ממה צריך להיזהר לפני פרישה?

תוכן עניינים

אם אתם עומדים לפני פרישה, אל תסתמכו על המעסיק וקרן הפנסיה שלכם בעיניים עצומות. גם אם הפרשתם משכרכם וחסכתם במשך שנים רבות, חשוב שתהיו במודעות לכמה אתגרים שעלולים להכשיל אתכם דווקא לקראת פרישתכם.

7 נקודות שצריך לשים לב אליהן לקראת פרישה

1) הפרידו בין העיקר לתפל ובחנו מהם הצרכים האמיתיים שלכם עם פרישתכם

ייתכן מאוד שהתא המשפחתי שלכם יתחיל להוציא הרבה יותר כסף לאחר שתפרשו מעבודתכם. למשל, יכול להיות שפתאום תראו שהוצאותיכם בתחומים של רווחה, בריאות, תחבורה וכ'ו יתפחו בזמן שהוצאות על תחומים אחרים יצטמצמו משמעותית. כדי לבחון מהם בדיוק הצרכים שלכם, כדאי לשבת עם איש מקצוע שיוכל להתחשב בכלל הוצאותיכם השוטפות שקיימות כיום, יבחן אילו הוצאות יקטנו ויגדלו, ימפה את צורכיכם החד פעמיים או שתדירותם גבוהה מחודש אחד וכו'.

2) בחנו את קצבת הפנסיה שלכם במונחי נטו

חשוב לדעת שפנסיה חייבת במס, לפחות באופן עקרוני. לכן יש לבדוק מהי קצבת הנטו האמיתית, או במילים אחרות – כמה כסף יישאר לכם מהקצבה. כמובן שרצוי שהנטו יהיה כמה שיותר גבוה, ולשם כך יש צורך בתכנון מס חכם, שיכול לעזור לכם לחסוך סכומי כסף אדירים.

3) מפו את כלל הנכסים שיש ברשותכם

חוסכים רבים מגיעים לגיל פרישה עם כמה וכמה נכסים נוספים מעבר לקצבת הפנסיה הצפויה להם: אם יש לכם דירות להשקעה או כסף שנמצא בתוכניות אחרות, הרי שמצבכם שונה לחלוטין לעומת מי שאין בידיו נכסים אחרים. לאחר מיפוי כל הנכסים שיש לכם, כדאי מאוד לשמור על סכום כסף נזיל למקרי חירום, שבו יהיה ניתן להשתמש מיידית, מעבר לסכום הקצבה שאתם צפויים לקבל. זכרו כי החיים מלאים בהפתעות, ולא כולן טובות ומשמחות.

4) בחרו את התוכנית הפנסיונית האידיאלית עבורכם

מה שהיה נכון לעבר ולהווה, לא בהכרח יהיה נכון לעתיד. גם אם עד כה חסכתם באמצעות קרן פנסיה ותיקה או ביטוח מנהלים ישן שמבטיח תשואה, זה לא אומר שכדאי בהכרח למשוך את הפנסיה ישירות מאותה תוכנית. במקרים רבים לאו דווקא יהיה כדאי להמשיך באותה תוכנית, למרות שיש לה תנאים מיוחדים ומצוינים. כך למשל, אם יש לכם קרן פנסיה ותיקה בהסדר, ומצבכם הבריאותי אינו תקין ואין להם שארים, בהחלט שווה יהיה לשקול גם תוכניות אחרות. כמו כן, לעתים כדאי לשקול לקבל קצבה או משיכה הונית, גם אם צריך לשלם מס. איך תדעו מהי התוכנית הטובה ביותר עבורכם? קבעו פגישה עם יועץ פרישה מקצועי כדי לבחון סימולציות של כלל האפשרויות.

5) זכרו שלא כל עצה, היא בהכרח עצה טובה

לא כדי להסתמך על עצות של חברים, קולגות, בני משפחה ו/או אחרים. גם אם כוונותיהם טובות, הם אינם מכירים את התחום לעומק, כמו סוכנים פנסיוניים ויועצי פרישה. לצערנו אנו פוגשים לא מעט לקוחות שבעקבות "עצות אחיתופל" ביצעו טעויות קשות שהסבו להם נזק אדיר.

6) הבינו את ההחלטות שאתם מקבלים

עם פרישתכם ישנן החלטות הרות גורל שיהיה עליכם לקבל, שכן לא ניתן להתחרט ולחזור בכם לאחר שקיבלתם אותה ולעומת זאת קיימות החלטות שכן ניתן לשנות את דעתכן לגביהן. לכן חשוב להבין מה בדיוק הזכויות שלכם, לבחון בקפדנות רבה כל החלטה הנוגעת לפרישתכם עם איש מקצוע בעל ידע עשיר וניסיון רב בתחום. אל תוותרו על ייעוץ מקצועי. שיעזור לכם לקבל את ההחלטות הנכונות.

7) ודאו שאתם ערוכים למצב קטסטרופלי

רבים מהחוסכים דוחים את ההתעסקות בנושאים כאובים לגילאים מבוגרים. זה הזמן לבדוק אם אתם ערוכים למצבי קיצון, למשל מצב שבו חלילה אתם או יקירכם תחלו במחלה קשה, תתמודדו עם מצב רפואי מורכב או חלילה תהפכו לסיעודיים. האם יש בידכם את הסכומים הדרושים כדי לעמוד במצב כזה או שיש בידכם פוליסת ביטוח מתאימה? אם לא, זה הזמן לבדוק את האפשרויות שלכם עם סוכן ביטוח.

נשמח לעמוד לשירותכם ולהעניק לכם ייעוץ

עומדים לקראת פרישה? המומחים שלנו בפתרונות עדיפים עומדים לשירותכם בכל עניין ובקשה. אנחנו עוסקים בתחום זה כבר למעלה מ- 20 שנה ועובדים בצמוד לכל חברות הביטוח ובתי ההשקעות המובילים. נשמח לאתר עבורכם את כלל חסכונותיכם, לעשות לכם סדר בתיק הביטוחי ולהמליץ לכם כיצד להיערך הכי נכון לקראת פרישתכם.

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
מיסוי כספי פנסיה
מיסוי כספי פנסיה – כל מה שחשוב לדעת

מיסוי כספי פנסיה היא עניין שמעסיק לא מעט חוסכים, בין אם הם עומדים בפני פרישה ובין אם הם נקלעו למשבר כלכלי ומתלבטים אם כדאי להם למשוך את הכסף או לקבל הלוואה. במאמר זה נסביר על כל אחת מהסיטואציות האלה.

קראו עוד »
מתכנן פרישה
על תפקידו ועל חשיבותו של מתכנן פרישה

פרישה היא שלב משמעותי בחיים, המהווה שינוי משמעותי בתחומים שונים, ביניהם היבטי המימון, הקריירה והחיים האישיים. פגישה עם מתכנן פרישה לצורך תכנון פרישה מוקדם היא חיונית על מנת להבטיח יציבות כלכלית לאורך תקופת הפרישה, ולממש את החלומות והמטרות האישיות.

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.