קופת פנסיה לעצמאים – לא רק חובה, אלא גם זכות

קופת פנסיה לעצמאים היא אמנם חובתו של כל מי שיש ברשותו עסק, לפי חוק פנסיה חובה, אך לא מדובר רק בנטל, אלא היא מקנה לכם גם זכויות ויתרונות. במאמר זה נסביר לעומק מהי החובה שמוטלת עליכם ואילו זכויות היא מעניקה לכם.

קופת פנסיה לעצמאים – למה בכלל החוק מחייב אותנו?

בשנת 2017 נכנס לתוקפו חוק פנסיית חובה לעצמאים, חוק זה הגיע לעולם כעשור לאחר ביטול האפשרות להשקיע את כספו באפיקי השקעה הוניים ונזילים, ולאחר הטלת חובה על המעסיקים להפקיד כספים לטובת חיסכון פנסיוני לעובדיהם. רפורמה זו נכנסה לתוקפה לאחר שישראלים רבים, שכירים ועצמאים כאחד, הגיעו לגיל פרישה ללא פנסיה ויכולת להזדקן בכבוד או נאלצו לפרוש מעבודתם עקב אובדן כושר עבודה. כך או כך אותם אנשים הפכו לעול על המדינה, שהחליטה לעשות מעשה ולחייב אותם לחסוך לטובת פנסיה באמצעות קרן פנסיה או קופת גמל.

לפי חוק פנסיית חובה כל בעל עסק באשר הוא להפקיד כספים לטובת חיסכון פנסיוני. כמו כן החוק מציין כי מי שיוותר על ההפקדות, ישלם קנס בסכום של 500 ₪. נכון להיום, בשנת 2023, עדיין יש הרבה מאוד עצמאים מחליטים לספוג את הקנס במקום להפקיד אחוז מסוים מהכנסותיהם לטובת הפנסיה, וחבל.

לצד החובה, ישנן גם זכויות

קופת פנסיה לעצמאי, מציעה רשת ביטחון כלכלית לעתידו של כל בעל הכנסה מעסק או משלח יד. מאחר וקרן פנסיה היא המוצר הפופלרי ביותר, נפנה אליה את הזרקור.

חשוב להבין שקרן הפנסיה כוללת שני רכיבים:

  1. רכיב החיסכון – מיועד לטווח הארוך כדי שביום פרישתנו הוא יחליף את השכר שלנו ויוכל לשמש אותנו למחייתנו. הודות לאפקט הריבית דריבית צובר תשואה על תשואה לאורך השנים, וכך ממקסם את החיסכון לגיל פרישה.
  2. רכיב הביטוח – תחתיו נכללים שני ביטוחים: ביטוח שארים וביטוח אובדן כושר עבודה. כך, אם חלילה תאבדו את כושר העבודה שלכם (עניין זה חשוב במיוחד לאור העובדה שאינכם מגובים באמצעות ימי מחלה או ימי חופשה כמו שכירים) ואז תוכלו לקבל פנסיית נכות.אם חלילה תלכו לעולמכם בטרם עת, משפחתכם תקבל קצבה חודשית שתבטיח לה רמת חיים נאותה, גם אם לא תהיה שם חלילה כדי לתמוך בה.

מעבר לכך קיימת או רשת ביטחון שאינה ממש מדוברת. בתור עצמאים אינכם זכאים לקבל דמי אבטלה, אם חלילה אתם נאלצים לסגור את העסק בגלל סיבה כלשהי, מה שעלול לסכן אתכם ואת יקירכם מאוד בפן הכלכלי. עם זאת, במידה ויש לכם קופת פנסיה לעצמאי, תוכלו למשוך עד שליש מהחיסכון שצברת או משכורת בגובה של 3 חודש עבודה (הגבוה מביניהם), אשר יחליפו את דמי האבטלה שהייתם מקבלים אם הייתם שכירים.

כמו כן הפקדות לקרן הפנסיה מעניקות לכם הטבות מס! עובד שהוא עצמאי בלבד (אין לו הכנסות כשכיר), רשאי להפקיד עד 16% (ובמקרים מסוימים עד 16.5%) מכל ההכנסה שלו ועד גובה התקרה ולקבל עבורה הטבה בהתאם להעדפתו:

  • ניכוי סכום ההפקדה לביטוח הפנסיוני מתוך ההכנסה החייבת במס (הכרה בסכום ההפקדה כ"הוצאה מוכרת"). הטבה זו מוגבלת להפקדות בגובה של עד 11% מההכנסה ולא יותר מ-24,816 ₪ בשנה, נכון ל-2023.
  • זיכוי ממס בסך 35% משווי ההפקדה, בגין הפקדות עד 5% מההכנסה ולא יותר מהסכום המקסימלי, לפי המפורט:
    • עובד שהוא "עמית מוטב" (כלומר סך ההפקדות לביטוח הפנסיוני שלו באותה שנה הוא לפחות 22,790.4 ₪), יוכל ליהנות מהטבה זו בתנאי שהסכום שהפקיד באופן עצמאי אינו עולה על 11,280 ₪ לשנה נכון לשנת 2023.
    • עובד שאינו "עמית מוטב" (כלומר מפקיד פחות מ- 22,790.4 ₪), יוכל ליהנות מהטבה זו רק עד לתקרה של 15,960 ₪ נכון לשנת 2023.

כמו כן עצמאי יכול להפקיד עוד 0.5% מהכנסתו ולכל היותר 1,128 ₪ בשנה (נכון לשנת 2023) ולקבל גם עבורם זיכוי של 35%. שימו לב כי  הטבה זו תינתן רק אם הוא לא ניצל הטבה הניתנת בעד רכישת ביטוח מועדף מפני אבדן כושר עבודה לפי סעיף 32(14)(ב) לפקודת מס הכנסה

חשוב לדעת שניתן לשלב בין שתי הטבות לפי בחירתכם, בתנאי שהסכום שהפקדתם ושעבורו תקבלו זיכוי לא יעלה על 5.5% מהכנסותיכם מהעסק, ובתנאי שהסכום שהפקדתם ושעבורו תקבלו הטבת ניכוי לא יעלה על 11% מהכנסותיכם מהעסק, ובכפוף לתקרות.

איך בוחרים קופת פנסיה לעצמאי?

לסיכום, ראינו שקופת פנסיה לעצמאי מציעה יתרונות רבים, ואינה רק חובה. אך כדי לפתוח קרן פנסיה (או קופת גמל) שבאמת תתאים לצורכיכם, מומלץ בחום להיפגש עם סוכן פנסיוני, עם רישיון פנסיוני מטעם רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון. רק הוא יוכל לבצע עבורכם מאחר השוואת קרנות פנסיה מעניקה שמשקללת נתונים רבים ומאפשרת לכם לראות את התמונה המלאה כדי לקבל את ההחלטה הנכונה.

בפתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח אנחנו עובדים עם מיטב חברות הביטוח ובתי ההשקעות בארץ כבר שנים רבות, מה שמאפשר לנו להתאים לכם את החיסכון הפנסיוני האידיאלי עבורכם. צרו קשר עוד היום לתיאום פגישה ותיהנו משקט נפשי, יחס אישי ושירות ברמה הכי גבוהה שיש.

קופת פנסיה לעצמאים
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
קרן מקפת הותיקה
קרן מקפת הותיקה: מבט על

קרן מקפת הותיקה היא קרן פנסיה שהוקמה בשנת 1951 על ידי ההסתדרות הכללית החדשה. הקרן נועדה לספק פנסיה לעובדים והעובדות שהיו חברים בהסתדרות. קרן מקפת הותיקה הייתה אחת מתוך מספר קרנות פנסיה שהולאמו בשנת 2003, בעקבות משבר הגירעונות שהתגלה בקרנות אלו.

קראו עוד »
מסלולי פרישה בקרן פנסיה
מסלולי פרישה בקרן פנסיה – איך לבחור נכון?

מסלולי פרישה בקרן פנסיה נועדו לעזור לכם למצות את החיסכון הפנסיוני שלכם, והבחירה ביניהם מתבצעת רגע לפני שאתם פורשים מעבודתכם. מאחר ולא ניתן לשנות את החלטתכם בהמשך יש לשקול את הבחירה בכובד ראש. אז איך בוחרים את המסלול האידיאלי? על כך במאמר.

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.