כל מה שחשוב שתדעי על תשלום פנסיה בחופשת לידה

תקופת ההיריון, הלידה וההורות הן ללא ספק מרגשות מאוד, אך לצערנו הן עלולות להוביל לפגיעה בקרן הפנסיה שלך. איך להמשיך לחסוך על מנת שתוכלי ליהנות מרווחה כלכלית לאחר גיל פרישה ולמנוע פגיעה בקרן הפנסיה גם בזמן חופשת הלידה? כל מה שרצית לדעת על תשלום פנסיה בחופשה הלידה.

עומדת ללדת? שיהיה שעה בטובה! רגע לפני כדאי להתכונן גם בפן הפנסיוני

רוב הסיכויים שלאחר הלידה החיסכון הפנסיוני שלך יהיה הדבר האחרון שמעניין אותך, ואין זה פלא. בשעה טובה הרחבתם את המשפחה, אתם עמוסים ברגשות, חברים ומשפחה באים לחגוג והרך הנולד זקוק למלוא תשומת הלב וגם העייפות המצטברת עושה את שלה. לכן, כדאי לנסות להערך מראש ולדאוג לפנסיה שלך רגע לפני הלידה, כדי שלאחריה תהיי בלב שקט ותוכלי להתרכז אך ורק בבייבי שלך.

אז איך עושים את זה נכון? זה תלוי: מי שעבדה לפני הלידה פחות משנה ברציפות – תהא זכאית לתקופת לידה והורות בת 15 שבועות. לעומת זאת, מי שעבדה לפני הלידה יותר משנה ברציפות – תהא זכאית לתקופת לידה והורות בת 26 שבועות.

מה זה אומר? במהלך תקופת הלידה וההורות לא תקבלי שכר מהמעסיק, אלא תקבלי דמי לידה מביטוח לאומי על תקופה של 8 או 15 שבועות מתוך תקופה זו, בהתאם למספק החודשים שבהם היית מועסקת בטרום הלידה. במידה וילדת יותר מתינוק אחד, תהיי זכאית להארכה של תקופת לידה והורות וגם לתשלום נוסף של דמי לידה של שלושה שבועות עבור כל תינוק נוסף.

בזמן את זכאית לקבל תשלום דמי לידה, במידה ועבדת לפחות חצי שנה ברציפות לפני התחלת ההיריון והמעסיק חייב להפקיד תשלום פנסיה בחופשת לידה לקרן פנסיהלקופת גמל או לקרן השתלמות לפני הלידה, המעסיק שלך חייב להמשיך ולהעביר הפקדות לחיסכון הפנסיוני שלך. כמו כן בתקופה זו תהיי זכאית גם לזכויות סוציאליות נוספות כמו צבירת וותק, ימי מחלה וחופשה. שימי לב, החלק שלך בהפקדות לקרן הפנסיה במהלך חופשת הלידה, ינוכה מראש בחלקו, ככל הניתן, לפני היציאה לתקופת לידה והורות, או שיקוזז מהשכר שתקבלי לאחר החזרה לעבודה.

בהמשך תקופת לידה והורות, בה את לא זכאית יותר לדמי לידה, המעסיק שלך רשאי, אך לא חייב, להמשיך להפקיד לקרן הפנסיה שלך. במקרה כזה הוא יקזז את החלק שלך בהפקדות אלו מהשכר שלך לאחר שתחזרי מתקופת לידה והורות.

מה יעלה בגורל החיסכון הפנסיוני שלך אם תאריכי את חופשה הלידה?

לצערנו לא הכול ורוד. במדינת ישראל נהוג להעניק חופשת לידה בת 3 חודשים ליולדת. עם זאת, רוב האמהות מתקשות להיפרד מהבייבי שלהן ולחזור לעבודה כל כך מהר. במקרה כזה, ניתן בדרך כלל להמשיך את חופשת הלידה באמצעות חל"ת (חופשה ללא תשלום) עד חצי שנה ולפעמים אפילו עד שנה.

המעסיק חייב להפקיד עבורך כספים רק במשך 15 שעות. לאחר מכן, הוא אינו מחויב לעשות זאת, ולכן הזכויות הפנסיוניות שלך עלולות להיפגע. כשההפקדות נפסקות, קרן הפנסיה תמשיך לגבות את הפרמיה לכיסוי הביטוחי הכלול בקרן במשך 5 חודשים נוספים מתוך החיסכון הקיים. אם לא תנקטי מעשה, הכיסוי הביטוחי שלך יופסק ובנוסף לכך גם תאבדי את הוותק שצברת עבור תקופת האכשרה שנדרשת לצורך קבלת כיסוי מלא גם על מקרים הנובעים ממצב בריאותי קודם.

כיצד ניתן לשמור על הזכויות הפנסיוניות שלך גם במהלך חופשת הלידה והחל"ת?

חשוב לוודא שיש לך כיסוי ביטוחי בקרן הפנסיה מעבר ל- 5 החודשים שציינו. על מנת לעשות זאת, יש לפנות לסוכן שיבקש בשמך מקרן הפנסיה לבצע הסדר תשלום עבור עלות הביטוח בלבד, בזמן שבו המעסיק לא מעביר תשלום פנסיה בחופשת לידה.

כמו כן תוכלי לשלם על הכיסוי הביטוחי בעצמך או להסדיר תשלום מתוך החיסכון שצברת בקרן. חשוב לדעת שאפשר להמשיך הסדר תשלום עבור הכיסוי הביטוחי מעבר לאותם 5 חודשים בהן התשלום מתבצע באופן אוטומטי, אך לא יותר מתקופה של 24 חודשים, בתנאי שהיו הפקדות רצופות מספיקות לקרן לפני כן.

מי יכול לעזור לך בנושא תשלום פנסיה בחופשת הלידה?

זה הזמן לפנות לסוכן ביטוח שיפעל לטובתך וישמור על האינטרסים שלך. אנחנו מזמינים אותך לפנות למומחים שלנו בפתרונות עדיפים שינחו אותך בדיוק מה לעשות, ילוו אותך בהגשת הטפסים, יענו על כל שאלה וידאגו להיות שם בשבילך בכל רגע שאת צריכה.

תשלום פנסיה בחופשת לידהת

תרצי לחזור לנושא מסוים?
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
קופת פנסיה
קופת פנסיה – האלמנט העיקרי שיבטיח את עתידכם

קופת פנסיה היא מוצר חיסכון פנסיוני משולב ביטוח לעובד השכיר ולעצמאי. הכסף שמצטבר בה נועד על מנת לשמש כתחליף למשכורת לאחר צאתכם לגמלאות. במאמר זה נסביר איך לצבור בה כמה שיותר כסף, כמה צריך להפקיד, מהו חוק פנסיה חובה, כיצד פותחים לעצמכם קופה ועוד.

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.