שווה להכיר: היתרונות בחיסכון באמצעות קופת גמל לפי תיקון 190

לאחר שביטלו את האפשרות למשיכה הונית מקופות הגמל והן איבדו מקסמן, החל הקהל להפסיק להפקיד את כספיו וכולם יצאו מופסדים. רק לאחר שתיקון 190 נכנס לתוקפו, חזרה הכדאיות לחסוך בעזרת קופ"ג. מהי משמעות התיקון ואילו יתרונות הוא מעניק לחוסכים? כדאי לקרוא ולהכיר 

מהו בעצם תיקון 190?

בשנת 2008 הוחלט לבצע רפורמה בענף החיסכון ובוטלה האפשרות למשוך את כספי החיסכון בצורה הונית מקופת הגמל. מאותו יום שחוק זה נכנס לתוקפו קופות הגמל הפכו למעשה למכשיר חיסכון לטווח הארוך, המאפשר אך ורק משיכה קצבתית לאחר גיל פרישה.

בשנת 2012 נכנס לתוקפו תיקון 190 לפקודת מס הכנסה, שהחזיר עטרה ליושנה ואת הכבוד הראוי לקופות הגמל. אמנם תיקון זה כולל שינויים רבים, אך השינוי המרכזי והחשוב ביותר הוא האפשרות לבצע משיכה חד פעמית מקופת הגמל באמצעות היוון קצבה מוכרת.

מהי המשמעות של הרפורמה הזו? 

בזכות תיקון 190 ניתנת האפשרות לחוסכים להפקיד כספים לקופת גמל ולמשוך אותם בבת אחת, ללא צורך באישור של פקיד שומה ובשיעור מס מופחת (15% מס על הרווח הנומינלי במקום 25% מס מהרווח הריאלי). כל זאת, בתנאי שהחוסכים עומדים בקריטריונים מסוימים: הם צריכים להיות בגילאי 60 ומעלה ולקבל קצבה מינימלית שעומדת על סכום של 4850 ₪ (נכון לשנת 2023).

מהם היתרונות של חיסכון בקופת גמל לפי תיקון 190?

חיסכון באמצעות קופת גמל לפי תיקון 190 נחשב לאטרקטיבי מאוד ביחס לחלופות אחרות, הודות ליתרונותיו הרבים שכוללים בין היתר:

  • פטור מתשלום מס רווחי הון במכירת נייר ערך, בקבלת דיבידנד או במקרה של קבלת ריבית מאיגרת חוב.
  • תשלום מס מופחת בעת משיכת הכספים
  • דחיית תשלום מס לרגע משיכת הכספים
  • אם בכל זאת תחליטו למשוך את הכספים כקצבה, תיהנו מפטור מלא ממס רווחי הון.
  • ניהול כספים מקצועי בשוק ההון
  • מגוון רחב של מסלולי השקעה
  • אפשרות לחשיפה לניירות ערך בכל העולם
  • דמי ניהול אטרקטיביים מאוד

למי מתאים אפיק החיסכון הזה?

אפיק חיסכון זה רלבנטי בעיקר למי שצבר סכומי כסף נכבדים, קרוב לגיל 60 ושצפויה להיות קצבה חודשית גבוהה מהקצבה המינימלית הקבועה בחוק (כאמור 4,850 ₪ נכון ל- 2023). רק מי שעומד בקריטריונים אלה יוכל ליהנות משלל היתרונות שהזכרנו, לרבות ניצול הטבת המס. יש לציין כי עניין זה נכון רק כל עוד סביבת האינפלציה אפסית.

מאיפה מתחילים?

אם אתם מתלבטים מהו מכשיר החיסכון האידיאלי עבורכם, חשוב מאוד להיפגש עם סוכן ביטוח מקצועי, אמין ואובייקטיבי שיוכל לענות על כל השאלות שלכם ולעזור לכם לאפיין את צורכיכם. וזה בדיוק מה שעושים המומחים שלנו בפתרונות עדיפים – סוכנות ביטוח עם ניסיון של עשרות שנים שעובדת בצמוד לכל הגופים הפיננסיים המובילים בארץ. צרו עמנו קשר ונשמח לסייע לכם להשוות בין האפשרויות ולהתאים לכם פתרון שיעניק לכם שקט נפשי.

היתרונות של תיקון 190
תרצו לחזור לנושא מסוים?
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
קיבוע זכויות בגיל פרישה
קיבוע זכויות בגיל פרישה: מה חשוב לדעת?

קיבוע זכויות בגיל פרישה הוא הליך חשוב שנועד למזער באופן ניכר את חבות המס שלכם על החיסכון הפנסיוני. יש ליזום את התהליך מול רשות המיסים, על מנת להימנע מתשלום סכום גבוה למדינה שלא לצורך. אז איך עושים זאת נכון?

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.