האם עצמאי חייב להפקיד לפנסיה?

האם עצמאי חייב להפקיד לפנסיה היא שאלה שמטרידה אנשים שעומדים בפני פתיחת עסק ולפעמים גם בעל עסקים ותיקים. התשובה בגדול היא כן, אבל יש גם מקרים יוצאים מן הכלל…

האם עצמאי חייב להפקיד לפנסיה ומה אומר החוק?

בהתאם לצו הרחבה של פנסיה חובה במשק, וליתר דיוק חוק פנסיה לעצמאים שנכנס לתוקפו בשנת 2017, כל בעל עסק חייב להפקיד כספים לטובת חיסכון וביטוח פנסיוני.

מי שימנע מצעד מהותי זה, עלול להיות חשוף לקנסות. אמנם יש הרבה עצמאים שמוכנים לספוג את הקנס, שנכון לזמן כתיבה מאמר זה עומד על 500 ₪, אבל הם לא מבינים שהם פוגעים בעצמם. הפקדות כספים לקרן פנסיה היא לא רק מאפשרת לכם לצבור כספים ולקבל עליהם תשואה, אלא היא גם מספקת לכם ביטוח אובדן כושר עבודה וביטוח שארים. כמו כן היא מספקת לכם גם מגוון הטבות מס, לרבות ניכוי סכום ההפקדה לביטוח הפנסיוני מתוך ההכנסה החייבת במס (מה שמכונה "הוצאה מוכרת") וכן זיכוי ממס בסך 35% משווי ההפקדה.

מעבר לכך תופתעו לדעת שהביטוח גם מכסה אתכם מבחינת דמי אבטלה: תוכלו למשוך עד שליש מהכספים שצברתם או משכורת של 3 חודשי עבודה (הגבוה מביניהם) ולחיות בינתיים מהכספים האלה.

האם עצמאי חייב להפקיד לפנסיה תמיד?

כפי שכתבנו בתחילת המאמר, לא כל עצמאי חייב להפקיד כספים לפנסיה. למעשה, רק מי שגילו בין 21 ועד 60 ושהוא רשום במע"מ במשך לפחות חצי שנה צריך לבצע הפקדות פנסיוניות או או אם גילו של בעל העסק היה 55 ומעלה כאשר החוק נכנס לתוקף ב – 1.1.17. כלומר, נולד לפני 31.12.1961. כל השאר פטורים מחובה זו.

כמה כסף מפקידים?

אחרי שהבנו האם עצמאי חייב להפריש לפנסיה, נשאלת השאלה – כמה? לפי חוק פנסיה לעצמאים קיימות שתי מדרגות: מדרגה אחת היא עד חצי מהשכר הממוצע במשק שעליו העובד צריך להפקיד 4.5% והמדרגה השנייה היא מעל למחצית השכר במשק וההפקדה בגינה צריכה להיות של 12.55%. כל מה שמעבר לכך – לא מחייב הפקדה פנסיונית.

מהם היתרונות בהשוואה לחיסכון אחר?

היתרונות של הפקדה לפנסיה יספקו לכם מענה מיידי לשאלה האם עצמאי חייב להפקיד לפנסיה:

  • ביטחון כלכלי לאחר גיל פרישה, כאשר לא תהיה לכם עוד הכנסה מעבודה: חיסכון בפנסיה מושקע בשוק ההון ומעניק תשואות גבוהות יותר מאשר פיקדונות פק"מ.
  • הטבות מס: חיסכון לפנסיה מעניק לכם הטבות מס, אשר יכולות לחסוך לכם כסף.
  • גמישות: חיסכון לפנסיה מאפשר לכם לשנות את גובה ההפקדה בהתאם לרמת הרווחיות שלכם.
  • ניהול מקצועי: חיסכון לפנסיה מנוהל על ידי גופים מקצועיים שמפוקחים ע"י המדינה, אשר יכולים לעזור לכם להשיג את מטרות החיסכון שלכם.

אם אתם מעוניינים להבטיח את ביטחונכם הכלכלי לאחר גיל פרישה, מדובר בדרך מצוינת לעשות זאת.

אז איך פותחים חיסכון פנסיוני?

החיסכון הפנסיוני שלכם הוא אחד הדברים החשובים ביותר בחיים שלכם. הוא זה שיבטיח לכם רמת חיים נוחה בפרישה. לכן, חשוב לבחור את אפיק החיסכון הפנסיוני הנכון עבורכם. קיימים מספר אפיק חיסכון פנסיוני ומגוון רחב של מסלולי השקעה וכל אחד מהם מציע יתרונות וחסרונות משלו. לכן, חשוב להתייעץ עם מומחה פיננסי ומורשה מטעם רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון כדי לערוך השוואת קרנות פנסיה ולבחור את האפיק ואת מסלול ההשקעה המתאים ביותר עבורכם.

כאשר אתם בוחרים אפיק חיסכון פנסיוני, חשוב לקחת בחשבון מספר גורמים, כגון:

  • רמת ההכנסה שלכם
  • גיל הפרישה שלכם
  • רמת הסיכון שאתם מוכנים לקחת
  • הצרכים הפיננסיים שלכם בפרישה
  • ועוד

המומחים של פתרונות עדיפים ישמחו לעזור לכם לבחור נכון. פתרונות עדיפים היא סוכנות ביטוח המתמחה בביטוח פנסיוני לעצמאים ולבעלי עסקים. אנחנו עובדים עם מגוון חברות ביטוח ובתי השקעות, כך שיש לנו את הכלים להציע לכם את הפתרון הטוב ביותר עבורכם. צרו קשר עוד היום עם פתרונות עדיפים כדי לקבל ייעוץ חינמי בנושא החיסכון הפנסיוני שלכם וליהנות משקט נפשי.

האם עצמאי חייב להפקיד לפנסיה
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
קרן פנסיה ותיקה
מה זה קרן פנסיה ותיקה?

הרבה אנשים רוצים לדעת מה זה קרן פנסיה ותיקה, במה היא שונה מקרן פנסיה חדשה, מהם יתרונותיה ומגבלותיה ואיך היא עובדת. אנחנו כאן כדי לענות לכם על כל השאלות.

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.