תתחילו להתייחס לחיסכון הפנסיוני כמו לתיק השקעות

חוסכים רבים נותנים לחיסכון הפנסיוני "לשייט" עד גיל הפרישה. הפנסיה שלכם היא פרויקט פיננסי שמחייב ליווי מקצועי וטיפול שוטף

חיסכון פנסיוני הוא חלק מהחיים, החל מהמשכורת הראשונה ועד המשכורת האחרונה, עם הפרישה לגמלאות – עשרות שנים של חיסכון לתוכנית פנסיה אחת או יותר. האם החיסכון הפנסיוני שלכם משייט לאורך הדרך, או שאתם מקדישים לו זמן ומחשבה מעת לעת, מעבר לבדיקה השוטפת של ההפקדות?

מפתיע לגלות כמה אנשים למעשה מזניחים את תוכניות הפנסיה שלהם, ונותנים להן לעבוד בלי השגחה. 

המשמעות היא כפולה:

  1. תוכניות חיסכון פנסיוני עובדות על "אוטומט" ולא מתאימות למצב האישי המשתנה – נישואים, הקמת משפחה, רכישת דירה, קידום בקריירה, פתיחת עסק ושאר אירועים חשובים שצריכים להשפיע על מבנה החיסכון הפנסיוני.
  2. בגיל הפרישה לא עומד לרשות החוסך הסכום המירבי אותו יכול היה לצבור, אילו החיסכון הפנסיוני שלו היה מטופל ביד מקצועית.

קל להזניח את הפנסיה, ולתת לה להפוך לחלק מהשגרה, הוראת קבע לחיסכון ותו לא; משהו שלא הייתם עושים לו הייתם מנהלים תיק השקעות, למשל.
אז למה שלא תתייחסו מראש לתוכניות הפנסיה שלכם כאל תיק השקעות?

הצעד הראשון למיטוב ומיקסום חיסכון פנסיוני הוא הפנמה שמדובר בפרויקט פיננסי דינאמי, שמחייב טיפול שוטף בליווי מקצועי. כן, בדיוק כמו תיק השקעות.

תוכניות הפנסיה משקיעות לפחות חלק מכספי החיסכון באפיקי השקעה שונים בשוקי ההון, במסלולים מבוקרים עם רמות סיכון שונות. לחוסך יש זכות לבחור את המסלול בו יושקע החיסכון שלו.
השיקולים בבחירת מסלול משתנים על ציר הזמן. לדוגמא, בשלב מוקדם (כשצעירים) כדאי לשקול מסלולים ברמות סיכון גבוהות, שמציעים גם סיכוי גבוה יותר לתשואה, בעוד שבגיל מבוגר יותר עדיף לעבור למסלול סולידי.
האם אתם מכירים את המסלולים? האם אתם יודעים איזה מסלול הכי מתאים לכם כעת?

בתוכניות פנסיה מסוג קרן פנסיה או ביטוח מנהלים יש גם כיסויים ביטוחיים, שעשויים להשפיע על סל הביטוח ועל תקציב הביטוח שלכם. כל שינוי בצרכי הביטוח מחייב בדיקה גם של מבנה התיק הפנסיוני.

אלו הן רק שתי דוגמאות לקשרי הגומלין בין העולם הפיננסי לעולם הפנסיוני, בין הניהול הכלכלי השוטף לתכנון לעתיד.
ככל שמתקרבים לגיל הפרישה (62 לנשים, 67 לגברים) ההיבטים הפיננסיים של החיסכון הפנסיוני גוברים. שיקולי מס, לדוגמא, עוברים למרכז תשומת הלב, ומהווים נדבך מרכזי בתהליך של תכנון פרישה – שהוא, לידיעתכם, תכנון פיננסי לכל דבר.

סוכנות עדיפים מלווה את לקוחותיה ומספקת ייעוץ פיננסי ופנסיוני מקצועי שוטף, בראייה רחבה של צרכי הלקוח, ובהתאמה להתפתחויות בשוקי ההון, בזירות הפנסיוניות, וכמובן בצמתי החיים של הלקוח.

תתחילו להתייחס לחיסכון הפנסיוני כמו לתיק השקעות
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
האם כדאי למשוך כספי פנסיה
האם כדאי למשוך כספי פנסיה כדי לכסות את המשכנתא ואת ההלוואות?

הריבית הגבוהה מביאה לכך שיותר ויותר ישראלים מושכים את קרנות הפנסיה וההשתלמות ושוברים חסכונות על מנת לכסות את המשכנתא והלוואות אחרות. האם גם לכם כדאי, אילו השלכות צפויות לטווח הארוך ומה אפשר עוד לעשות כדי לא לכרוע תחת הנטל?

קראו עוד »
קופת פנסיה מומלצת
קופת פנסיה מומלצת – הטיפים שאתם חייבים להכיר

קופת פנסיה מומלצת היא משאת לבו של כל חוסך באשר הוא. כיום, כשהמודעות לתחום החיסכון הפנסיוני גבוהה מתמיד והמידע נגיש יותר מאי פעם, על פניו עולים הסיכויים שנוכל לבחור קופה מעולה, אבל עדיין יש כמה נושאים שחשוב לשים אליהם לב ובמאמר זה נרחיב על כך את הדיבור.

קראו עוד »
להצטרפות לחיסכון פנסיוני
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.