מוטבים בביטוח חיים – כל מה שחשוב שתדעו

החלטתם לבטח את עצמכם בביטוח חיים פרטי? הצטרפתם לביטוח חיים למשכנתא או לצורך הלוואה? אחד הדברים החשובים ביותר שתקבעו הוא את מי למנור בתור מוטבים בביטוח חיים,כדי שיקבל את כספי הפיצוי, במידת הצורך. כך תעשו את הבחירה הנכונה.

מי הם המוטבים בביטוח חיים?

חשוב קודם כל להבין מה נותן ביטוח חיים. אז מדובר בביטוח מסוג פיצוי, שנועד להבטיח את עתידם של אותם מוטבים. כלומר הם אלה שיקבל את כספי הביטוח, אותו סכום שהחלטתם לבטח את עצמכם במסגרת זו.

כל מי שמבוטח בביטוח חיים צריך למעשה לקבוע מי יהיו המוטבים שלו. לצורך העניים, ניתן שיהיה רק אדם אחד שיקבל את מלוא סכום הפיצוי, או כמה אנשים שיצטרכו לחלק את הסכום ביניהם, בהתאם לחלוקה שתקבעו מראש (לא חייבים שתהיה חלוקה אחידה). תוכלו לבחור בתור מוטב אדם בגיר או אפילו תינוק בן יומו, אדם שהוא קרוב משפחה שלכם, חבר קרוב או שותף עסקי או כל אחד אחר.  

איך בוחרים מוטבים בביטוח חיים?

על מנת לבחור מוטבים, חשוב קודם כל להבחין בין ביטוח חיים אישי לבין פוליסת חיים למשכנתא, שבה למעשה הבנק (או הגוף המלווה) הוא שנקבע בתור "מוטב בלתי חוזר". מה זה אומר "מוטב בלתי חוזר"? הכוונה היא שכל שינוי בהלוואה, דורש את אישור המוטב, ולא ניתן לשנותו, אלא אם כן קיבלתם אישור בכתב שלא משתמע לשני פנים.

לעומת זאת, בביטוח חיים פרטי, המבוטח חופשי לקבוע מי יהיו המוטבים, בהתאם לרצונו ולצורכיו. למשל, הורים יכולים לקבוע את ילדיהם בתור מוטבים, שותפים עסקיים רשאים לבטח זה את זה ועוד. כדאי לדעת שניתן לשנות בכל עץ מי יהיו המוטבים (כל עוד המבוטח עצמו בחיים), בשליחת הודעה בכתב לחברת הביטוח.

מוטב שתבחרו נכון

חשוב שתדעו שלפעמים אין הגדרה ברורה של המוטבים בפוליסה, כי המבוטח לא הגדיר אותם. לפעמים העניין נובע מהתלבטות במי לבחור (במיוחד מבוגרים צעירים) או מתוך רצון לקבוע במועד מאוחר יותר, עד ששוכחים מכך. במקרים שנמנעים מלקבל החלטה, כספי הביטוח יועברו במידת הצורך ליורשיו החוקיים של המבוטח: בן/בת הזוג והילדים או לחלופין הורים וקרובים מדרגה ראשונה, במקרה שלמבוטח אין בן/ת זוג וילדים.

למה צריך לעדכן את המוטבים בפוליסה ומתי?

מינוי מוטבים מפורש "גובר" על היורשים החוקיים. במידה ונקבעו מוטבים בפוליסה, אך קיימת צוואה שבה רשומים יורשים אחרים, הכספים יועברו למוטבים בפוליסה בלבד ולא ליורשים שמצוינים בצוואה. אי אפשר לשנות את המוטבים ללא הודעה מפורשת ובכתב מן המבוטח. לכן, חשוב מאוד ומומלץ בחום לעדכן את חברת הביטוח שלכם בכל שינוי סטטוס אישי – נישואין, גירושין, הוספת ילדים כמוטבים כשנולדים ועוד. רצוי מאוד לצרף לא רק את השם של המוטב, אלא גם את מס' תעודת הזהות שלו, כדי למנוע מצב של טעות בזיהוי.

באשר לביטוח חיים למשכנתא, מומלץ מאוד לשנות את המוטב כאשר סיימתם לשלם את כל המשכנתא, כך שאם ישנן יתרונות כספים בפוליסה – הן יועברו למוטבים שלכם, בעת הצורך. עם זאת, יש לציין שהבנק לא ייקח לעצמו כספים מהביטוח שלכם, אם המשכנתה שלכם כבר שולמה במלואה. שינוי המוטבים יחסוך מהמוטבים שלכם את ההתעסקות הבירוקרטית מול הבנק וחברת הביטוח בעת הצורך, ויאפשר להם לקבל את הכספים האלו ביתר קלות.

בדיקת ביטוח חיים

רוצים לוודא שיש לכם פוליסת ביטוח אישית איכותית ומשתלמת? לוודא שבחרתם את המוטבים הנכונים ביותר, ושאתם משלמים מחיר הוגן? מלאו פרטים בטופס ונשמח לחזור אליכם בהקדם ולבדוק עבורכם את כל הפרטים הקטנים והחשובים.

מוטבים בביטוח חיים
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
ביטוח חיים משלים
ביטוח חיים משלים – חשוב או מיותר?

לרוב האנשים קיימת פוליסת ביטוח חיים בסיסית במסגרת הביטוח הפנסיוני שלהם, המכונה ביטוח שארים. אך האם היא אכן מספקת או ששווה לשקול לרכוש ביטוח חיים משלים, כדי שאם חלילה הנורא מכל יקרה, עתיד המשפחה יהיה מובטח?

קראו עוד »
עלות ביטוח חיים
עלות ביטוח חיים – איך אפשר לשלם פחות ועדיין לדאוג למשפחתכם?

עלות ביטוח חיים אינה זולה, ועם עליית יוקר המחייה, כשהוצאות המשפחה הולכות וגדלות, כולנו מחפשים מצד אחד איך לחסוך, ומצד שני קיימת ההבנה כי לצד הוצאות המשפחה הולכות וגדלות, חייבים לדאוג לרשת ביטחון כלכלית למשפחה, כי במקרה של מות המפרנס, המשפחה עלולה להיתקל בקשיים כלכליים משמעותיים. במאמר זה נסביר מה אפשר לעשות.

קראו עוד »
ביטוחים בזמן חירום
ביטוחים בזמן חירום – כל מה שחשוב לדעת

המציאות הישראלית מחייבת אותנו להיות מוכנים לכל מצב, גם לזמני חירום ומלחמה. במצבים אלו, הצורך להיות מבוטחים כראוי עולה אף יותר, כדי להגן על עצמנו ועל יקירינו ורואים את הסכנה לנגד עינינו. אבל פעולה מתוך פחד, עלולה לגרום גם לטעויות. אז איך לעשות זאת נכון?

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.