מה ההבדל בין תקופת אכשרה לבין תקופה המתנה בעולם הביטוח?

כשאנחנו רוכשים ביטוח, המטרה של כולנו זה לקבל שקט נפשי – לא משנה מה קורה, אנחנו רוצים לדעת שיהיה לנו גב כלכלי שיעזור לנו להתמודד עם האירוע שקרה לנו. חברות הביטוח גם רוצות שנרגיש כך, אך הן מעמידות תנאים לכך, כגון תקופת אכשרה או המתנה. אז מה ההבדל ביניהן ולמה זה משהו שחובה שכל מבוטח יכיר?

מהי תקופת אכשרה?

אפילו שמהרגע הראשון שאנחנו רוכשים את הביטוח אנחנו מתחילים לשלם עליו, זה אומר בהכרח שהביטוח כבר נכנס לתוקפו ופעיל. אם ניקח לדוגמה ביטוחי חיים, תאונות אישיות וכדומה, נגלה שלאחר רכישת הביטוח קיימת תקופת אכשרה. כלומר, אתם משלמים דמי פרמיה מלאים, אך אם חלילה יקרה לכם מקרה ביטוח במהלך תקופה זו, חברת הביטוח לא תכסה אתכם.

חשוב לדעת כי חברת הביטוח חייבת לציין תקופת אכשרה תחומה בפוליסה שלה, ואין זה משנה אם מדובר בתקופה של שבועיים, חודש, חצי שנה או יותר. לאחר פרק הזמן הזה הביטוח נכנס לתוקף.

ניקח דוגמה: אדם רכש לעצמו פוליסת ביטוח תאונות אישיות, עם תקופת אכשרה של 60 יום. כלומר אם חלילה קרתה לו תאונה במהלך החודשיים שלאחר רכישת הביטוח, חברת הביטוח לא תשלם לו, בתנאי שציינה זאת בפוליסה כמובן.

במקרים מסוימים כן מגיע לכם כסף

כדאי לציין כי יש פוליסות שכן מכסות באופן מיידי מקרים מסוימים ומספקות מענה כלשהו. עם זאת, הכיסוי  הביטוחי יהיה קטן יותר בהשוואה לזה שרכשתם בפוליסה עצמה. לכן כדאי מאוד לקרוא את האותיות הקטנות או לברר מול סוכן הביטוח שלכם כדי לדעת מה בדיוק מגיע לכם וכמה זמן נמשכת תקופת האכשרה.

האם ניתן לבטל את תקופת האכשרה?

אמנם בפוליסות מסוימות אכן ניתן לבטל את תקופת האכשרה, אך תאלצו לשלם פרמיה יקרה יותר באופן משמעותי. עם זאת, למי שהכיסוי הביטוחי חשוב יותר, שווה להתייעץ עם סוכן ביטוח ולבחון אם זה אכן ייצא לכם משתלם.

עדכנתם את הפוליסה? תקופת האכשרה מתאפסת

אם החלטתם לרכוש הרחבות לפוליסה הקיימת כדי ליהנות מכיסוי ביטוחי רחב ומעודכן יותר, חשוב לדעת שלעתים משמעות הדבר שתקופת האכשרה תתרפס לכם. כלומר שוב תהיו לא מבוטחים לתקופה מסוימת, בהתאם להגדרות החדשות של הפוליסה שרכשתם.

חשוב לדעת: רציפות תקופת האכשרה 

 תקופת האכשרה חייבת להיות רצופה, כלומר חברת הביטוח לא יכולה להמציא כלל שכל חודש ראשון בשנה קלנדרית הוא תקופת אכשרה או כל כלל אחר שיעלה לראשה. תקופת האכשרה מתחילה מיידית ברגע שאתם רוכשים את הביטוח ונמשכת עד לסיומה, בהתאם למה שמצוין בפוליסה.

מהי תקופת ההמתנה?

לאחר שהסברנו מהי תקופת אכשרה, זה הזמן להתייחס למושג דומה – תקופת המתנה. הכוונה היא לתקופה שבה ממתינים להעברת התשלום הראשון מחברת הביטוח למבוטח. למה הכוונה? אם חלילה קרה למבוטח אירוע שמוגדר בפוליסה, הוא לא תמיד זכאי לקבל באופן מיידי את התשלום מחברת הביטוח. לפעמים הוא יצטרך לחכות עד לסיום תקופת ההמתנה שמצוינת בפוליסה, כדי לקבל את התשלום שמגיע לו.

 כך לדוגמה, אם לאדם קיים ביטוח מחלות קשות ולאחר כמה שנים אחת המחלות שמצוינת בפוליסה מתגלה אצלו חלילה, עליו להמתין פרק זמן מסוים עד לקבלת התשלום מחברת הביטוח, מאחר וקיימת תקופת המתנה בפוליסה שרכש לעצמו. כלומר הוא זכאי לדמי הביטוח, אך הוא ייאלץ לחכות בסבלנות את פרק הזמן שמצוין בפוליסה עד שיקבל אותם.

אז לסיכום מה ההבדל בין תקופת אכשרה לתקופת המתנה?

קיים הבדל מהותי בין תקופת אכשרה לבין תקופת המתנה לצד מספר קווי דמיון.

 תקופת אכשרהתקופת המתנה
קרה מקרה ביטוחיאם המקרה קרה בזמן תקופת האכשרה הוא אינו זכרי לקבל תשלום מחברת הביטוח (אך במקרים מסוימים זכאי לתשלום חלקי/מופחת).
בתום תקופת האכשרה יקבל את מלוא דמי הביטוח
המבוטח ייאלץ להמתין עד לסיום תקופת ההמתנה המוגדרת בפוליסה כדי לקבל את הסכום שמגיע לו.
זמני התחלהתקופת האכשרה מתחילה באופן מיידי כשרוכשים את הביטוחתקופת ההמתנה מתחיל רק לאחר שקרה מקרה ביטוח. אם קרה הביטוח בזמן תקופת אכשרה, לא תהיה תקופת המתנה, כי חברת הביטוח אינה חייבת לשלם.
תחימה בזמןמוגדרת בפרק זמן מסוים ומצוינת בפוליסהמוגדרת בפרק זמן מסוים ומצוינת בפוליסה
אפשרות ביטוחקיימתקיימת
רציפותרצופהרצופה

 עדיין מבולבלים? נשמח לעזור!

במאמר זה דיברנו על נקודות הדמיון והשוני של תקופת אכשרה לעומת תקופת המתנה. מדובר במושגים קריטיים שחשוב להבין לפני שרוכשים פוליסת ביטוח מכל סוג שהוא, אך קיימים מושגים נוספים שחשוב שתבינו לפני שאתם חותמים.

אם את רוצים פוליסות איכותיות, מקיפות, משתלמות וברורות, כל מה שעליכם לעשות הוא לקבוע פגישה עם המומחים שלנו בפתרונות עדיפים. אנחנו עובדים עם כל חברות הביטוח המובילות ובעלי ניסיון רב בתחום. נשמח להנגיש לכם את המידע, לענות על כל שאלה ולערוך עבורכם השוואות מקצועיות שיעזרו לכם לבנות תיק ביטוח מנצח!

תרצו לחזור לנושא מסוים?
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
ביטוחים בזמן חירום
ביטוחים בזמן חירום – כל מה שחשוב לדעת

המציאות הישראלית מחייבת אותנו להיות מוכנים לכל מצב, גם לזמני חירום ומלחמה. במצבים אלו, הצורך להיות מבוטחים כראוי עולה אף יותר, כדי להגן על עצמנו ועל יקירינו ורואים את הסכנה לנגד עינינו. אבל פעולה מתוך פחד, עלולה לגרום גם לטעויות. אז איך לעשות זאת נכון?

קראו עוד »
ביטוח חיים משלים
ביטוח חיים משלים – חשוב או מיותר?

לרוב האנשים קיימת פוליסת ביטוח חיים בסיסית במסגרת הביטוח הפנסיוני שלהם, המכונה ביטוח שארים. אך האם היא אכן מספקת או ששווה לשקול לרכוש ביטוח חיים משלים, כדי שאם חלילה הנורא מכל יקרה, עתיד המשפחה יהיה מובטח?

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.