תקנה 125 ד לפקודת מס הכנסה – פטור על הרווחים לפורשים

תקנה 125 ד לפקודת מס הכנסה תיקון 190 קובע כי פנסיונרים שנולדו לפני 1.1.1949  ומפקידים לתוכניות חיסכון בבנק או לפוליסות חיסכון המנוהלות על ידי חברות הביטוח השונות זכאים לפטור מריבית ולפטור ממס על ריווחי ההון שהניבו אותן התוכניות.

תקנה 125 ד לפקודת מס הכנסה תיקון 190

המס המוטל היום על ריווחי הון הינו מס בגובה 25% מהרווח הריאלי שנצבר בתוכנית נכון למועד הבקשה למשיכת הכספים/ביצוע פידיון. מטרת תיקון סעיף 125 ד' בפקודת מס הכנסה תיקון 190 נועד לאפשר לפנסיונרים להינות מחסכון מוגבר באמצעות תוכניות חסכון, פקדונות בנקאיים ופוליסות חיסכון.

מהי פוליסת חיסכון המקנה פטור ממס ריווחי הון לפורשים?

פוליסות חיסכון הן תכניות השקעה המאפשרות לכם לנהל את כספכם בשוק ההון על גבי פלטפורמה ייחודית
של פוליסות ביטוח בפיקוח משרד האוצר רשות שוק ההון הביטוח והחיסכון המנוהלות ללא מרכיבי כל מרכיבי ביטוח על ידי חברות הביטוח המובילות בישראל. התוכניות מאפשרות מגוון רחב של מסלולי השקעה ופיזור סיכונים על ידי השקעה הן בניירות ערך סחירים והן במגוון נכסים בלתי סחירים (נדל"ן, השקעה בתשתיות, ועוד).

פוליסת החיסכון מנוהלות על ידי מנהלי השקעות הבכירים ביותר בחברות הביטוח וזאת על מנת להשיא ללקוחות רווחים מרביים ביחס למסלול ההשקעה אותו בחרו במועד ההצטרפות לתוכנית.
חשוב לציין שאחד מהיתרונות של פוליסות החיסכון היא האפשרות לשנות מסלולי השקעה בכל עת מבלי הצורך לבצע משיכה של הכספים הכורה בהתחשבנות לעניין מס ריווחי הון.

בגין ניהול הכספים משולמים דמי ניהול שנתיים בשיעור של 1% או פחות שנקבעים בהתאם לגובה צבירת החיסכון שלכם בתוכנית. ניתן לבצע בכל עת משיכה מלאה או משיכה חלקית באמצעות הפורטל האישי המקוון באינטרנט ללא צורך במילוי טפסים.

מהם הפטורים ממס וכיצד ניתן ליהנות מהם?

בני זוג שנולדו לפני שנת 1949, זכאים לפטור ממס ריווחי הון  בגובה של 16,560 ש"ח, 
יחיד שנולד לפני שנת 1949 זכאי לפטור ממס ריווחי הון בגובה  של  13,560 ש"ח.

פוליסת חיסכון מאפשרת תשלום מס על הרווחים רק לאחר מכירה בפועל, כך למרות זאת במידה וברצונכם לממש את הטבת המס ולקבל החזר בהתאם לפטור המגיע לכם עליכם לפנות לסוכן הביטוח או לחברה באופן ישיר ולבקש לבצע "מכירה רעיונית".

מכירה רעיונית היא הליך בו החברה מבצעת מימוש של ההשקעה שלכם באופן חלקי ומלא ומבצעת את התחשבנות המס אך בשונה ממכירה רגילה בה יתרת הכספים לאחר ניכוי המס מועברת לחשבון הבנק שלכם במכירה רעיונית הכספים לאחר ניכוי המס חוזרים באופן מידי לתוכנית ואילו חברת הביטוח מעבירה לידיכם אישור על המכירה כולל האישור אודות גובה המס שנוכה מחשבון ההשקעות שלכם. את האישור מגישים למס הכנסה במסגרת הגשת דוח שנתי ומקבלים החזר מס לחשבונכם.


מצורפת דוגמה להמחשת ההבדלים בין חיסכון בפוליסה ביחס לחלופות אחרות שאינן מוכרות לפטור:

 פוליסת חיסכוןקרן נאמנות/ תיק השקעות מנוהל
גיל הפורש לדוגמה7575
גיל בן/בת הזוג7272
תקופת ההשקעה הנבחנתשנהשנה
סכום ההשקעה300,000 ש"ח300,0000 ש"ח
תשואה שנתית להמחשה בלבד5%5%
רווח שנתי15,000 ש"ח15,000 ש"ח
הסכום המירבי המוכר לפטור(15,000)0
הסכום החייב במס015,000
תשלום מס ריווחי הון בשיעור של 25%(0)(3750)
סכום ההשקעה נטו לאחר ניכוי מס ריווחי הון315,000 ש"ח311,250 ש"ח
תשואה נטו לאחר מס ריווחי הון5%3.75%
פטור על הרווחים לפורשים סעיף 125 ד לפקודת מס הכנסה
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
קיבוע זכויות בגיל פרישה
קיבוע זכויות בגיל פרישה: מה חשוב לדעת?

קיבוע זכויות בגיל פרישה הוא הליך חשוב שנועד למזער באופן ניכר את חבות המס שלכם על החיסכון הפנסיוני. יש ליזום את התהליך מול רשות המיסים, על מנת להימנע מתשלום סכום גבוה למדינה שלא לצורך. אז איך עושים זאת נכון?

קראו עוד »
למימוש זכאותכם
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.