלוסיה הוותיקה להגדיל את חסכונותיה

חוקי מס הכנסה נכסו לתוקפם ב- 2012, ובמסגרתם גם תיקון 190 לפקודת מס הכנסה, שפתח בפני החוסכים הוותיקים אפשרות להפקיד באופן עצמאי את כספי החיסכון הפרטיים שברשותם למכשירי חיסכון קצבתיים, כדי להעניק להם אפשרות והזדמנות להגדיל את ההכנסות הצפויות להם לאחר יציאתם לגמלאות ופרישתם משוק העבודה.

מדינת ישראל יזמה את תיקון 190 לגמלאים כדי לעודד אזרחים ותיקים להגדיל את חסכונותיהם בטווח הבינוני והארוך ולכן במסגרתו היא מעניקה שלל הטבות מס לחוסכים, כולל אפשרות למשוך את הכסף לאחר גיל 60 כקצבת פנסיה קבועה עם פטור מלא ממס או במשיכה הונית עם מיסוי נמוך ביותר. כל זאת בתנאי שהחוסך הגיע לגיל 60 וקיבל 3 תשלומי פנסיה חודשית ובסכום שאינו נופל משיעור הקצבה המזערי הקבוע בחוק (4,525 ש"ח נכון לשנת 2020).

יתרונותיו של תיקון 190 לגמלאים

 1. להמשיך לחסוך וליהנות מהתשואות מבלי לוותר על נזילות הכספים – תיקון 190 לגמלאים מאפשר לחוסכים הוותיקים בו זמנית להשקיע את כספם בשוק ההון באמצעות מכשירי חיסכון פנסיוניים וגם ליהנות מהטבות מס שיאפשרו להם לנצל את כספם באופן אופטימלי ולהגדיל את רווחיהם משמעותית, כל זאת – מבלי שיאבדו את האפשרות למשוך את הכספים המופקדים או במילים אחרות לשמור על נזילותם. תוכלו למשוך את הסכומים המופקדים בכל עת, בתנאי שגילכם הוא 60 לפחות.
 2. להגדיל את הרווחים משמעותית – הכספים מושקעים בקופת גמל בהתאם לתיקון 190 לפקודת מס הכנסה, אשר מהווה אלטרנטיבה לאפיקי החיסכון המסורתיים (כגון פקדון/תוכנית חיסכון בבנק), אשר נושאים תשואה נמוכה מאוד. זהו אפיק השקעה אטרקטיבי מאוד המתאים לכל גיל, אך בעיקר ככל שמתקרבים לגיל הפרישה.
 3. דמי ניהול נמוכים יחסית – בהשוואה למכשירי חיסכון אחרים (למשל ביטוח מנהלים), דמי הניהול מאוד נמוכים על החיסכון באמצעות קופת גמל תיקון 190 לגמלאים. למעשה, דמי הניהול המקסימליים שהחברות רשאיות לגבות מהחוסכים מעוגנים בחוק ועומדים עד 1.05%, כשבפועל דמי הניהול הממוצעים הם בממוצע כ- 0.6% (נכון לשנת 2020) מהצבירה ודמי הניהול המרביים שניתן לגבות מההפקדות הם עד 4%.
  חשוב להבין את משמעות הדבר, כי מדובר ביתרון משמעותי מאוד עבור מי שחוסך בגיל מבוגר, שבו עדיף דמי ניהול נמוכים על פני תשואות בסיכון גבוה. לדמי ניהול נמוכים יש השפעה על התשואה בנטו – כלומר כמה קופת הגמל השיאה, בניכוי דמי הניהול שהעמית משלם לחברה המנהלת ולכן חשוב לא רק לבדוק את התשואות, אלא גם את דמי הניהול, ככל שהם נמוכים יותר, הרווח גדל.
 4. אין עמלות נלוות – במסגרת תיקון 190 לגמלאים לא תשלמו עמלות נוספות מעבר לדמי הניהול שהזכרנו: לא תחויבו בגין קניה ומכירה של ניירות ערך, דמי משמרת ושאר עמלות שמשקיעים אחרים נדרשים לשלם במוצרים אחרים.
 5. מגוון רחב של מסלולי השקעה – במסגרת קופת הגמל תוכלו לבחור את המסלול המתאים לכם ביותר מתוך מגוון מסלולי השקעה בדרגות סיכון משתנות, בהתאם להעדפתכם האישית, ומבלי שהפעולה תגרור אירוע מס החייב בתשלום מס רווח הון.
 6. גמישות מקסימלית – ניתן לעבור בקלות בין מסלולי השקעה ובין קופות הגמל השונות, כפי רצונכם, וגם פעולה זו לא דורשת תשלום מס רווח הון.
 7. פטור חלקי או מלא ממס ודחיית מועד התחשבנות – פרשתם לגמלאות? תוכלו למשוך את כספכם בתור קצבת זקנה הפטורה לחלוטין מתשלום מס. החלטתם לבחור דווקא במשיכה חד פעמית? תשלמו מס רווחי הון בשיעור מופחת של 15% בלבד על הרווח הנומינלי במקום 25% מתוך הרווח הריאלי. הטבה זו אטרקטיבית ביותר בהנחה והאינפלציה נשארת נמוכה. יש לציין שמי שחוסך באמצעות תיקון 190 לגמלאים, צריך לשלם מס רווחי הון אך ורק במועד הפדיון. במילים אחרות, לא תצטרכו לשלם מס בגין הרווחים בקופת הגמל שלכם לאורך כל תקופת החיסכון, ומכאן שתוכלו ליהנות מתשואות גבוהות יותר, בזכות אפקט הריבית דריבית.
 8. פיזור סיכונים – תיקון 190 לגמלאים מאפשר לכם לפזר את ההשקעות שלכם בין נכסים שונים בארץ ובחו"ל, למשל: הנפקות, ני"ע מהארץ והעולם, ני"ע לא סחירים, נכסים בלתי סחירים כמו נדל"ן מניב, תשתיות וכן בנכסים נוספים שבדרך כלל אין אפשרות להשקיע בהם באפיקי ההשקעה הסטנדרטיים.
 9. ניהול כספים מקצועי – בקופת גמל תיקון 190 לגמלאים, אתם משקיעים באופן פסיבי.  מנהלי השקעות מקצועיים מטעם החברה המנהלת (בית השקעות או חברת הביטוח), מנהלים את ההשקעה עבורכם, במטרה להשיג תשואות שיגדילו את החסכונות שלכם. חשוב לדעת שנתוני התשואות מפורסמים בגלוי באתרי החברות המנהלות, באתרים של השוואת מוצרים פיננסיים, והן בדוחות התקופתיים שתקבלו בדואר/במייל, ולכן תוכלו לבקר את עבודתם, ולהחליט איזו קופת גמל בעלת התשואות הגבוהות והיציבות ביותר לאורך זמן ולעבור ביניהן לפי הצורך.
 10. אפשרות לקבל הלוואה בתנאים מעולים – בזכות תיקון 190 לגמלאים, אתם יכולים לבקש הלוואה לכל מטרה כנגד החיסכון בקופה, וליהנות מתנאי החזר אטרקטיביים ביותר, כך שתוכלו למנף את הכספים שלכם אפילו יותר.
 11. אפשרויות הורשה – בתיקון 190 לגמלאים ניתן להגדיל יורשים שיקבלו לידיהם את הכספים שחסכתם במקרה של פטירה (חו"ח). כלומר המוטבים לא יצטרכו להציג צוואה או צו ירושה. במקרה כזה, כאשר חוסך נפטר טרם הגיעו לגיל 75, המוטבים בקופה יהיו זכאים לקבל פטור מלא ממס בגין כספי החיסכון. במקרה בו החוסך נפטר לאחר שמלאו לו 75 שנים, המוטבים יקבלו במקומו פטור מלא מתשלום מס על קצבת הפנסיה שמשולמת מהקופה או פטור חלקי ממס רווחי הון, כך שישלמו מס בסך 15% בלבד במשיכה הונית (חד פעמית) של כספי הגמל.

לסיכום – כדאי להפקיד כספים בקופת גמל במסגרת תיקון 190 לגמלאים

אם קראתם את כל היתרונות שהזכרנו עד כה, ודאי כבר הבנתם שמדובר במוצר השקעה אטרקטיבי ביותר עבור כל גמלאי באשר הוא: לא רק שיש לו תועלות רבות בהשוואה למוצרים פנסיוניים אחרים, אלא שהוא מציע יתרון ייחודי ומשמעותי שהוא לשמור על הכספים המופקדים לחיסכון במצבם הנזיל, כך שתוכלו למשוך אותו בכל רגע נתון, גם עלותו נמוכה וגם המיסוי בגינו מינימלי. לכן מדובר באפיק השקעה משתלם במיוחד.

המומחים של פתרונות עדיפים נמצאים לצדכם

אחרי שחסכתם בכל השנים האלה, הגיע הזמן שתיהנו מהכסף שלכם כמה שיותר, שתנצלו את כל ההטבות שמגיעות לכם ולפתוח קופת גמל תיקון 190 לגמלאים, כדי להבטיח את עתידכם ואת עתיד יקיריכם.

צרו קשר עוד היום עם המומחים של פתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח. אנו מתמחים בייעוץ פרישה, מלווים גמלאים רבים ומייצגים אותם מול חברות הביטוח המובילות בתחום. נדאג להתאים לכם מסלול שמתאים לצורכיכם ובמטרה לשמור על כספכם, וכל זאת תוך דגש על שירות אדיב, מקצועי וסבלני. צרו איתנו קשר ונשמח לחזור אליכם בהקדם.

תיקון 190 לגמלאים
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
קיבוע זכויות בגיל פרישה
קיבוע זכויות בגיל פרישה: מה חשוב לדעת?

קיבוע זכויות בגיל פרישה הוא הליך חשוב שנועד למזער באופן ניכר את חבות המס שלכם על החיסכון הפנסיוני. יש ליזום את התהליך מול רשות המיסים, על מנת להימנע מתשלום סכום גבוה למדינה שלא לצורך. אז איך עושים זאת נכון?

קראו עוד »
להצטרפות לקופת גמל תיקון 190
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.