בירור יתרת קרן השתלמות – הלכה למעשה

בירור יתרת קרן השתלמות היא צעד חשוב בכמה מובנים. באיזו תדירות מומלץ לברר כמה כסף יש לכם, איפה מבררים ולמה בעצם צריך לעשות זאת זה? במאמר זה נענה לכם על כל שאלות אלה ואחרות.

מהם היתרונות של בירור יתרת קרן השתלמות?

קרן השתלמות היא אפיק חיסכון חשוב לשכירים ועצמאים בישראל. היא מאפשרת לחסוך כסף פטור ממס הכנסה, על החשבון העובד והמעביד, ובעת המשיכה לפדות את החיסכון ללא תשלום מס רווחי הון.

לבירור יתרת קרן השתלמות יש 3 יתרונות עיקריים:

 • ידיעה עדכנית על מצב החיסכון שלכם – בירור יתרת קרן ההשתלמות מאפשר לכם לדעת כמה כסף חסכתם בקרן שלכם. זהו מידע חשוב שיש לשקול בעת קבלת החלטות לגבי משיכה או העברה של קרן ההשתלמות וכן נטילת הלוואה על חשבון הקרן.
 • יכולת לעקוב אחר התשואה – יתרת קרן ההשתלמות כוללת גם את התשואה שצברתם בחיסכון. בירור יתרת קרן ההשתלמות מאפשר לכם לעקוב אחר התשואה של קרן ההשתלמות שלכם ולראות כיצד היא משתנה בזמן.
 • יכולת לזהות טעויות – במקרים מסוימים, יתרת קרן ההשתלמות עשויה להיות שגויה. בירור יתרת קרן ההשתלמות מאפשר לכם לזהות טעויות ולטפל בהן בהקדם האפשרי.

איך מבררים מהי יתרת הקרן?

ישנם כמה אפשרויות שתוכלו להשתמש בהן לצורך בירור יתרת  קרן השתלמות:

 • באמצעות הגוף המנהל את קרן ההשתלמות – בהנחה ואתם יודעים איפה הקרן שלכם מנוהלת, תוכלו לפנות לגוף המנהל את קרן ההשתלמות שלכם ולבקש אישור יתרה. ניתן לעשות זאת בדרך כלל באזור האישי של אתר האינטרנט של הגוף המנהל, במייל, בדואר או טלפונים.
 • באמצעות הדוחות הרבעוניים והשנתיים – מדי רבעון ואחת לשנה הגופים שמנהלים עבורכם את קרנות ההשתלמות ושאר החסכונות הפנסיוניים מחויבים לפי חוק לשלוח לכם דוחות במייל ו/או בדואר ואף ליידע אתכם על כך באמצעות SMS. בדוחות אלה בין היתר תוכלו לבדוק מהי יתרת הקרן.
 • דרך אתר הר הכסף – המיזם המשותף של בנק ישראל ומשרד האוצר נועד לעזור לציבור לאתר בעיקר חשבונות לא פעילים של מגוון חסכונות, וביניהם גם קרנות השתלמות. חשוב להיות מודעים למגבלות האתר: הוא מראה באילו גופים יש חשבונות או פוליסות ומאיזה סוג, אך הוא אינו מראה כמה יש, או מה היתרה והזכויות הקיימות בהם, ולעתים הוא אך עשוי להציג חשבונות פעילים או לא פעילות שאינם קיימים בפועל או שלא ימצא אותם, ולכן יש לקחת את התוצאות בעקבון מוגבל.
 • דרך המסלקה הפנסיונית – המסלקה הפנסיונית היא כלי ממשלתי המאפשר לציבור לקבל מידע על חסכונות פנסיוניים, לרבות קרנות השתלמות. ניתן לברר את יתרת קרן ההשתלמות שלכם באתר האינטרנט של המסלקה הפנסיונית, בתשלום סמלי. בסוכנות הביטוח פתרונות עדיפים אנחנו מספקים ללקחותינו את המידע המבוסס על כלי זה, ללא כל תשלום.

באיזו תדירות כדאי לברר את היתרה?

קרן השתלמות יש מאפייינים מיוחדים אשר עשויים להשפיע על בירור היתרה, כגון:

 • הפקדות חודשיות קבועות/מזדמנות – הפקדות לקרן השתלמות מבוצעות על בסיס חודשי, על ידי העובד והמעביד. לעומת זאת, עצמאים יכולים להחליט אם להפקיד כסף על בסיס חודשי, חד פעמי או מזגמן. משמעות הדבר היא שהיתרה בקרן ההשתלמות משתנה באופן שוטף, בהתאם להפקדות.
 • משיכות חלקיות מהקרן – משיכות חלקיות מהקרן מן הסתם משפיעות על יתרת קרן ההשתלמות.
 • העברת החיסכון לקרן אחרת – ניתן להעביר כספים מקרן השתלמות אחת לאחרת, מה שכמובן משפיע על יתרת קרן ההשתלמות.
 • דינמיות של שוק ההון ומדיניותו של מנהל ההשקעות – שוק ההון מאוד תזזיתי ועובר עליות ומורדות לעתים תכופות, אך לאורך ההיסטוריה נראה כי הוא שומר על מגמת עלייה. עם זאת, בירור יתרת הקרן בתקופה כזו או אחרת, יכולה להיות מושפעת מהדינמיות ולכן היתרה תשתנה.
 • דמי הניהול – דמי הניהול "נוגסים" בחיסכון שלנו ולכן גם הם עשויים להשפיע על היתרה.

כדאי לברר את יתרת החיסכון בתדירות של לפחות פעם בשנה, כדי לברר שכל ההפקדות בוצעו כראוי ולראות שמנהל ההשקעות שלכם לא שינה את מדיניות ההשקעות שלו או את דמי הניהול שלו.

לסיכום

בירור יתרת קרן השתלמות הוא פעולה פשוטה ומהירה שתעניק לכם מידע חשוב על מצב החיסכון שלכם. מומלץ לבצע בירור יתרה לפחות פעם בשנה, כדי לוודא שהנתונים מדויקים. במידה ואינם מרוצים מביצועיה של הקרן תוכלו לשקול להעביר אותה למנהל השקעות אחר בכל עת, וללא תשלום מס או קנס.

המומחים שלנו בפתרונות עדיפים מספקים לכם ייעוץ אמין, מקצועי ואובייקטיבי הנשען על עשרות שנות ניסיון ועבודה שוטפת מול כל הגופים הפיננסיים המובילים בישראל וטכנולוגיה מתקדמת המאפשרת השוואה מעמיקה בין מגוון קרנות ההשתלמות. פנו אלינו עוד היום ותיהנו משקט נפשי ומיחס אישי.

בירור יתרת קרן השתלמות

תוכן עניינים

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
איפה כדאי להשקיע 100 אלף ₪?
איפה כדאי להשקיע 100 אלף ₪?

איפה כדאי להשקיע 100 אלף ₪ היא שאלה שחולפת בראשם של אנשים רבים שהספיקו לצבור כסף פנוי.  השקעה של 100 אלף ₪ היא הזדמנות טובה להגדיל את ההון הפיננסי. עם זאת, חשוב לבחור את אפיק ההשקעה המתאים ביותר, בהתאם לצרכים ולמטרות שלכם. במאמר זה נתמקד בהשקעות בשוק ההון ונבחן את יתרונותיהם.

קראו עוד »
קרן השתלמות מנורה
קרן השתלמות מנורה

קרן השתלמות מנורה מבטחים היא שיכת לאחת מחברות הביטוח הגדולות, המוכרות והיציבות   בארץ. מהם היתרונות שלה, אילו מסלולי השקעה תוכלו למצוא בה ומה חשוב לזכור לפני שאתם מחליטים להצטרף אליה?

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.