ביטוח פנסיה לעוזרת בית – איך, כמה ולמה?

ביטוח פנסיה לעוזרת בית הפך לחובה בשנת 2008, ועדיין יש מי שנמנע מלהפקיד הפרשות פנסיוניות, מה שעלול לחשוף אותו לתביעות ולקנסות. במאמר זה נסביר איך ניתן להפקיד לעוזרת שלכם בקלות, כמה ולמה זה חשוב.

ביטוח פנסיה לעוזרת בית – באילו נסיבות?

לא משנה באיזו תדירות אתם מעסיקים עוזרת או איך אתם משלמים לה, מאז שנת 2008 חוק פנסיה חובה לעובדי משק בית מחייב אתכם לרכוש ביטוח פנסיה לעוזרת בית. הכוונה היא שעליכם להפקיד עבורה כספים לטובת חיסכון פנסיוני בקרן פנסיה או בקופת גמל.

חשוב להבהיר – עוזרת בית הוא כל מי שאתם מעסיקים יותר משישה ימים (גם אם היא לא עבדה בהם ברציפות) ושהיא מעניקה לכם ניקיון, בייביסיטר או שירותי השגחה וטיפול בקשישים, או בכל עבודת בית אחרת שדרושת התייצבות למשך תקופת הזמן שציינו או תקופה ארוכה יותר.

זה המקום לציין – במידה ולעוזרת שלכם עדיין אין ביטוח פנסיוני, החובה להתחיל לבצע הפקדות מוטלת עליכם רק לאחר חצי שנה מיום תחילת עבודתה. אך אם כן יש לה, החובה מוטלת עליכם כבר לאחר 3 חודשים (או בתום שנת המס, לפי המוקדם מביניהם), ויהיה עליכם להפקיד עבורה באופן רטרואקטיבי החל מהחודש הראשון לעבודתה, על מנת לשמור עבורה על רציפות ההפקדות והזכויות הפנסיוניות שלה.

למה זה חשוב?

עוזרת הבית זכאית לתנאים פנסיוניים בדומה לעובדים שכירים וההפקדה מחייבת גם אתכם כמעסיקים וגם אותה כעובדת. גם מי שדורשת שלא תבצעו הפקדות עבורה, כי היא עובדת במזומן, היא למעשה עוברת על החוק וגם אם אתם מסכימים לבקשה שלה, אתם בעצמכם עוברים על החוק וחשופים לתביעות שיכולות להגיע גם לסכומים אסטרונומיים של עשרות אם לא מאות אלפי שקלים.

כמו כן אם במהלך העבודה (או בדרך אליה או ממנה) מתרחשת תאונה שבעקבותיה עוזרת הבית חלילה מאבדת את כושר עבודתה או חלילה במקרה של פטירה, המעסיק עלול להתמודד עם תביעה של משפחתה ולהיות מחויב לשלם את הקצבה שמגיעה למשפח במקום חברת הביטוח או בגין הנזק שנגרם לה מאחר ולא היה לה ביטוח לעוזרת בית.

כמה כסף צריך להפקיד עבורה?
ממש כמו שמפקידים עבור עובדים שכירים. ההפקדות לביטוח פנסיה לעוזרת בית צריכים לעמוד על 18.5% מהשכר. 12.5% אתם מפקידים לטובת גמלה ופיצויים ועוד 6% עוזרת הבית צריכה להפקיד לטובת קצבת הפנסיה.

אם עוזרת הבית תתפטר היא תוכל לפדות את הכסף שהצטבר בקופת הפיצויים ואם היא מסיימת את עבודתה בנסיבות המזכות אותה לפי חוק הפיצויים, תצטרכו להשלים את הפער שבין מה שנצבר ברכיב הפיצויים לסכום שמתקבל מהכפלת משכורתה החודשית האחרונה על כל שנת העבודה. לחלופין, תוכלו להפקיד מראש 8.33% לרכיב הפיצויים, במקום להשלים אותם בבוא העת. כל זאת, בהנחה והנכם עומדים בתנאים המפורטים בדרישות צו ההרחבה של פנסיה חובה במשק.

לא רק פנסיה – חשוב לקחת בחשבון גם תנאים סוציאליים נוספים

חשוב לזכור, שהעסקת עוזרת בית היא כמו העסקה של עובד שכיר. כלומר, מעבר לרכישת ביטוח פנסיה לעוזרת בית היא זכאים לזכויות נוספות, כגון הפקדות לביטוח לאומי העומדים על 5.25% על חשבון המעסיק ועוד 2% על חשבון העובד (שימו לב שיש שיעורים מיוחדים לעובדים לאחר גיל פרישה לעובדי איו"ש ולעובדים מחו"ל. כמו כן העובד זכאי להחזר נסיעות במידה והוא משתמש בתחבורה ציבורית, ולתשלום על ימי חופש, חגים, ימי מחלה וימי הבראה.

איך מפקידים לביטוח פנסיה לעוזרת בית?

תהליך ההפקדה מאוד קל ופשוט וניתן לבצע אותו בלחיצת כפתור בכל אתר של חברה המציעה שירותי ניהול לקרנות פנסיה. אין צורך בחישובים מורכבים או לזכור לחזור על התהליך באופן ידני מדי חודש. ניתן לבצע הרשאה קבועה לחשבון, והתהליך מתבצע אוטומטית.

העוזרת שלכם רשאית לבחור איפה לפתוח ביטוח פנסיה לעוזרת בית, תוך 60 יום מתחילת עבודתה אצל המעסיק. אך אם היא לא מעדכנת אתכם או לא מצליחה להחליט, תוכלו לבטח אותה באמצעות קרן פנסיה ברירת מחדל, על מנת לעמוד בדרישות החוק. לאחר מכן היא תוכל לנייד את החיסכון שלה לכל קרן שבה תחפוץ.

הדרך הקלה, הפשוטה והמהירה לרכישת ביטוח פנסיה לעוזרת בית

פנו אל סוכנות פתרונות עדיפים על מנת לבטח את עוזרת הבית בקלות, במהירות ובפשטות, ותחסכו לעצמכם הרבה זמן, בירוקרטיה וכאב ראש. אנחנו עובדים עם כל חברות הביטוח ובתי ההשקעות המובילים. נשמח לעמוד לשירותכם במקצועיות ובאדיבות.

ביטוח פנסיה לעוזרת בית
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
איפה יש לי פנסיה
איפה יש לי פנסיה?

אם לאחרונה שאלתם את עצמכם איפה יש לי פנסיה אתם לא לבד. אחוז נכבד מהאוכלוסיה לא יודע איפה הפנסיה שלו מנוהלת, כמה דמי ניהול משלמים, איזו תשואה החיסכון הניב וכו'. אנחנו כאן כדי להנגיש עבורכם את המידע החשוב.

קראו עוד »
ביטוח פנסיה לעובד חדש
ביטוח פנסיה לעובד חדש – כל מה שחשוב לדעת

ביטוח פנסיה לעובד חדש הוא אינו דבר מובן מאליו, וזאת למרות שבמדינת ישראל קיים חוק שלפיו כל מעסיק חייב לשלם פנסיה לעובדים שלו. במאמר זה, נדון על ההיבטים השונים של הפקדה לפנסיה לעובד חדש, ונציע לך כמה טיפים שיעזרו לך להתחיל לחסוך לפנסיה כבר היום.

קראו עוד »
מתי צריך לשלם פנסיה לעובד
מתי צריך לשלם פנסיה לעובד?

מתי צריך לשלם פנסיה לעובד היא שאלה שמטרידה מעסיקים רבים, ובעיקר מעסיקים שחווים צמיחה והרחבה של העסק, ולראשונה מתחילים להעסיק עובדים חדשים. במאמר זה ננסה לעשות עבורכם סדר בדברים.

קראו עוד »
תכנון פנסיוני
תכנון פנסיוני – למה זה חשוב?

תכנון פנסיוני הוא צעד מבורך שיכול לשרת אתכם בעתיד. החיים הם מסע מאתגר, אבל גם מלא בהזדמנויות. אנחנו עובדים קשה כדי להקים משפחה, לרכוש בית, לחסוך כסף לעתיד. אבל מה יקרה לנו כשלא נוכל לעבוד יותר?

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.