תכנון פרישה – בשביל מה צריך את זה?

שנים אתם מפנטזים על הרגע שבו תצאו לפנסיה, והנה סופסוף הרגע הזה ממשמש ובא. אבל רגע לפני חשוב להבין מה זה בעצם אומר לצאת לגמלאות? איך מקבלים את הקצבה? כמה זמן זה לוקח? ולמה כל כך חשוב לתכנן את הפרישה שלכם? המומחים שלנו עונים על השאלות הכי בוערות.

איך אתם מדמיינים את שנות הפנסיה שלכם?

כל כך הרבה זמן חלמתם שהרגע הזה יבוא, והנה הוא מעבר לדלת. ייחלתם ליום שבו תוכלו לפתוח את הבוקר בשלווה, בבית הקפה או המסעדה האהובים עליכם, לבלות זמן עם המשפחה, לפתח את התחביבים שלכם או אולי להתנדב. חשבתם שהפרישה שלכם תביא איתה שמחה והקלה, אבל האמת היא שככל שהיא מתקרבת, אתם מוצפים בחששות, בשאלות ובתהיות ובעיקר בשאלה הגדולה – מה זה אומר לפרוש, מה צריך לעשות ומאיפה מתחילים? אנחנו כאן כדי לעזור לכם להפיג את התחושות הקשות, ולעזור לכם בדרך לשלב הבא של חייכם.

בואו נתחיל מהבסיס: מהו גילכם ואיזה משמעות יש לו בעת פרישה?

בישראל קיימים כמה הגדרות חשובות של גילאים בהקשר הפנסיוני:

  • גיל הזכאות המינימלי (60) – במדינת ישראל ניתן לפרוש לפנסיה כבר בגיל 60 ולהתחיל לקבל קצבאות מהקופות ומהקרנות. עם זאת, חשוב לקחת בחשבון שככל הנראה תקבלו קצבה נמוכה יותר, מהסיבה הפשוטה שחסכתם במשך פחות שנים מצד אחד ומצד שני הגוף הפנסיוני שמנהל את כספכם צריך לשלם לכם יותר שנים. כדאי לדעת שעד גיל 67 תשלמו מס בריאות, ביטוח לאומי ומס הכנסה.
  • גיל פרישה לפי חוק (64 לנשים ו67 לגברים) – את הקצבה לאזרחים וותיקים שמשלם המוסד לביטוח לאומי תתחילו לקבל בהתאם לגיל הפרישה הקבוע בחוק, ובהתאם לתנאים מסוימים. שימו לב שגיל הפרישה החוקי משתנה בהתאם לשנת הלידה ובשנים הקרובות ככל הנראה גיל הפרישה של נשים יהיה זהה לגיל הפרישה של גברים.
  • גיל פרישת חובה (67) – יתכן ואתם מרגישים צורך להמשיך לעבוד מתוך תחושת שליחות, רצון למסגרת או כי אתם ממש אוהבים את מה שאתם עושים. עם זאת, המעסיק שלכם רשאי לחייב אתכם לפרוש מעבודתכם בגיל 67.

מתי להתחיל לתכנן פרישה מהעבודה?

חשוב לקחת בחשבון שתכנון פרישה הוא נושא מורכב שלוקח זמן, ולכן רצוי מאוד להתחיל להתעסק בו לפחות 3 חודשים מראש לפני הגיל שאתם מתכננים לפרוש. פרק זמן זה יאפשר לסוכן הפנסיוני שלכם להוציא את כל הנתונים החשובים מהגופים שמנהלים את חסכונותיכם, למפות את התיק שלכם, לבחון את ההכנסות הקיימות, לחבר בין המוצרים הפנסיוניים שלכם, להבין את הצרכים והרצונות שלכם תוך התחשבות בהיבטי מס ועוד. כך הוא יוכל להכין עבורכם תוכנית פרישה בהתאמה אישית. מעבר לזה עדכון מראש על מועד הפרישה המתכונן, יאפשר לכם לחסוך זמן יקר ולהמתין עד שתתחילו לקבל את הקצבה.

מה צפוי לכם במסגרת פגישה עם הסוכן הפנסיוני שלכם?

כאמור, רצוי להיפגש או לשוחח עם הסוכן הפנסיוני שלכם לפני הפרישה. במהלך השיחה תעבור על התיק לעומק. הסוכן יבחן עבורכם החלק ההוני שניתן למשוך כסכום חד פעמי, אפשרויות לקבל קצבה במסלולים שונים, וכן בחינה של כלל החסכונות הפיננסיים וההכנסות האישיות שלכם, היבטי מיסוי, התחייבויות והוצאות מתוכננות. לאחר מכן הוא יציג בפניכם את כל האפשרויות המומלצות, כדי לעזור לכם לקבל החלטה שקולה.

סביר להניח שלצורך הפגישה המיועדת לקבלת ייעוץ פנסיוני תתבקשו להביא שלל מסמכים, כגון: צילום ת"ז וספח שלכם ושל בן/בת הזוג, צילם צ'ק או אישור ניהול חשבון, טופס 161, טופס 161א, אישור שחרור ממעסיק, הודעת עזיבה וכדומה.

בהנחה והכול כשורה, ולאחר שקיבלתם החלטה, הסוכן יעביר את כל המסמכים שלכם לגופים המנהלים את חסכונותיכם. קבלת הקצבה לוקחת בין 60-90 ימי עסקים, ופדיון של סכום חד פעמי לוקח כ- 30 ימי עסקים. שימו לב שקבלת הקצבה מביטוח מנהלים היא רטרואקטיבית, בעוד שהקצבה בקרן פנסיה מתקבלת רק החל מחלוף התקופה הנ"ל, ולא באופן רטרואקטיבי.

בסיום הפגישה תקבלו מהסוכן שלכם את כל המסמכים הנדרשים לטובת מס הכנסה. יש לזכור שקבלת קצבה ממספר מקורות תאלץ אתכם לבצע תיאום מס.

לסיכום – תכנון פרישה הוא הליך חשוב ומורכב

כדאי מאוד להתייעץ עם מומחים בתחום, ולהתחיל אותו לפחות 3 חודשים לפני מועד הפרישה המתוכנן, כדי לחסוך זמן והמתנה מיותרת וממושכת לקבלת הקצבה. בסוכנות הביטוח של פתרונות עדיפים מעמידים לשירותכם מומחים בייעוץ פנסיוני ובייעוץ פרישה, שילוו אתכם במקצועיות, באדיבות ובסבלנות עד ליציאתכם השלווה לפנסיה. פנו אלינו עוד היום לתיאום פגישה או שיחת ייעוץ.

תכנון פרישה - בשביל מה
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
מהי עלות תכנון פרישה?

אולי זה ישמע לכם מוזר אבל תכנון הפרישה שלכם צריך להתחיל כבר ביום שבו התחלתם לעבודה. אז איך עושים את זה, מה משפיע על עלות תכנון פרישה ולמה צריך לשים לב?

קראו עוד »
כמה עולה ייעוץ פנסיוני
כמה עולה ייעוץ פנסיוני?

אם שקלתם לקחת ייעוץ פנסיוני, כדאי שתקראו את הכתבה הבאה. כמה עולה ייעוץ פנסיוני, במה זה שונה מייעוץ של סוכן פנסיוני ומה עדיף? מוזמנים לקרוא ולגלות

קראו עוד »
מתכנן פרישה
על תפקידו ועל חשיבותו של מתכנן פרישה

פרישה היא שלב משמעותי בחיים, המהווה שינוי משמעותי בתחומים שונים, ביניהם היבטי המימון, הקריירה והחיים האישיים. פגישה עם מתכנן פרישה לצורך תכנון פרישה מוקדם היא חיונית על מנת להבטיח יציבות כלכלית לאורך תקופת הפרישה, ולממש את החלומות והמטרות האישיות.

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.