הטבות מס רווחי הון לגמלאים – כי מגיע לכם יותר!

הטבות מס רווחי הון לגמלאים הן רק חלק קטן משלל ההטבות המגיעים לבני הגיל השלישי. מה בדיוק מגיע לכם במסגרת הטבות אלה, מאיזה גיל ולמה זה בעצם חשוב?

הטבות מס רווחי הון לגמלאים שאתם חייבים להכיר

החל מגיל 60 פנסיונרים זכאים לשלל הטבות מס, ביניהם הטבות מס רווחי הון לגמלאים, וכן הטבת מס על ריבית מפקדונות ומתוכניות חיסכון. הכוונה היא שאתם זכאים לשיעורי מס מופחתים על הכנסותיכם שמקורן אינה מעבודה אלא ממוצרי חיסכון והשקעה שיש ברשותכם.

הטבות מס רווחי הון לגמלאים מקופ"ג להשקעה

מי שיש ברשותו קופת גמל להשקעה, הגיע לגיל 60 ומעוניין למשוך את החיסכון מהקופה כקצבה חודשית במקום סכום חד פעמי, יכול ליהנות ליהנות מפטור מתשלום מס רווחי הון על הרווחים שהצטברו בקופה וגם על מלוא הקצבה שתשולם לכם.

מדובר בהטבה משמעותית, היות הפטור ממס יינתן גם אם אותו חוסך מקבל קצבת פנסיה או קצבאות אחרות, וגם אם יש לו מקורות הכנסה אחרים (מכל סוג). זאת בניגוד לקצבת פנסיה שממנה מנוכה מס הכנסה.

על מנת לממש הטבות מס רווחי הון לגמלאים שמושכים את כספם כקצבה מקופת גמל להשקעה, בהגיעכם לגיל 60 יש להגיש בקשה לנייד את כספכם מקופ"ג להשקעה לקופה שמשלמת קצבה (למשל אחת מקרנות הפנסיה). הקצבה תשולם לכם בהתאם לתקנון הקרן או הקופה שאליה בחרתם להעביר את כספכם, וגם הכסף ישולם לשארים שלכם, כשיילך לעולמו.

הטבות מס רווחי הון לגמלאים שנולדו לפני 1949 – סעיף 125 ד' לפקודת מס הכנסה

אם אתם נולדתם לפני 1949 (בן/ת הזוג) אתם זכאים להחזר מס על הכנסות מריבית של פיקדון בבנק או תוכנית חיסכון, החל מגיל 67. אם רק אחד מבני הזוג נולד לפני 1949 תקרת ההכנסה הפטורה היא 14,520 ₪ (נכון ל-2023). אם שני בני הזוג נולדו לפני 1949 תקרת ההכנסה הפטורה היא 17,760 ₪ (נכון ל-2023). הטבה זו רלבנטית למי שחוסך בפוליסת חיסכון או בפקדונות בנקאיים.

החזר המס נעשה באופן אוטומטי ללא צורך להגיש בקשה מיוחדת: רשות המסים תערוך את חישוב הפטור ותודיע לבנק שבו נוכה המס על סכום המס שיש להחזיר לכם. ההחזר יועבר לחשבון הבנק שממנו נוכה המס.

חוסכים שהם או בן/בת זוגם נולדו לפני 1949

אם ההכנסה מהריבית בשנת המס 2023 לא עלתה על 14,520 ₪ תקבלו  חזרה את כל המס ששילמתם על הריבית. אך אם ההכנסה מהריבית באותה שנה עלתה על 14,520 ₪ תקבלו החזר חלקי על המס ששילמתם. ההחזר יהיה בגובה המס ששילמתם על 14,520 ₪. את המס ששילמו על יתרת הריבית מעל סכום זה, לא תקבלו חזרה.

חוסכים שהם וגם בן/בת זוגם נולדו לפני 1949

אם ההכנסה מהריבית בשנת המס 2023 לא עלתה על 17,760 ₪ תקבלו  חזרה את כל המס ששילמתם על הריבית. אך אם ההכנסה מהריבית באותה שנה עלתה על 17,760 ₪ תקבלו החזר חלקי על המס ששילמתם. ההחזר יהיה בגובה המס ששילמתם על 17,760 ₪. את המס ששילמו על יתרת הריבית מעל סכום זה, לא תקבלו חזרה.

תיקון 190 לפקודת מס הכנסה

תיקון זה מעניק פטור מלא ממס רווחי הון במשיכת כספי חיסכון לאחר גיל 60 כקצבה חודשית או פטור חלקי (15% במקום 25%) במשיכה הונית. לשם מימוש ההטבה יש להפקיד את כספכם בקופת גמל לפי תיקון 190.

 כדאי לדעת גם כי ניתן ליהנות משיעור מס מופחת החל מגיל 60

שיעורי המס המופחתים מקבעים לפי גובה הכנסותיכם ובהתאם למדרגות מס הכנסה שנקבעו באותה שנה על הכנסות מיגיעה אישית (עבודה). כל מי שחצה את גיל 60 וכלל הכנסתו השנתית חייבת במס הכנסה (מעבודה ושלא מעבודה) לא עלתה על 187,440 ש"ח (ברוטו) נכון ל-2023, זכאי לקבל שיעור מס מופחת, בהתאם למפורט למטה. הבנקים או בתי ההשקעות ינכו מהרווחים את המס בשיעור המלא בהתאם לסוג החיסכון.

אלה מדרגות המס בשנת 2023:

הכנסה שנתית (ברוטו)שיעור המס המופחת מגיל 60
עד 81,480 ₪10%
81,481- 116,760 ₪14%
116,761- 187,440 ₪20%
מעל 187,440 ₪חיוב במס לפי השיעורים הרגילים שחלים על רווחי הון וריבית (ובכל מקרה לא מעל 25%).

רוצים ליהנות מכל היתרונות?

המומחים שלנו בסוכנות ביטוח פתרונות עדיפים מתמחים בתכנון ובייעוץ פרישה. אנו עובדים כבר שנים רבות עם מיטב חברות הביטוח ובתי ההשקעות בארץ, ובנוסף לכך אנו משתמשים בטכנולוגיה חכמה המאפשרת לבחון ולהשוות בין כל האפשרויות ולהתאים לכם את הפתרון האופטימלי שימצה את זכאותכם להטבות מס רווחי הון לגמלאים, תוך התייחסות למגוון רחב של פרמטרים, ולא רק דמי ניהול או תשואה. צרו איתנו קשר עוד היום לתיאום פגישת ייעוץ שתעניק לכם שקט נפשי.

הטבות מס רווחי הון לגמלאים
תרצו לחזור לנושא מסוים?
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
תכנון פנסיוני
תכנון פנסיוני – למה זה חשוב?

תכנון פנסיוני הוא צעד מבורך שיכול לשרת אתכם בעתיד. החיים הם מסע מאתגר, אבל גם מלא בהזדמנויות. אנחנו עובדים קשה כדי להקים משפחה, לרכוש בית, לחסוך כסף לעתיד. אבל מה יקרה לנו כשלא נוכל לעבוד יותר?

קראו עוד »
קיבוע זכויות בגיל פרישה
קיבוע זכויות בגיל פרישה: מה חשוב לדעת?

קיבוע זכויות בגיל פרישה הוא הליך חשוב שנועד למזער באופן ניכר את חבות המס שלכם על החיסכון הפנסיוני. יש ליזום את התהליך מול רשות המיסים, על מנת להימנע מתשלום סכום גבוה למדינה שלא לצורך. אז איך עושים זאת נכון?

קראו עוד »
מיסוי כספי פנסיה
מיסוי כספי פנסיה – כל מה שחשוב לדעת

מיסוי כספי פנסיה היא עניין שמעסיק לא מעט חוסכים, בין אם הם עומדים בפני פרישה ובין אם הם נקלעו למשבר כלכלי ומתלבטים אם כדאי להם למשוך את הכסף או לקבל הלוואה. במאמר זה נסביר על כל אחת מהסיטואציות האלה.

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.