מענק פרישה ביציאה לגימלאות

תוכן עניינים

לרבים מאיתנו יש רגשות מעורבים כלפי הביטוי "יציאה לגמלאות" – חלקנו שמחים לסיים פרק בחיינו, להתחיל מחדש ולחיות מקרן הפנסיה וממענק פרישה ביציאה לגמלאות בעוד אחרים מרגישים דכדוך ועצבות. אבל יש אולי בידינו את היכולת להמתיק את הגלולה המרה וזאת באמצעות מענק פרישה ביציאה לגימלאות.

הדובדבן שבקצפת: מענק פרישה ביציאה לגמלאות

חיים בינינו אנשים שאינם מתלהבים מהרעיון של יציאה לגמלאות, בלשון המעטה. אך חשוב לזכור שצעד זה מלווה ביתרון משמעותי והוא מענק פרישה ביציאה לגמלאות. מענק זו נועד על מנת לספק לעובד סכום כסף שיאפשר לו לחיות בכבוד ולהסתגל אל החיים בפנסיה. זעם חלוף השנים, המגלמים בתוכם עלייה בתוחלת החיים, למענק זה יש חשיבות רבה, מאחר וקיימת מגמה של ירידה בגובה הקצבאות החודשיות, מה שגורם לאנשים רבים למצוא את עצמם מקבלים מקרן הפנסיה שלהם קצבה פחות גדולה ממה שחשבו שתהיה להם לאחר שנים רבות של עבודה.

מה כולל מענק פרישה ביציאה לגמלאות?

מענק פרישה ביציאה לגמלאות מגלם את כל התשלומים שעובד זכאי לקבל בעת פרישתו לפנסיה – כאלה שהם חובה וכאלה שהם רשות. תשלומי החובה כוללים למשל פיצויי פיטורין, פדיון דמי הבראה וימי חופש ותשלומי הרשות כוללים כל תשלום שהוגדר מראש בחוזה עם המעסיק, כגון מענק הסתגלות או מענק אחר. כאמור, מענק הפרישה הוא מעבר למה שמגיע לעובד כחוק במסגרת מוצרי החיסכון הפנסיוני, דוגמת קרן פנסיה, קופת גמל או ביטוח מנהלים.

מהו המיסוי על מענקי פרישה?

כספי הפיצויים פטורים ממס עד לגובה משכורת של חודש אחד לכל שנת עבודה או עד תיקרה מקסימלית (כיום מדובר בשכר חודשי של 12,420 שח כפול מספר שנות העבודה). מענק הפרישה מחויב במס, למעט מקרים מסוימים, שבהם ניתן לבקש פטור, למשל אם לא שולמו לעובד כספי פיצויים, פדיון ימי מחלה או אם סך כל התשלומים אינו מגיע לתקרה שצוינה..

למה חשוב לשים לב?

יש לחשב את גובה מענק הפרישה ביציאה לגמלאות הרבה לפני הפרישה עצמה, כיוון שהוא בעל תפקיד משמעותי בהגדרת רמת החיים שתחיו בשנים הבאות. לעתים יתכן ותשקלו בעקבות חישוב זה לבצע הפקדה נוספת לקרן הפנסיה כדי להגדיל את מענק הפרישה.

כמו כן, חשוב לדעת שגם אם הגעתם לגיל פרישה וקיבלתם את מענק הפרישה עדיין אפשר לערוך תכנון מס או לבקשה פריסה של החובה. עם זאת חשוב מאוד להיעזר בסוכן פנסיוני מקצועי ואובייקטיבי שיעזור לכם למצות את זכויותיכם ולמקסם את החיסכון הפנסיוני והכספים שמגיעים לכם.

לסיכום – תכנון פרישה עושים רק עם המומחים!

לעתים עובדים מחליטים לצאת לגמלאות לפני שהם מגיעים לגיל פרישה. חלקם נהנים מתנאים של פנסיה מוקדמת, חלקם מקבלים מענק פרישה ביציאה לגמלאות או פיצויים מוגדלים, אך אחרים יכולים רק לאחר גיל פרישה לקבל את הפנסיה החודשית מקרן הפנסיה שלהם.

בין אם אתם משתייכים לקבוצה הראשונה ובין אם אתם משתייכים לקבוצה השנייה, חשוב לא לנהוג בפזיזות ולפנות לייעוץ פרישה. אצלנו בפתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח מתמחים בביטוחים פנסיונים ובייעוץ פרישה זה שנים רבות ועובדים בשיתוף פעולה פורה עם כל חברות הביטוח ובתי ההשקעות המובילים בארץ. נשמח להיפגש אתכם, לבדוק את התיק הפנסיוני שלכם ולעזור לכם לתכנן עתיד ורוד.

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
מתכנן פרישה
על תפקידו ועל חשיבותו של מתכנן פרישה

פרישה היא שלב משמעותי בחיים, המהווה שינוי משמעותי בתחומים שונים, ביניהם היבטי המימון, הקריירה והחיים האישיים. פגישה עם מתכנן פרישה לצורך תכנון פרישה מוקדם היא חיונית על מנת להבטיח יציבות כלכלית לאורך תקופת הפרישה, ולממש את החלומות והמטרות האישיות.

קראו עוד »
מיסוי כספי פנסיה
מיסוי כספי פנסיה – כל מה שחשוב לדעת

מיסוי כספי פנסיה היא עניין שמעסיק לא מעט חוסכים, בין אם הם עומדים בפני פרישה ובין אם הם נקלעו למשבר כלכלי ומתלבטים אם כדאי להם למשוך את הכסף או לקבל הלוואה. במאמר זה נסביר על כל אחת מהסיטואציות האלה.

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.