קופת גמל לעצמאים – המדריך השלם

בינואר 2017 נכנסה לתוקפה רפורמת פנסיית חובה לעצמאים אשר מחייבת להם להפקיד מדי שנה כסף לטובת חיסכון פנסיוני, בהתאם להכנסתם השנתית, בתמורה להטבות מס מהמדינה. כמה צריך להפקיד, איזה הטבות מקבלים ואיך לבחור קופת גמל לעצמאים?

על מי מוטלת חובת הפקדות לקופת גמל לעצמאים?

הפקדה לקופת גמל לעצמאים מוטלת על כל בעל הכנסה מעסק בעל חצי שנת ותק וגילו נע בין 21 ועד 60. ניתן לבחור אם להפקיד כספים לטובת חיסכון פנסיוני בקופת גמל, בקרן פנסיה או בביטוח מנהלים.

תקרת הפקדה לקופת גמל לעצמאים

חישוב הסכום המינימלי להפקדה נעשה בשתי מדרגות, על פי השכר הממוצע במשק (142,440 ש"ח בשנה):

  • מדרגה ראשונה – עבור הכנסה עד מחצית השכר הממוצע, יש להפקיד שיעור של 4.45%.

  • מדרגה שנייה – עבור חלק מההכנסה שמעל מחצית השכר הממוצע ועד מלוא השכר הממוצע, יש להפקיד שיעור של 12.55%.

  • עבור הכנסות מעל סכום של 142,440 ש"ח בשנה, אין חובת הפקדה.

ומהו הסכום המרבי שמאפשר ליהנות ממקסימום הטבות מס? התשובה לכך מעט מורכבת:

  • עד הכנסה שנתית מזכה של 159,600 ₪, ניתן להפקיד 16.5% על פי חלוקה של 11% לניכוי במס ו- 5% לזיכוי במס (ראו הסבר בהמשך)

  • מעל הכנסה שנתית של 159,600 ₪, ניתן להפקיד וליהנות מהטבות מס עד לתקרת הכנסה שנתית של 225,600 ₪, כשאופן חישוב ההפקדה מחולק ל-2 חלקים:

    1) עד לתקרת הכנסה שנתית מזכה של 112,800 ש"ח. ניתן להפקיד 16.5% מההכנסה (עד 18,612 ש"ח).

    2) על הכנסה הגבוהה מ- 112,800 ₪ ועד לתקרה של 225,600 ₪ ניתן להפקיד 16.5% נוספים (עד 18,612 ש"ח נוספים), אך בכדי שליהנות מהטבות המס על הפקדה זו, יש להיות מוגדרים כ"עמית מוטב", ולכן נדרשת הפקדה נוספת של 4,178 ₪ (אשר אינה זכאית להטבת מס), בנוסף לסכום שהופקד בחלק הראשון.

כלומר, אם הכנסתכם השנתית היא 225,600 ₪ ומעלה, סכום ההפקדה המרבי לניצול מלוא הטבות המס עומד על 41,402 ₪. 

שימו לב כי ניתן להפקיד סכומים נוספים לביטוח פנסיוני מעבר לסכומים הקבועים בחוק, וכך להגדיל את החיסכון הפנסיוני שלו (ואת קצבת הפנסיה) וליהנות מהטבות מס נוספות.

קופת גמל לעצמאים הטבות מס

הפרשה לקופת גמל לעצמאים לא רק מגדילה את החיסכון הפנסיוני שלכם אלא גם מזכה אתכם בהטבות מס מהמדינה. סעיפי החוק העוסקים בהטבות המס לעצמאים הם: סעיף 45א(ה) וסעיף 47(ב1) לפקודת מס הכנסה.

סעיף 45א' – 35% זיכוי מס הכנסה בהפקדת לקופת גמל לעצמאים

מדובר למעשה בהחזר כספי של המס הנגבה, עד אחוז מסויים, כלומר – "החזר מס". המשמעות היא שאין שינוי במדרגת המס שלכם. למשל אם הפקדתם 1,000 ₪ לקופת גמל. לפי סעיף 45א לפקודת מס הכנסה, תקבלו החזר של 350 ₪ לאחר שנגבה מלוא המס על ההכנסה.

סעיף 47 – ניכוי מס למפקידים לקופת גמל לעצמאים (או לכל חיסכון פנסיוני אחר)

מדובר בהורדת הסכום המנוכה מהמשכורת החייבת במס, או במילים אחרות "הוצאה מוכרת". כלומר אם הרווחת 10,000 ₪, ומתוכם הפקדת 1,000 ₪  לקופת גמל, אז מבחינת מס הכנסה הרווחת רק 9,000 ₪ ורק מהם יגבה מס הכנסה. ניכוי יכול להקטין את מדרגת המס שלכם, למשל כאשר המשכורת היא 21,000 ₪ והפקדה לצורך ניכוי מורידה אותה ל-19,000 ₪ עוברים למדרגת מס נמוכה יותר.

שימו לב כי אם הפקדתם כסף לקופת גמל ובחרתם לקבל עבורו הטבת "ניכוי" (עד התקרה המזכה), תיהנו גם מהפחתה בגובה דמי הביטוח הלאומי ודמי ביטוח בריאות בשיעור שיכול להגיע ל-17.83% מתוך הסכום שהופקד לביטוח הפנסיוני ושהוכר לצורך הטבת הניכוי ממס הכנסה.

לסיכום

סעיף מהי ההטבה? שיעור ההטבה שווי ההטבה
סעיף 45 א' זיכוי – הקטנת סכום המס שתשלמו למס הכנסה לכל היותר 5% מתקרת ההכנסה המזכה החזר של 35% מהסכום שהופקה לקופה, בהתאם לתקרה
סעיף 47 ניכוי – הקטנת ההכנסה החייבת במס הכנסה ובביטוח לאומי לכל היותר 11% מתקרת ההכנסה המזכה שווי ההטבה תלוי במדרגות המס שבה אתם נמצאים

עד מתי ניתן להפקיד כסף בקופ"ג מבלי לקבל קנס?

תאריך אחרון לביצוע הפקדה בקופת גמל לעצמאים לשנת 2023 הוא 31/12 עד השעה 17:00 (הפקדות שיבוצעו לאחר מכן ייחשבו כאילו הופקדו לשנת 2024).

איך לבחור קופת גמל?

בחירת קופת גמל לעצמאים היא עניין שכדאי להתייעץ איתו עם סוכן ביטוח. על מנת למקסם את פוטנציאל התשואה, חשוב לערוך השוואה מעמיקה בין הקופות הקיימות שכוללת היבטים רבים, ולא רק בין התשואות ודמי הניהול.

בפתרונות עדיפים מתמחים כבר שנים בהתאמת ביטוחים וקופות גמל לעצמאים מכל התחומים, תוך מיצוי הטבות המס שמגיעות להם. אנו עובדים בצמוד לכל הגופים הפיננסיים המובילים ואף משתמשים בטכנולוגיה חכמה המשווה לעומק בין כל האפשרויות העומדות לבחירתכם. צרו קשר ונשמח לעמוד לשירותכם ולהתאים לכם את הקופה האידאליית שתעניק לכם שקט נפשי.

קופת גמל לעצמאים
תרצו לחזור לנושא מסוים?
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
דמי ניהול קופת גמל
דמי ניהול קופת גמל: מה חשוב לדעת?

דמי ניהול קופת גמל הם למעשה העמלה שאתם משלמים עבור אותו מוסד שמנהל עבורכם את החיסכון הפנסיוני. במאמר זה נסביר ממה הם מורכבים, כמה משלמים, כיצד ניתן להוזיל אותם ומתי זה באמת משתלם לכם?

קראו עוד »
חיפוש קופות גמל
חיפוש קופות גמל –  איך עושים את זה?

חיפוש קופות גמל נועד על מנת לעזור לכם לאתר כספים אבודים שצברתם במסגרת מקומות העבודה לטובת החיסכון הפנסיוני שלכם. אם אינכם יודעים היכן מנוהלת עבורכם קופת גמל ואם יש לכם אחת כזו – כדאי שתקראו את המאמר הזה.

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.