קרן מקפת הותיקה: מבט על

קרן מקפת הותיקה היא קרן פנסיה שהוקמה בשנת 1951 על ידי ההסתדרות הכללית החדשה. הקרן נועדה לספק פנסיה לעובדים והעובדות שהיו חברים בהסתדרות. קרן מקפת הותיקה הייתה אחת מתוך מספר קרנות פנסיה שהולאמו בשנת 2003, בעקבות משבר הגירעונות שהתגלה בקרנות אלו.

ההיסטוריה של קרן מקפת הותיקה

קרן מקפת הותיקה נוסדה בשנת 1951, מיד לאחר קום המדינה. באותן שנים, החלה להתעורר המודעות לצורך להבטיח את עתידם של העובדים במשק, לאחר שכבר לא יוכלו לפרנס את עצמם. ההסתדרות הכללית, שהוקמה במטרה לפעול למען זכויות עובדים ועובדות כבר בשנות ה-20 של המאה הקודמת, לקחה את המשימה על עצמה וכך הוקמת קרן מקפת הותיקה.

הקרן הציעה שני מסלולי חיסכון:

  • מסלול קצבה: מסלול זה הציע תשלום קצבה חודשית קבועה החל ממועד הפרישה.
  • מסלול חיסכון: מסלול זה הציע תשלום חד-פעמי של סכום כספי במועד הפרישה.

הגירעונות של קרן מקפת הותיקה

בשנות ה-80 של המאה ה-20 נקלעה קרן מקפת הותיקה למשבר חמור. הסיבה למשבר הייתה העלייה המתמשכת בתוחלת החיים, שהביאה לכך שהיקף ההתחייבויות של הקרן עלה ועלה. תרמה לכך גם העובדה שגיל הפרישה לנשים היה נמוך ב-5 שנים מזה של הגברים.

בתחילת שנות ה-90 הקימה הממשלה את ועדת פוגל שבחנה את הנעשה בשוק החסכונות הפנסיוניים. ב-1994 הוצגו נתונים מבהילים לגבי עומק הגירעון – למעלה מ-31 מיליארד ש"ח בכל הקרנות ההסתדרותיות. בחלק מהקרנות הגירעון היה גבוה ב-40% מהנכסים (!) ובממוצע הבור שנפער בחסכונות הפנסיוניים היווה כ- 30% מהנכסים.

ההתערבות הממשלתית

במציאות שכזו למדינה לא נותרה ברירה אלא להתערב בשוק הפנסיות. בשנת 1995 נסגרו הקרנות הגירעוניות לחוסכים חדשים – ובהתאם גם קרן מקפת הותיקה הפסיקה למעשה לקבל מצטרפים חדשים החל מאותה שנה.

בנוסף הובילה הממשלה מהפכה של ממש בתחום, כשבין השאר שונתה שיטת הצבירה של החיסכון הפנסיוני והוקמו קרנות חדשות שהציעו תנאים תואמים למציאות ולא כאלה שלא ניתן לעמוד בהם.

הלאמת קרן מקפת הותיקה

בשנת 2001 הגיע הגירעון האקטוארי של קרנות הפנסיה הוותיקות הלא מאוזנות לסכום הבלתי נתפש של 120 מיליארד ש"ח. למעשה 3 מהקרנות כבר היו על סף חדלות פירעון, כלומר חוסר יכולת לשלם לחוסכים את הפנסיה המובטחת.

על-מנת לפתור את המשבר החמור נקבע הסדר מקיף. ההסדר כלל את הלאמת הקרנות הגירעוניות ובהן קרן מקפת הותיקה, הזרמת כספים רבים מהמדינה על-מנת שהחוסכים בקרנות אלה יקבלו פנסיה וצמצום זכויות הפנסיונרים והעמיתים בקרנות הוותיקות. צעד משמעותי נוסף היה העלאת גיל הפרישה, לגברים מ-65 ל-67 ולנשים מ-60 ל-62 (כחלק מתהליך נרחב יותר, שיסתיים רק בעוד כעשור, אז גיל הפרישה לנשים יעמוד על 65).

מאז שנת 2004 מנוהלת קרן מקפת הותיקה על ידי חברת עמיתים. חברת עמיתים היא חברה ממשלתית שמנהלת את כל הקרנות הפנסיה הוותיקות שהולאמו.

כיצד מחושבת הפנסיה?

גובה הקצבה הפנסיונית שמשלמת קרן מקפת הותיקה הוא מכפלה של שני גורמים:

  • השכר הקובע: השכר הקובע מחושב בשיטת הממוצעים. בשיטה זו מחושב היחס שבין שכרו של העובד בכל חודש וחודש לאורך כל הקריירה לבין השכר הממוצע במשק באותו החודש. לאחר שמתקבלים כל היחסים לאורך כל חודשי העבודה, מחושב הממוצע שלהם. את הנתון שהתקבל, היחס המשוקלל שבין שכר העובד לשכר הממוצע במשק, מכפילים באומדן השכר הממוצע במשק במועד הפרישה מעבודה – וזהו השכר הקובע.
  • שיעור הקצבה: שיעור הקצבה הוא מכפלה של 2% במספר שנות העבודה, כשהמקסימום הוא 70%. ותק של 20 שנה מקנה שיעור קצבה של 40%, ואילו ותק של 30 שנים ו-4 חודשים – 60.66% (שהם 2% כפול 30.33).

יש לכם שאלות בנוגע לקרן מקפת הותיקה? נשמח לעזור

קרן מקפת הותיקה היא קרן פנסיה ותיקה שהייתה משמעותית עבור רבים מעובדי ההסתדרות. עם זאת, היא נקלעה למשבר חמור לקראת סוף המאה ה-20, שנבע מהעלייה בתוחלת החיים והגירעון הממשלתי. ב-2003 הלאימה המדינה את הקרן, והיא מנוהלת כיום על ידי חברת עמיתים.

חברי קרן מקפת הותיקה זכאים לפנסיה בהתאם לזכויותיהם שהוקבעו בחוק. עם זאת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי על-מנת לקבל מידע מדויק ומפורט על זכויותיכם. המומחים שלנו בפתרונות עדיפים מספקים מענה מקצועי ואיכותי גם בתחום זה. אתם מוזמנים לפנות אלינו עוד היום לפרטים.

קרן מקפת הותיקה
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
האם כדאי למשוך כספי פנסיה
האם כדאי למשוך כספי פנסיה כדי לכסות את המשכנתא ואת ההלוואות?

הריבית הגבוהה מביאה לכך שיותר ויותר ישראלים מושכים את קרנות הפנסיה וההשתלמות ושוברים חסכונות על מנת לכסות את המשכנתא והלוואות אחרות. האם גם לכם כדאי, אילו השלכות צפויות לטווח הארוך ומה אפשר עוד לעשות כדי לא לכרוע תחת הנטל?

קראו עוד »
איפה יש לי פנסיה
איפה יש לי פנסיה?

אם לאחרונה שאלתם את עצמכם איפה יש לי פנסיה אתם לא לבד. אחוז נכבד מהאוכלוסיה לא יודע איפה הפנסיה שלו מנוהלת, כמה דמי ניהול משלמים, איזו תשואה החיסכון הניב וכו'. אנחנו כאן כדי להנגיש עבורכם את המידע החשוב.

קראו עוד »
מתי צריך לשלם פנסיה לעובד
מתי צריך לשלם פנסיה לעובד?

מתי צריך לשלם פנסיה לעובד היא שאלה שמטרידה מעסיקים רבים, ובעיקר מעסיקים שחווים צמיחה והרחבה של העסק, ולראשונה מתחילים להעסיק עובדים חדשים. במאמר זה ננסה לעשות עבורכם סדר בדברים.

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.