קופת פנסיה פעילה – יתרונותיה ומטרותיה

קופת פנסיה פעילה היא למעשה קרן פנסיה אשר מפקידים בה הפרשות לטובת חיסכון פנסיוני לגיל פרישה. מהם יתרונותיה, כמה כסף צריך להפקיד ועוד במאמר שלפניכם

מהי קופת פנסיה פעילה?

נכון לשנת 2023 כיום חוק במדינת ישראל המחייב כל אזרח מעל גיל 20 לחסוך כסף לטובת שנות הפנסיה שלו, בין אם הוא שכיר ובין אם הוא עצמאי. לשם כך הוא יכול לבחור אם לחסוך באמצעות קרן פנסיה או קופת גמל, אך לעתים אנשים מתבלבלים בין מכשירים אלו וקוראים למוצר החיסכון קופת פנסיה, ולכן נשתמש במושג זה, שהפך לטעות שכיחה למדי בשפה העברית.

כאמור, קופת פנסיה פעילה היא מוצר פנסיוני שאליו ניתן להפריש כסף מהכנסותיכם לטובת חיסכון ארוך טווח, שיהווה עבורכם אלטרנטיבה לשכר שלכם ביום שבו תחליטו לפרוש מעבודתכם. לעתים, כאשר מחליפים מקום עבודה ופותחים חיסכון פנסיוני במקום אחר, ושוכחים מהקרן שקיימת כבר, היא הופכת למעשה לקופת פנסיה לא פעילה, כיוון שכבר לא מפקידים בה כספים. במצב כזה לעתים הגוף שמנהל את הכסף שצברתם עלול לשנות את דמי הניהול, ולהעלות אותם למקסימום, מה שעלול לפגוע בקצבת הפנסיה העתידית שלכם וגם להפחית את כיסוי השארים שלכם, ולכן חשוב תמיד לאחד קרנות פנסיה.

מהם יתרונותיה של הקרן?

לקופת פנסיה פעילה יש יתרונות רבים, ביניהם:

 • מנגנון להבטחת תשואה של 5.15% על 30% מהקרן
 • הטבות מס
 • דמי ניהול אטרקטיביים
 • ביטוח שארים במקרה מוות
 • ביטוח אובדן כושר עבודה
 • מעבר חופשי בין מסלולים וחברות
 • ניהול מקצועי של הכסף בשוק ההון
 • ועוד

מתי מתחילים להפקיד כסף לקופת פנסיה?

אחת השאלות הנפוצות היא מתי צריך להתחיל כסף לקופת הפנסיה. ראשית נציין שככל שתתחילו מוקדם יותר להפקיד כספים לחיסכון הפנסיוני שלכם, כך תצברו סכום גדול יותר שישרת אתכם בעתיד, לאחר פרישתכם מהעבודה.

מעבר לכך, מאחר התשובה מורכבת וניתן לחלק אותה לשניים:

 • אם יש לכם כבר קופת פנסיה פעילה – המעסיק חייב להפריש לקרן הפנסיה שלכם בתום 3 חודשים, וכן להפקיד עבורכם כספים באופן רטרואקטיבי, כלומר מהיום הראשון שהתחלתם לעבוד אצלו.
 • אם מעולם לא היתה לכם קרן פנסיה או שיש לכם קרן והיא לא פעילה – המעסיק יכול להתחיל להפקיד כספים עבורכם רק לאחר שתעבדו אצלו ברצף במשך 6 חודשים.

כמה כסף מפקידים ומהם דמי הניהול?

גם כאן התשובה מעט מורכבת ונחלק אותה לשניים:

 • הפקדות לשכירים – צריך להפקיד יחד עם המעסיק 18.5% מהשכר שלהם. העובד עצמו מפקיד 6% מהשכר שלו (יורד ישירות מהתלוש) והמעסיק מפקיד עוד 12.5% שמתפצלים בין תגמולים לפיצויים.
 • הפקדות לעצמאים – מי שמרוויח עד חצי מהמשכורת הממוצעת במשק צריך להפקיד 4.45% בקופת הפנסיה. מי שמרוויח כמו השכר הממוצע צריך להפקיד 12.55% מהכנסתו. על הפקדות אלו העצמאים מקבלים הטבות מס של ניכוי וזיכוי ששוות להם כסף.

לסיכום – מה זה קופת פנסיה פעילה?

קופת פנסיה פעילה היא תוכנית חיסכון ארוכת טווח שמפקידים אליה כספים באופן קבוע במטרה שיצטבר שם סכום משמעותי שתוכלו למשוך כקצבה חודשית שתחליף את משכורתכם לאחר שתצאו לגמלאות. תוכנית זו אטרקטיבית מאוד, והיא כוללת גם כיסוי ביטוחי שנועד להגן על החוסך ומשפחתו.

כדי לפתוח קופת פנסיה לעצמכם חשוב מאוד לעשות השוואת קרנות פנסיה עם סוכן פנסיוני שמחזיק רישיון מטעם רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון. סוכן אמין, מקצועי ומנוסה שעובד עם כל חברות הביטוח ובתי ההשקעות המובילים, יוכל לספק לכם ייעוץ אובייקטיבי שמתחשב בפרמטרים רבים ולא רק בתשואות ובדמי הניהול.

כמו כן הוא יוכל לאתר עבורכם קופות פנסיה לא פעילות ולאחד אותם עבורכם על מנת שיהיה לכם הרבה יותר קל לעקוב אחר הביצועים שלהם, וכוח מיקוח שיאפשר לכם להשיג דמי ניהול אטרקטיביים. פנו אל המומחים שלנו בסוכנות פתרונות עדיפים ותיהנו משירות שישדרג את החיסכון שלכם ושיעניק לכם שקט נפשי אמיתי!

קופת פנסיה פעילה

תוכן עניינים

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
איפה יש לי פנסיה
איפה יש לי פנסיה?

אם לאחרונה שאלתם את עצמכם איפה יש לי פנסיה אתם לא לבד. אחוז נכבד מהאוכלוסיה לא יודע איפה הפנסיה שלו מנוהלת, כמה דמי ניהול משלמים, איזו תשואה החיסכון הניב וכו'. אנחנו כאן כדי להנגיש עבורכם את המידע החשוב.

קראו עוד »
מתי המעסיק מתחיל לשלם פנסיה?
מתי המעסיק מתחיל לשלם פנסיה?

מתי המעסיק מתחיל לשלם פנסיה היא אחת השאלות שמטרידה עובדים רבים. במאמר זה נסביר מה קורה לאדם שיש לו כבר חיסכון פנסיוני והוא מתחיל לעבוד במקום חדש, מה קורה לאדם שאין בידיו חיסכון כזה ועוד.

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.