איך לחסוך עשרות ואפילו מאות אלפי שקלים בניהול קרן הפנסיה שלכם?

תוכן עניינים

הגופים הכי חזקים במשק רשאים לגבות דמי ניהול מאוד גבוהים מלקוחותיהם, ובמצבים מסוימים אכן לקוחות רבים משלמים את דמי הניהול המקסימליים. אבל לא מדובר בגזירה משמיים ובהחלט יש מה לעשות.

החלום שמתרחק

הרבה פעמים אנחנו מדמיינים את עצמנו בתקופת הפנסיה באיזה אי אקזוטי עם שייק פירות ומטריה צבעונית על ערסל בין שני עצי דקל. אבל הרבה פעמים החלום מתרחק בעיקר כי אנחנו משלמים דמי ניהול גבוהים, אשר נוגסים לנו באופן משמעותי מקצבת הפנסיה שמגיעה לנו.

בואו ניקח דוגמה

נניח שאתם בני 30, מרוויחים 15,000 ₪ בחודש, ויחד עם המעסיק שלכם אתם מפרישים 2,700 ₪. בחישוב פשוט בגיל פרישה אתם אמורים לצבור כבר כ- 3,800,000 ₪. אלא שהסכום הזה בפועל הוא לא מה שתקבלו, וזאת בגלל שיש להוריד מסכום זה את דמי הניהול. בהנחה ואתם משלמים את דמי הניהול המקסימליים שכל גוף שמנהל קרן פנסיה יכול לגבות מכם, משמעות הדבר שאתם משלמים 6% מכל הפקדה חודשית ועוד 0.5% מהסכום שהצלחתם לצבור מדי שנה. כלומר, תשלמו כ- 370,000 ₪ רק על דמי הניהול.

אז איך תשלמו פחות?

ראשית, יש לעיין בדוח הפנסיה שאתם מקבלים מדי רבעון. הביטו בדוח השנתי המקוצר בטבלה ג'. ניתן למצוא אותו באזור האישי באתר של המוסד שמנהל עבורכם את החיסכון. בדוח עצמו כתוב במפורש, שחור על גבי לבן, מהם דמי הניהול הממוצעים שעמיתים אחרים משלמים. השוו בין נתון לזה לבין אחוז דמי הניהול שאתם משלמים. אם אתם משלמים יותר מדמי הניהול הממוצעים, אין סיבה מוצדקת לכך. פנו אל חברת הניהול והיו אסרטיביים. ואם אתם משלמים פחות? גם אז תמיד אפשר לנסות להוריד עוד את דמי הניהול.

כמה זה כבר יכול לחסוך לכם אם תשלמו את דמי הניהול הממוצעים?

מספיק שתורידו את דמי הניהול מ- 6% לכל הפקדה ל- 3% ואת דמי הניהול מהצבירה מ- 0.5% ל-0.2%, תראו הבדל דרמטי. במקום 370,000 ₪ שהייתם משלמים עם דמי ניהול מקסימליים, תשלמו רק 152,000 ₪, שזה חיסכון של 218,000 ₪ לפנסיה שלכם.

ואם לא מסכימים להוריד לכם את דמי הניהול?

דמי הניהול של קרן פנסיה ברירת מחדל הם האטרקטיביים ביותר במוצרי הפנסיה: 0.22% מהצבירה ו- 1% על כל הפקדה. נכון לשנת 2022 ישנם 4 גופים שמציעים קרנות פנסיה נבחרות: אלטשולר שחם, מיטב דש, מור ואינפיניטי. גופים אלה מחויבים גם שלא להעלות את דמי הניהול  למצטרפים במשך עשור.

אז תדרשו להוריד ואם בקרן הפנסיה לא מוכנים – תעברו לקרן ברירת מחדל. 4 בתי השקעות זכו במכרז. הקרנות הנבחרות מתחייבות שלא להעלות את דמי ניהול מעל לגובה דמי הניהול המקסימליים (קרן פלונית רשאית לגבות דמי ניהול נמוכים יותר), ואלה יישארו קבועים במשך 10 שנים לפחות.

זכרו – דמי ניהול הם לא הכול!

למרות הנאמר חשוב מאוד לזכור שדמי ניהול קרן פנסיה הם לא הדבר היחידי שצריך להשפיע על ההחלטה שלכם היכן לפתוח קרן פנסיה או לאן להעביר קרן פנסיה קיימת. חשוב לקחת בחשבון עוד גורמים רבים שעשויים להשפיע על ההחלטה שלכם כגון: תשואות, מדד שארפ, המאזן האקטוארי של הקרן ועוד.

אז איך חוסכים נכון? מתייעצים עם איש מקצוע

המומחים שלנו בפתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח מתמחים בהשוואת קרנות פנסיה ומוצרים פיננסיים אחרים כבר עשרות שנים. אנחנו עובדים בצמוד לכל חברות הביטוח ובתי ההשקעות המובילים בארץ ומשתמשים בטכנולוגיה מתקדמת המאפשר השוואה חכמה ומעמיקה בין כל האפשרויות. פנו אלינו עוד היום ונעזור לכם למצוא את הפתרון האידיאלי שיעניק לכם שקט נפשי בהווה ובעתיד.

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
קרן מקפת הותיקה
קרן מקפת הותיקה: מבט על

קרן מקפת הותיקה היא קרן פנסיה שהוקמה בשנת 1951 על ידי ההסתדרות הכללית החדשה. הקרן נועדה לספק פנסיה לעובדים והעובדות שהיו חברים בהסתדרות. קרן מקפת הותיקה הייתה אחת מתוך מספר קרנות פנסיה שהולאמו בשנת 2003, בעקבות משבר הגירעונות שהתגלה בקרנות אלו.

קראו עוד »
תכנון פנסיוני
תכנון פנסיוני – למה זה חשוב?

תכנון פנסיוני הוא צעד מבורך שיכול לשרת אתכם בעתיד. החיים הם מסע מאתגר, אבל גם מלא בהזדמנויות. אנחנו עובדים קשה כדי להקים משפחה, לרכוש בית, לחסוך כסף לעתיד. אבל מה יקרה לנו כשלא נוכל לעבוד יותר?

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.