קופת גמל הונית – המדריך הקצר והפרקטי לחוסכים

קופת גמל הונית היא מוצר חיסכון פנסיוני שהיה ניתן לבצע אליו הפקדות עד סוף שנת 2007, וניתן למשוך ממנו את החיסכון בבת אחת (משיכה הונית). במאמר זה נסביר על היתרונות של הקופה ואיך להשתמש בה נכון.

קופת גמל הונית ותיקון 3 לחוק הפיקוח על שירותים פיננסים

ב- 1.1.2008 חל שינוי דרמטי בעולם החיסכון הפנסיוני ונכנס לתוקפו תיקון 3 לחוק הפיקוח על שירותים פיננסים, שאוסר על הפקדת כספים לקופת גמל הונית. עם זאת, שכירים ועצמאים שכבר היו בעלי קופות אלה היו רשאים לשמור על הקופות ועל הכסף שצברו בהן, וליהנות מכללי המס הקודמים.

ביטולה של קופת גמל הונית היה בשל החשש של המדינה מפני מימוש מהיר מדי של החיסכון הפנסיוני שהחוסכים צברו במשך כל חייהם, מה שהיה להוביל למשבר כלכלי בגיל מבוגר והצורך להישען על משאביה התומכים של המדינה שהולכים ומצטמצמים עם הזמן והפיכה לנטל עליה.

אילו אפשרויות משיכה יש לבעלי קופת גמל הונית?

קופת גמל הונית מתאפיינת בעיקר באפשרות למשוך ממנה את כך הכסף הצבור בבת אחת, או במילים אחרות כסכום הוני ובאופן חד פעמי, מבלי לשלם מס.

עם זאת, חשוב להבין כי קיימות מגבלות מסוימות לחוסכים אלו:

  • כספים שהופקדו עד 2005 בקופת גמל הונית – ניתן למשוך בכל עת.
  • כספים שהופקדו בין השנים 2005 ועד 2007 – ניתן למשוך כסכום הוני רק לאחר גיל 60.

 עניין זה מהותי, במיוחד לאור העובדה שבקרן פנסיה או בביטוח מנהלים על משיכת כספים כסכום הוני תשלמו מס בשיעור 35% (למעט במקרים מסוימים).

האם שווה למשוך את כל הכסף "במכה"?

גם אם יש לכם קופת גמל הונית ופטור מתשלום מס על משיכת החיסכון, כדאי לשקול פעולה זו. האפשרות החלופית היא להשתמש בחיסכון הפנסיוני שלכם לטובת קבלת קצבה חודשית. עם זאת, כדאי לדעת שהעברת הכספים לקצבה תגרום לכם לשלם מס על כספים אלו, אם ניצלתם את מלוא הטבות המס שאתם זכאים לקבל.

אפשרות אחרת היא קבלת אנונה, כלומר – לקבל סכום חודשי מתוך יתרת כספי הקופה עד שהם נגמרים. תוכלו להחליט מהו הסכום שאתם מעוניינים לקבל מדי חודש ועד מתי. כמו כן ניתן להפסיק את האנונה בכל מועד ולבקש למשוך את הסכום שנותר בקופה. עם זאת, מאחר ולא מדובר בקצבת פנסיה, היא אינה זכאית להטבות מס בפרישה ולכן כל משיכה כרוכה בתשלום מס רווחי הון בשיעור 25%.

אז מהי האפשרות הטובה ביותר?

כאמור, קיימות 3 אופציות לבחירתכם: משיכת מלוא הסכום, משיכה כקצבה וקבלת אנונה. אין אפשרות שהיא טובה יותר או פחות, אלא אם היא מתאימה למאפייניו ולצורכיו הייחודיים של החוסך. לשם כך, צריך להתחשב גם במשאבים הכספיים שעומדים לרשותו בהמשך חייו, כשלא יוכל להתפרנס יותר מעבודתו.

בהחלטות מסוג אלה תמיד כדאי להתייעץ עם סוכן פנסיוני מקצוע ומנוסה. הסוכנים של פתרונות עדיפים בעלי רישיון פנסיוני מטעם  רשות שוק ההון ביטוח וחסכון, עובדים עם כל הגופים המנהלים כבר שנים רבות ומתמחים בהתאמת פתרונות פנסיוניים אישיים לשכירים ולעצמאים כאחד. אז אם אתם רוצים שקט נפשי וייעוץ בגובה העיניים, פנו אלינו עוד היום.

קופת גמל הונית
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
קופת גמל לקצבה חודשית
כל מה שחשוב לדעת על קופת גמל לקצבה חודשית

קופת גמל לקצבה חודשית, שלעתים גם מכונה פשוט קופת גמל לקצבה, היא מכשיר חיסכון פנסיוני המיועד לטווח הארוך, על מנת להחליף את שכרנו בקצבה בבוא היום שנחליט לצאת לגמלאות. מהי הייחודיות של מכשיר זה, מהם יתרונותיו ואיך לפתוח לעצמכם קופת גמל?

קראו עוד »
העברת קופת גמל
העברת קרן פנסיה לקופת גמל – צעד מבורך או שעדיף שיישכח?

העברת קרן פנסיה לקופת גמל היא רעיון שמדי פעם מתגנב לראשכם? חשוב לדעת שלא מדובר בשאלה של נכון או לא נכון, אלא להתייחס באופן פרטני ולבחון אותה לפי צורכיו ומטרותיו של החוסך. במאמר זה נדבר על היתרונות והחסרונות של מהלך זה.

קראו עוד »
מחשבון קופת גמל
מחשבון קופת גמל – כלי חיוני לתכנון החיסכון הפנסיוני

מחשבון קופת גמל הוא כלי חיוני לתכנון החיסכון הפנסיוני, מכיוון שהוא מאפשר להעריך את סכום הצבירה הצפוי בהתאם להפקדות החודשיות של, גיל הפרישה המתוכנן והתשואה הצפויה של הקופה. איך הוא עובד, מהם יתרונותיו, איך לבחור והאם ניתן לסמוך עליו?

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.