השוואת תשואות פוליסות חיסכון 2023 – תמונת מצב

אחרי כמה חודשים תנודתיים מאוד בשוק ההון, הרבעון השני מביא לתחושת הקלה ושמחה ואוקטובר המטלטל – איך השנה תסתיים? תשואות פוליסות חיסכון 2023 – מי מוביל ומי בתחתית? השוואת תשואות פוליסות חיסכון 2023

אז מה היה לנו עד כה ב- 2023?

מתחילת השנה ועד אמצע חודש מרץ השווקים חווה סערה בגלל קריסת בנק הסיליקון ואלי בנק. מדובר למעשה בקריסת הבנק הגדולה ביותר מאז משבר הסאב-פריים בשנת 2008. מה שגרם לקריסתו הוא רכישה מסיבית של אג"ח ממשלתיות אמריקאיות לאורך צמיחת המגזר הטכנולוגי בשנת 2021. כל עוד היתה ריבית אפסית במשק, לא היה סיכון גבוה באגרות החוב האלו, אך כאשר הפד החליט להעלות את הריבית על מנת לבלום את האינפלציה, נוצרו הפסדי הון שכמותם מזמן לא ראינו.

כמו כן הריבית הגבוהה גרמה למשקי בית רבים, שכספם היה מנוהל בבנק הזה, למשוך כספים בכדי לטפל בעלויות המימון שגדלו. על מנת לגייס מזומנים לתשלום משיכות המפקידים שלה, הודיעו בעלי הבנק SVB ב-8 במרץ כי נמכרו ניירות ערך בשווי של למעלה מ-21 מיליארד דולר וכי הבנק לווה 15 מיליארד דולק ובנוסף יקיים מכירת חירום של חלק מהון המניות על מנת לגייס 2.25 מיליארד דולר נוספים.

הבנק קרס, אבל לשמחת המשקיעים, יומיים לאחר מכן קיבל ה-FDIC  סמכות מיוחדת מטעם משרד האוצר האמריקאי והודיע שלכל המפקידים תהיה גישה מלאה לכספם למחרת. חבל ההצלה הזה הוא זה שלמעשה איפשר תיקונים בשוק ההון, מה שיצר 8 ימי מסחר עם עליות רצופות בארה"ב, ולכן זהו הרבעון הטוב ביותר שחווה מדד הנאסד"ק מאז הרבעון השני בשנת 2020, שבו פרץ משבר הקורונה העולמי.

חודש יוני הסתיים עם עליות מאוד חדות בשווקי המניות בארה"ב, הודות להצטננות האינפלציה (שנמצאת בשפל של שנתיים ועומדים על 4% לשנה האחרונה), מה שעודד את המשקיעים, והעליות התרחבו למדדים נוספים, ולא התמקדו רק בטכנולוגיה, כמו שהיה עד לסוף חודש מאי.

הפעם גם מדד s&p500 הצטרף לחגיגה ועלה כ-6.5%, הנאסד"ק (המדד הטכנולוגי) הוסיף עוד 6.47% כשגם המשך עליות הדולר הוסיפו לתשואה שקלית של אלו שהיו חשופים אליו ללא גידור מטבעי.

בישראל מדד ת"א 35 סיים בתשואה חיובית נמוכה של 0.25% ומדד ת"א 125 עלה 1.64%, מדד ת"א 90 הגדיל עלה 5.43%. עלייה זו היא בזכות חברה "אופקו" שזינקה ביותר מ-17% בחודש יוני אחרי שהודיעה כי קיבלה אישור ממנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) עבור הורמון הגדילה שלה הניתן בשחרור מושהה.  האישור התקבל למעשה על ידי חברת פייזר, שקיבלה את הזכויות לשיווק ויצור התרופה.

במהלך הרבעון האחרון של השנה, שכלל את האירועים הנוראיים של ה- 7 לאוקטובר שנכפו עלינו, השוק הגיב באופן צפוי: בהתחלה הלם ראשוני ממתקפת הפתע של החמאס שהניב תשואות שליליות, אך בנובמבר חלו תיקונים חדים של שוק ההון הישראלי. למעשה, בממוצע רוב העליות של נובמבר מחקו את הירידה הדרמטית שקרתה באוקטובר!

בין היתר, מי שתרם לכך רבות הוא ההחלטה של בנק ישראל להשאיר את ריבית בנק ישראל כפי שהיא. כלכלנים רבים מאמינים כי במהלך הרבעון הראשון של 2024 נראה אפילו הפחתה ראשונה בריבית. בניגוד לדעה הרווחת, האינפלציה בישראל יחסית בשליטה ואך מראה מגמה של ירידה מתמדת בחודשים האחרונים. זאת מאחר ולדאבוננו בזמן מלחמה בין כה וכה אנו צורכים פחות, מבלים פחות וטסים פחות.

ניתן לראות שפוליסות חיסכון בעלות חשיפת יתר לנכסים בלתי סחירים כגון נדל"ן מניב, תשתיות, הלוואות וכדומה הניבו את התשואות הנמוכות ביותר השנה. זאת מאחר וקיים עלייה במקדם ההיוון ששמאים מעריכים שווי נכסים בתקופה שבה הריבית האפסית כבר אינה קיימת. מקדם זה תלוי ברמת הריבית במשק: ככל שהריבית יותר גבוהה, כך הסיכון החלופי נמוך יותר.

בעולם של משקיעים פרטיים, ה- FFO הוא למעשה העודף שנשאר למשקיע מהכנסות על השכרת דירה בניכוי ההוצאות התפעוליות לתחזוקתה והריבית על המשכנתא שהוא נוטל לצורך הרכישה שלה. כשמעלים את מקדם ההיוון, זה שווה ערך להגדלת המכנה. במילים אחרות, אם מחלקים את שווי שכירות הנכס במכפלה של 12 חודשים ומחלקים במקדם היוון גבוה יותר, התוצאה תהיה שיערוך תשואה נמוכה יותר לנכסים המדוברים.

נדגיש כי הפחתת הריבית שצפויה לקראות במהלך שנת 2024 יכולה לגרום לאותם שערוכים לעלות חזק, משום שידוע כבר כי שוק השכירות התחזק משמעותית בשנתיים האחרונות.

טבלת השוואת תשואות פוליסות חיסכון 2023 – מתחילת השנה עד נובמבר

כפי שניתן לראות בטבלה של השוואת תשואות פוליסות חיסכון 2023, בתי ההשקעות המנהלים פוליסות חיסכון בחברת הביטוח הכשרה מובילות את טבלת התשואות מתחילת השנה. כאשר הכשרה מיטב מובילה ואחריה הכשרה אנליסט והכשרה אלטשולר שחם.

 

תשואה
נובמבר 2023

תשואה
מינואר 2023

תשואה
ל- 12 חודשים

איילון
(קרן י' החדשה)

3.55%

5.79%

4.80%

הכשרה אנליסט

3.48%

7.74%

6.22%

הכשרה ילין לפידות

3.17%

7.10%

5.48%

הכשרה אלטשולר

3.11%

7.21%

5.81%

הכשרה מיטב

2.99%

9.84%

8.07%

כלל ביטוח

2.99%

4.31%

3.41%

מנורה מבטחים

(קרן י' החדשה)

2.95%

6.01%

5.06%

הראל

2.77%

5.58%

4.29%

מגדל

2.68%

6.29%

5.27%

הפניקס

2.61%

5.71%

5.32%

הכשרה – הכשרה

2.29%

6.70%

5.76%

הכשרה – מור

1.97%

5.37%

3.40%

ממוצע

2.88%

6.47%

5.24%

 

תובנות ומסקנות

כשמביטים על התשואה המצטברת עד כה, ניתן לומר כי זוהי לגמרי השנה של חברת הביטוח "הכשרה", שמנהלת פוליסות חיסכון בשיתוף עם 5 בתי השקעות חיצוניים ומצליחה "לכבוש" את 4 המקומות הראשונים בטבלה, כשבולט במיוחד המסלול המשותף שלה עם מיטב, שנמצא במקום הראשון עם תשואה כמעט דו ספרתית.

אז מה הופך את הפוליסות של הכשרה לכה מוצלחות? בדיקה לעומק מגלה כי קיים מיעוט יחסי של מכשירי השקעה בלתי סחירים, שהיוו עוגן דווא ליתר חברות הביטוח ב- 2022. כעת, כשיש עליות חדות בשוק ההון, מי שחשוף יותר לאפיקים נזילים – מרוויח.

בפוליסה של הכשרה בשיתוף עם מיטב, שהוא בית ההשקעות עם החשיפה הגבוהה ביותר לחו"ל, בשילוב עם עלייתו החדה של הדולר והעליות במדד נאסד"ק, נתנה לו תשואה עודפת אל מול המתחרות במחצית הראשונה של 2023.

גם הפוליסה של הכשרה בשיתוף עם בית ההשקעות אלטשולר שחם, מצליחה לכבוד את המקום השני בשל חשיפה מוגברת לשוק האמריקאי ובמיוחד לשוק הטכנולוגי שעלו.

רוצים לפתוח פוליסת חיסכון? חשוב לדעת

לפוליסת חיסכון יש יתרונות רבים, הכוללים בין היתר: אפשרות לצפות בביצועים ולהשוות בין החברות, אפשרויות מינוף מעולות, דחיית מיסוי רווח הון בעת שינוי מסלול השקעה, פיזור נכסים וחשיפה לנכסים בלתי סחירים, ניהול כספים בשוק ההון ע"י מומחי השקעות ופוטנציאל לתשואות נאות גם כששוק ההון אינו בשיאו.

עם זאת יש לזכור כי השוואת פוליסות חיסכון היא עניין קריטי, כיוון שלא ניתן לעבור מחברה לחברה מבלי למשוך את הכסף ולשלם מס רווחי הון. לכן אנו ממליצים לכם לתאם עוד היום עם המומחים של פתרונות עדיפים שבוחנים פרמטרים רבים באמצעות טכנולוגיה מתקדמת, על מנת לעזור לכם בבחירת הפוליסה המושלמת. כמו כן אנו עובדים עם כל חברות הביטוח המובילות כדי לספק לכם ייעוץ אובייקטיבי ואמין. אז אל תהססו ופנו אלינו עוד היום כדי להתחיל להרוויח!

תשואות פוליסות חיסכון 2023
תרצו לחזור לנושא מסוים?
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
איפה כדאי להשקיע 100 אלף ₪?
איפה כדאי להשקיע 100 אלף ₪?

איפה כדאי להשקיע 100 אלף ₪ היא שאלה שחולפת בראשם של אנשים רבים שהספיקו לצבור כסף פנוי.  השקעה של 100 אלף ₪ היא הזדמנות טובה להגדיל את ההון הפיננסי. עם זאת, חשוב לבחור את אפיק ההשקעה המתאים ביותר, בהתאם לצרכים ולמטרות שלכם. במאמר זה נתמקד בהשקעות בשוק ההון ונבחן את יתרונותיהם.

קראו עוד »
תכנון פנסיוני
תכנון פנסיוני – למה זה חשוב?

תכנון פנסיוני הוא צעד מבורך שיכול לשרת אתכם בעתיד. החיים הם מסע מאתגר, אבל גם מלא בהזדמנויות. אנחנו עובדים קשה כדי להקים משפחה, לרכוש בית, לחסוך כסף לעתיד. אבל מה יקרה לנו כשלא נוכל לעבוד יותר?

קראו עוד »
חיסכון פיננסי לעתיד

חיסכון פיננסי לעתיד הוא למעשה פוליסת חיסכון המשווקת ע"י חברת כלל. מהי פוליסת חיסכון, מהם היתרונות שהיא מציעה לחוסכים ומה חשוב לדעת לפני שמצטרפים?

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.