אחוזי הפקדה לקרן השתלמות של שכירים ושל עצמאים

אחוזי הפקדה לקרן השתלמות היא נושא שמעסיק הן שכירים והן עובדים, הן שכירים והן עצמאים. במאמר זה נסביר בדיוק כמה כסף אתם צריכים להפקיד לקרן ההשתלמות, מהן התיקרות שחשוב לשים לב אליהן וגם נסביר איך אפשר למקסם את החיסכון שלכם בקלי קלות.

אחוזי הפקדה לקרן השתלמות – כמה כסף צריך להפקיד?

כשמדברים על אחוזי הפקדה לקה"ש, צריך לחלק את זה לשתי קטגוריות עיקריות – אחת לשכירים והשנייה לעצמאים.

אחוזי הפקדה לקרן השתלמות לשכירים

בהקשר לזה, קודם כל חשוב לדעת שהחוק בכלל לא מחייב את המעסיק שלכם לפתוח עבורכם קרן השתלמות, והעניין תלוי אך ורק בנדיבותו ובטוב לבו (אלא אם כן אתם עובדים במקום שבו קיים הסכם קיבוצי המחייב את המעסיק).

לפי פקודת מס הכנסה, ההפקדה המוטבת של העובד לקרן השתלמות היא 15,712 ₪ בחודש. במידה והצלחתם לשכנע את המעסיק לפתוח לכם קרן השתלמות, חשוב לדעת כי ההפקדות לקרן מתבצעות במשותף, כלומר – גם אתם וגם המעסיק צריכים לבצע את ההפקדה, וקיים שיעור הפקדה מוגדר עבור כל אחד מכם.

לרוב, נהוג כי אחוזי הפקדה לקרן השתלמות עבור שכירים מתפצלים: שיעור ההפקדה של העובד הוא 2.5% משכרו ואילו שיעור ההפקדה של המעסיק הוא עד 7.5%. כך או כך ההפקדה צריכה לביות לפחות שליש מהפקדת המעסיק, ולא יותר מ- 2.5% מהמשכורת של העובד שתהיה פטורה ממס במשיכה.

לדוגמה, שכיר עם שכר חודשי של 10,000 ש"ח, יוכל להפקיד לקרן ההשתלמות 250 ש"ח בחודש, כאשר המעסיק שלו יפריש עבורו 750 ש"ח בחודש.

אחוזי הפקדה לקרן השתלמות לעצמאים

אחוזי ההפקדה לקה"ש עבור עצמאים 4.5% מההכנסה החייבת, ועד 12,776 ₪ בשנה (נכון ל-2023) יוכרו כהוצאה מוכרת לצורך הטבות מס הכנסה. עצמאי שהפריש לקרן ההשתלמות סכומים העולים על 4.5% מהכנסתו השנתית החייבת במס, או שהפקיד מעל התקרה (מעל 12,776 ₪, נכון ל-2023), לא יהנה מהטבת המס על הסכומים העודפים שהפקיד, אבל כן יהנה מפטור על מס רווחי הון.

תקרות מס להפקדה

עצמאים יכולים להפקיד עד 4.5% בפועל מההכנסה החייבת על מנת ליהנות מניכוי מס ("הוצאה מוכרת") ועד תקרה של 283,905 ₪ בשנה (נכון לשנת 2023).

כאמור, ההפקדה המוטבת היא על שכר של עד 15,712 ש"ח לחודש (נכון לשנת 2023). במידה והמעביד מבצע הפקדות בגין שכר מעל תיקרה זו, עבור העובד, העובד יחוייב במס שולי על ההפרש בין תקרת ההפקדה לבין ההפקדה בפועל.

האם כדאי להפקיד מעבר לתקרה?

אפשר להפקיד מעבר לאחוזי הפקדה לקרן השתלמות המוגדרים בתקרה. עם זאת, כשתמשכו את כספי החיסכון לא תיהנו מפטור מלא. עם זאת, תוכלו לקבל הלוואות אטרקטיביות בהתאם לסכום ששמתם בקרן (עד 50% מהסכום מקרן שאינה נזילה ועד 80% מקרן נזילה) וכן תאפשרו לכספכם להיות מושקע בשוק ההון ולהרוויח יותר הודות לאפקט הריבית דריבית, ולכן שווה לשקול לבצע הפקדה כזו.

לסיום – טיפ חשוב למיקסום החיסכון

לאחר שהבנו מהם אחוזי הפקדה לקרן השתלמות של שכירים ועצמאים וכמה כסף להפקיד, חשוב מאוד לבחור גם איפה להפקיד אותו ולבחור בקרן שתעשה בשבילכם את העבודה על הצד הטוב ביותר.

הדרך הקלה והנכונה היא פשוט לפנות אל סוכן פנסיוני מורשה בעל ידע וניסיון. סוכן מקצועי יעזור לכם להשוות לעומק בין קרנות ההשתלמות, תוך התייחסות לכל מה שחשוב,  ולא להסתפק רק בהשוואת תשואות ודמי הניהול.

בסוכנות פתרונות עדיפים, אנחנו שמים את הלקוחות שלנו במרכז!

אנו מאמינים באינטגרציה בין טכנולוגיה חכמה, ניסיון עשיר בשטח ועבודה צמודה עם כל הגופים הפיננסים המובילים. בזכות לשיטת עבודה זו, אנו מסוגלים להתאים לכם את הקרן האידיאלית לצורכיכם. רוצים שקט נפשי? השאירו פרטים ונדאג לחזור אליכם בהקדם ולספק לכם שקט נפשי.

אחוזי הפקדה לקרן השתלמות
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
קרן השתלמות מגדל
קרן השתלמות מגדל

קרן השתלמות מגדל היא אפיק חיסכון פנסיוני אשר מנוהל ע"י אחת מחברות הביטוח הגדולות, המוכרות והבולטות בארץ. למי היא יכולה להתאים, מהם יתרונותיה ואיך לבחור קרן בהתאמה אישית לצורכיכם הייחודיים?

קראו עוד »
קרן השתלמות אקסלנס
קרן השתלמות אקסלנס

קרן השתלמות אקסלנס היא אחת מקרנות ההשתלמות הגדולות בישראל, המנוהלת על ידי חברת הפניקס אקסלנס פנסיה וגמל בע"מ. במאמר זה נסביר אילו מסלולי השקעה היא מציעה, אילו יתרונות יש לה ולמה לשים לב לפני שבוחרים בה

קראו עוד »
קרן השתלמות לעוסק פטור
פטור ממס על קרן השתלמות – כך תקבלו בקלות!

פטור ממס על קרן השתלמות נחשב להטבת מס משמעותית וייחודית, ובזכותו קרן ההשתלמות היא ככל הנראה אפיק החיסכון וההשקעה האהוב ביותר. אז על מה בעצם מקבלים פטור, באילו תנאים, מה צריך לעשות לשם כך ומה תפקידו של סוכן הביטוח בכל הסיפור הזה?

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.