בקשת הלוואה מקרן השתלמות – צעד אחר צעד

בקשת הלוואה מקרן השתלמות מאפשרת לכם להשתמש בכספי החיסכון שלכם לכל מטרה, ובמקביל לתת לכסף להמשיך לעבוד בשבילכם. מהם תנאי ההלוואה, למי זה כדאי ואיך סוכן פנסיוני יכול לסייע לכם? במאמר זה נגלה לכם את כל התשובות.

בקשת הלוואה מקרן השתלמות – באילו מקרים?

קרן השתלמות היא מכשיר חיסכון לטווח הבינוני-ארוך המציעה שלל הטבות מס ויתרונות נוספים.מי שמעוניין להשתמש בכספי הקרן לטובת השתלמויות ולימודים יכול למשוך אותם כבר לאחר 3 שנים, ומי שמעוניין להשתמש בכספי הקרן לטובת מטרות אחרות – יכול למשוך אותם כבר לאחר 6 שנים.

עם זאת, היות וקרנות השתלמויות מציעות לציבור החוסכים הטבות מס ויתרונות רבים אחרים, הרבה אנשים לא מעוניינים למהר למשוך את הכסף, ומעדיפים ליטול הלוואה בתנאים אטרקטיביים על חשבון הקרן. הגשה של בקשת הלוואה מקרן השתלמות היא בהחלט צעד חכם, שמאפשר בו זמנית גם לקבל סכום נכבד מהכסף שלכם לכל שימוש שהוא, וגם להשאיר אותו מושקע בשוק ההון ולאפשר לו להמשיך לצבור ריביות.

מהם תנאי הבסיס לקבלת ההלוואה?

כל אדם העומד בדרישות הבאות זכאי להגיש בקשת הלוואה מקרן השתלמות:

 • עובד שכיר או עצמאי
 • בעל חשבון קרן השתלמות פעיל
 • גיל 18 ומעלה
 • סכום חיסכון מינימלי, כפי שנקבע על ידי החברה המנהלת את הקרן

כמה כסף ניתן להלוות?

כשמגישים בקשת הלוואה מקרן השתלמות, חשוב להיות מודעים לכמה אלמנטים:

כמה כסף תוכלו להלוות?

סכום ההלוואה המקסימלי שניתן לקבל מקרן השתלמות תלוי במידת נזילותה של הקרן:

 • מקרן השתלמות נזילה תוכלו למשוך עד 80% מהיתרה הנזילה בחשבון לתקופה של 7 שנים
 • מקרן השתלמות לא נזילה תוכלו למשוך עד 50% מהיתרה הלא נזילה בחשבון. במידה ויש בידכם קרן אחת לא נזילה ועוד קרן אחת נזילה במעמד שכיר, תוכלו לאחד ביניהן ולקבל הלוואה של עד 80% על מלוא הסכום שצברתם.

כמה ריבית תשלמו?

ריבית ההלוואה מקרן השתלמות נקבעת על ידי החברה המנהלת את הקרן, בהתאם למצב השוק ולנתוני הלקוח. עם זאת, הריבית ותנאי התשלום הרבה יותר אטרקטיביים בהשוואה להלוואה שתקבלו מהבנק או מחברות האשראי.

כדי "לסדר את האוזן", להלן טבלה שמסכמת את הנתונים הידועים לנו, נכון לחודש יוני 2023:

 בנקיםחברות אשראיקרן השתלמות
גובה הריביתP+3%P+6%P או P-0.5% לקרן נזילה P+0.5% לקרן לא נזילה  
תקופת ההחזר7 שנים5 שנים7 שנים

אילו מסלולים קיימים להחזר ההלוואה ומהם תנאי התשלום?

אם אתם מעוניינים למסור בקשת הלוואה מקרן השתלמות, כדאי לדעת כי חברת הביטוח ובתי ההשקעות מציעים בדר"כ 3 מסלולים עיקריים לצורך החזר הלוואה מקרן השתלמות:

 • הלוואת גרייס חלקי/מלא – החזרה חודשית של תשלומי הריבית (גרייס מלא) ובסוף התקופה החזרה של תשלום הלוואה. אם משלמים את תשלומי הריבית לאחר תקופה מסוימת שנקבעה בין הצדדים מדובר בהלוואת גרייס חלקי.
 • הלוואה בלון חלקי / מלא – החזרה חד פעמית של כל ההלוואה שקיבלתם, כלומר תשלמו בבת אחת הן את סכום ההלוואה והן את הריבית עליה (בלון מלא). אם משלמים את הריבית כל חודש הכוונה היא להלוואת בלון חלקי.
 • הלוואה במסלול שפיצר – מסלול פופולרי שבו מחזירים בכל חודש את החלק היחסי של הלוואה וגם את הריבית עליה.

כמו כן הם מציעים בדרך כלל 3 אפשרויות לתנאי תשלום:

 • מסלול פריים – מסלול שמבוסס על ריבית הפריים (שמשתנה אחת לחודש) ולא צמוד למדד
 • מסלול קבוע וצמוד – מסלול עם ריבית קבועה שצמודה למדד
 • מסלול קבוע ולא צמוד – מסלול עם ריבית קבועה שלא צמודה למדד

שימו לב שמסלולי ההחזר ושיטות ההלוואה עשויים להשתנות בין החברות השונות.

איך סוכן פנסיוני יכול לעזור?

לעתים קרנות ההשתלמות עלולות לסרב לתת הלוואה מכל מיני סיבות, או שלא מאפשרות לקבל הלוואה על כל הסכום שאתם צריכים. כמו כן קרנות השתלמות מנוהלות במסלולים מנייתים מציעות לרוב תנאי הלוואה פחות טובים מקרנות השתלמות במסלולים אחרים, או בכלל חוסמות את האפשרות לקבל הלוואה.

אם אתם מעוניינים לקחת הלוואה מקרן השתלמות, כדאי לשקול לעבור למסלול כללי או לנייד את הקרן לחברה אחרת שמציעה תנאים טובים יותר להלוואות. וכאן סוכן פנסיוני נכנס לתמונה.

ראשית, הסוכן יכול לסייע ללקוחות בהליך בקשת הלוואה מקרן השתלמות. כמו כן, אם אתם שולקים להעביר את החיסכון שלכם, חשוב לעשות השוואת קרנות השתלמות ולבחור בחברה שמציעה את התנאים הטובים ביותר עבורכם.

סוכן פנסיוני מקצועי יכול לעזור לכם לעשות השוואה ולהבין את תנאי ההלוואה. פתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח מעמידה לרשותכם מומחים מנוסים בתחום החיסכון, שיכולים לספק לכם ייעוץ מקצועי והוגן.

האם אתם מתלבטים אם לקחת הלוואה מקרן השתלמות או לאן לנייד את הקרן? פנו עוד היום אלינו לפתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח לקבלת ייעוץ מקצועי.

בקשת הלוואה מקרן השתלמות
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
קרן השתלמות אינפיניטי
קרן השתלמות אינפיניטי

קרן השתלמות אינפיניטי מאפשרת לכם ליהנות מניהול מקצועי של חיסכון בשוק ההון, ממש כאילו היה מדובר בתיק השקעות לכל דבר ועניין. מהם היתרונות של קרן זו, אילו מסלולי השקעה קיימים ואיך לבחור את מה שהכי מתאים לכם?

קראו עוד »
חוק קרן השתלמות
חוק קרן השתלמות – חובות וזכויות של שכירים, עצמאים, מעסיקים ועובדים

בניגוד לחוק פנסיה חובה, בישראל אין כיום דבר כזה שנקרא חוק קרן השתלמות, לפחות לא באופן רשמי. עם זאת, קיימים כמה כללים שכדאי להכיר, בין אם אתם שכירים ובין אם אתם עצמאים שחוסכים קרן השתלמות או עומדים לפתוח לעצמם כזו.

קראו עוד »
קרן השתלמות אלטשולר שחם
קרן השתלמות אלטשולר שחם

קרן השתלמות אלטשולר שחם  נחשבת לאחת הקרנות הפופלריות בארץ. אילו מסלולי השקעה היא מציעה לחוסכים, מהם יתרונותיה ומה כדי לדעת לפני שממהרים להצטרף אליה?

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.