הפקדות סוף שנה לשכירים: כך תגדילו את החיסכון הפנסיוני

סוף השנה האזרחית מתקרב, וזה הזמן לשכירים לחשוב על הפקדות לביטוח הפנסיוני. הפקדות סוף שנה לשכירים יכולות להעניק הטבות מס משמעותיות, ולסייע לכם לחסוך כסף לעתיד.

מהן ההפקדות לביטוח פנסיוני עבור שכירים בסוף השנה?

הפקדות סוף שנה לשכירים הן למעשה הפקדות כספיות שעובדים מבצעים לטובת חיסכון לעת פרישה וביטוח פנסיוני, שניתן לבצע עד לסיום שנת המס. הפקדות אלו יכולות להתבצע במגוון מסלולים, כגון קרן פנסיה, ביטוח מנהלים או קופת גמל, והן נהנות מהטבות מס רבות.
בדרך כלל, המעסיק שלכם מחויב להפקיד לפנסיה עבורכם 18.5% מהשכר הממוצע במשק. ההפקדה מתחלקת בין המעסיק לעובד, כאשר המעסיק מפקיד 12% והעובד מפקיד 6.5%. על ההפקדות שלכם, אתם מקבלים זיכוי מס ישירות אל תלוש השכר, ששווה 35% מהסכום שהפקדתם.

עם זאת, לא תמיד כל השכר מכוסה, ולכן יש צורך בהפקדות עצמאיות לפנסיה.

אם אתם מעוניינים להפקיד בעצמכם לחיסכון פנסיוני עבור החלק בשכר שלכם שלא מכוסה ע"י המעסיק, תוכלו להפקיד עד 16% משכרכם כדי ליהנות מהטבת מס. את ההפקדות האלה רצוי לעשות ברמה החודשית, אבל במידה ולא ביצעתם זאת במשך השנה, תוכלו לשלם את הסכום לקראת סוף שנת מס. לאחר מכן, הגישו דוח שנתי למס הכנסה, ותיהנו מהטבת המס המגיעה לכם.

טיפ חשוב: אם ביכולתכם להפקיד מעבר ל -16%, כדאי לכם לבצע זאת. אמנם לא תיהנו מהטבת מס כרגע בזמן ההפקדה, על מה שהפקדתם מעבר, אבל בעתיד תיהנו מהטבת מס משמעותית בזמן משכית הכסף, וזהו יתרון אדיר שכדאי לבחון.

מי זכאי ליהנות מהטבות הניתנות על הפקדות סוף שנה?

כל שכיר שהפריש באופן עצמאי סכומים לביטוח פנסיוני (שלא באמצעות תלוש השכר), כולל:

  • עובד שכיר שהפסיק לעבוד ושמר על רצף זכויותיו הפנסיוניות בתקופה שהוא מובטל, חסר עבודה או בתקופה של "בין עבודות".
  • עמית בקרן פנסיה שנקבעה לו נכות זמנית, והיה זכאי לפנסיית נכות, ותקופת הנכות והזכאות לפנסיית הנכות הסתיימה.
  • עובדת שיצאה לחופשת לידה ונשארה בחל"ת, שבמהלכה לא מבצע המעסיק הפרשות לביטוח פנסיוני, ומעוניינת לשמור על זכויותיה הפנסיוניות ולהגדיל את החיסכון הפנסיוני.
  • עובד הנמצא בחל"ת, ושבמהלכה לא מבוצעות עבורו הפרשות לביטוח פנסיוני במסגרת מקום העבודה

כל זאת בתנאי גם שיגידו דוח שנתי לרשויות.

כדאי לדעת  – ניתן לבצע הפקדות גם לקופת גמל להשקעה

קופת גמל להשקעה היא תוכנית חיסכון פנסיוני גמישה, המאפשרת למשוך את הכספים לפני גיל הפרישה לצרכים שונים, כגון רכישת דירה או לימודים, אך מומלץ לחסוך את הכסף עד לגיל פרישה, כיוון שאז תוכלו למשוך את החיסכון בפטור ממס רווחי הון. ההפקדה השנתית לקופת גמל להשקעה מוגבלת בתקרה של 76,449 ש"ח נכון לשנת 2023.

כמה זמן יש לי להפקיד?

הפקדות סוף שנה יש לבצע עד לסוף שנת המס. כלומר, אם שנת המס היא 2023, תוכלו להפקיד עד ל-31 בדצמבר 2023.

כיצד להפקיד?

את ההפקדות ניתן לבצע באמצעות מעסיקכם, אם הוא מעניק לכם הטבה זו. אם מעסיקכם אינו מעניק לכם הטבה זו, תוכלו לבצע את ההפקדות באופן עצמאי באמצעות חברת ביטוח פנסיוני או חברת ניהול קופות גמל.

טיפים להפקדות סוף שנה

הגדירו מטרה: לפני שאתם מתחילים להפקיד, קבעו לעצמכם מטרה כלשהי. האם אתם רוצים להגדיל את ההכנסה הפנסיונית שלכם? לצמצם את החוב הפיננסי שלכם? או אולי לחסוך לרכישת נכס?

הגדירו תקציב: לאחר שהגדרתם מטרה, חשוב להגדיר גם תקציב להפקדות. הקפידו להפקיד סכום שאתם יכולים לעמוד בו, כדי שתוכלו להמשיך ולהפקיד גם בעתיד.

היעזרו בסוכן פנסיוני: אם אתם לא בטוחים איזו תוכנית פנסיונית מתאימה לכם או באיזה מסלול להשקיע או איך להשיג הטבות בדמי הניהול, היעזרו בסוכן פנסיוני מוסמך.

הפקדות סוף שנה יכולות להיות הזדמנות מצוינת לחסוך כסף ולהגדיל את ההכנסה הפנסיונית. קחו את הזמן לחשוב מהי המטרה שלכם, קבעו תקציב והיעזרו באחד המומחים שלנו מפתרונות עדיפים, כדי להפיק את המרב מההטבות הניתנות.

הפקדות סוף שנה לשכירים
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
תכנון פנסיוני
תכנון פנסיוני – למה זה חשוב?

תכנון פנסיוני הוא צעד מבורך שיכול לשרת אתכם בעתיד. החיים הם מסע מאתגר, אבל גם מלא בהזדמנויות. אנחנו עובדים קשה כדי להקים משפחה, לרכוש בית, לחסוך כסף לעתיד. אבל מה יקרה לנו כשלא נוכל לעבוד יותר?

קראו עוד »
איפה כדאי להשקיע 100 אלף ₪?
איפה כדאי להשקיע 100 אלף ₪?

איפה כדאי להשקיע 100 אלף ₪ היא שאלה שחולפת בראשם של אנשים רבים שהספיקו לצבור כסף פנוי.  השקעה של 100 אלף ₪ היא הזדמנות טובה להגדיל את ההון הפיננסי. עם זאת, חשוב לבחור את אפיק ההשקעה המתאים ביותר, בהתאם לצרכים ולמטרות שלכם. במאמר זה נתמקד בהשקעות בשוק ההון ונבחן את יתרונותיהם.

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.