כמה מס משלמים על פנסיה?

כמה מס משלמים על פנסיה היא אחת השאלות הנפוצות בקרב אנשים שעומדים בפני פרישה מהעבודה. במאמר תמצא את כל המידע העדכני והרלבנטי שיעזור לכם להתכונן ליום הגדול, ולמצות את כל ההטבות והזכויות שמגיעות לכם.

לפני הכול: מהי קצבת הפנסיה המצפה לכם?

לפי רשות המיסים, הקצבה החודשית שלכם היא הכנסה לכל דבר ועניין ולכן אתם חייבים לשלם מס עליה. החישוב הבסיסי מתבצע לפי מדרגות המס שלכם. לכן, על מנת להבין כמה מס משלמים על פנסיה חשוב לדעת קודם מהי קצבת הפנסיה מצפה לכם, ובהתאם לבדוק מהי מדרגת המס שלכם.

קצבת הפנסיה (הכנסה חודשית) צפויה מדרגת המס
עד 6,790 ש"ח 10%
6,791 – 9,730 ש"ח 14%
9,731 – 15,620 ₪ 20%
15,621 – 21,710 ₪ 31%
21,711 – 45,180 ₪ 35%
45,181 – 58,190 ₪ 47%
58,191 ₪ 50%

* הטבלה מעודכנת לשנת 2023

הכסף שאתם מקבלים כקצבה יחושב לפי דרגות המס השונות. אך חשוב להבהיר ולהדגיש שמדובר בחישוב בסיסי ביותר, ועדיין יש צורך בחישוב נוסף, שמתבסס על פרמטרים נוספים, על מנת לקבל תשובה לשאלה כמה מס משלמים על פנסיה. במאמר זה נמנה את העיקריים שבהם.

התייחסות לנקודות זיכוי

אי אפשר לדעת כמה מס משלמים על פנסיה מבלי להתייחס לנקודות הזיכוי. ראשית, אוטומטית לכל אזרחי ישראל יש נקודות זיכוי: לגבי יש 2.25 נקודות זיכוי במס הכנסה ולנשים 2.75 נקודות זיכוי. כמו כן, אם בן או בת הזוג לא עובדים, יש נקודת זיכוי נוספת. נכון ל- 2023 ערכה של נקודת זיכוי הוא 235 ₪. בדרך כלל, כשמחשבים את חבות המס מחדש לאחר התייחסת לנקודות הזיכוי, יתכן ותגלו כי אתם כלל לא חייבים במס, או שאתם שסכום המס ירד.

כמה מס משלמים על פנסיה אם ממשיכים לעבוד?

יש. מי שיוצא לפנסיה ובמקביל מחליט להמשיך לעבוד. זהו מצב שהופך בשנים האחרונות להיות נפוץ יותר ויותר, הן מתוך צורך כלכלי של אנשים נוכח יוקר המחייה, והן מתוך רצון ואמונה שיש להם עוד מה לתרום ובצדק. אז כמה משלמים על פנסיה אם ממשיכים לעבוד? התשובה היא 47%, אלא אם כן מבצעים תיאום מס. יש לפנות אל הגוף שמנהל עבורכם את החיסכון הפנסיוני ולבצע תיאום מס. לשם כך יהיה עליכם להגיד לו טופס 101, וכך תמנעו ממצב שינוכה מס בשיעור של 47%.

פטור ממס הכנסה על פנסיה

כדי לענות על השאלה כמה מס משלמים על פנסיה יש להתייחס גם לנושא הפטור שהמדינה מעניקה לפנסיונרים, מעבר לנקודות הזיכוי. נכון לשנת 2023 קיימת תקרת פטור על הקצבה המזכה העומדת 4,742 ₪ לחודש, ובשנת 2025 התקרה אף עשויה להגיע לכ- 5,800 ₪ בחודש. שימו לב כי משיכת כספים מקרן הפנסיה לפני גיל פרישה (כפיצויים או כמענקים). עלולה להוריד את תקרת הפטור, ולכן כן תאלצו לשלם מס.

מעבר לכך, הפטור אינן ניתן אוטומטית ויש לפנות באופן אקטיב לפקיד השומה באזור מגוריכם ולבקש את הפטור שמגיע לכם. לשם כך תצטרכו לבצע פעולה שנקראת קיבוע זכויות באמצעות טופס 161 ד' ולהגיש אותו לפקיד השומה.

אז כמה מס משלמים על פנסיה?

אחרי שהבנתי פחות או יותר כיצד לחשב כמה מס משלמים על פנסיה, כדאי מאוד לבדוק כיצד ניתן לצמצם למינימום את תשלום המס או לנסות להשיג פטור. לשם כך כדאי לגשת לסוכן פנסיוני לצורך ייעוץ פרישה ב- 360 מעלות.

אצלנו בפתרונות עדיפים מעמידים לשירותכם מומחים בעלי רישיון פנסיוני וניסיון רב בתחומי ייעוץ ותכנון פרישה. לצד היכרות מעמיקה עם כל גופי הפנסיה אנחנו גם מכירים היטב את תחום המיסוי הפנסיוני, ולכן אתם יכולים ליהנות משירות מקצועי, יעיל, אובייקטיבי ואיכותי שיספק לכם פתרונות לניצול מקסימלי של החיסכון הפנסיוני לאחר פרישה ומעל לכל – שקט נפשי. פנו אלינו עוד היום לתיאום פגישה.

כמה מס משלמים על פנסיה?
תרצו לחזור לנושא מסוים?
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.