גמל להשקעה: הקופות המנצחות – השוואה

קופת גמל להשקעה היא מוצר חיסכון שהושק לפני כשלוש שנים. המוצר אמור לעודד את הציבור להגדיל את חסכונותיו לטווח הזמן הבינוני-ארוך, לאחר ביטול קופת הגמל ההונית הוותיקה.כל חוסך רשאי להפקיד לקופה עד 70 אלף שקל בכל שנה, והוא זכאי להטבת מס מרכזית – פטור ממס רווח הון (25%) על כל הרווחים שהשיגה הקופה לאורך השנים, ככל שימשוך את החיסכון כקצבה בפרישה, ולא כמשיכה חד פעמית.

אף שהמוצר קיים יותר משלוש שנים, רק באוגוסט אושרו התקנות שמאפשרות לחוסכים לנייד את כספם לקופת גמל אחרת וגם להינות מהטבות המס. עד אז, הניוד לא היה אפשרי, ומי שרצה לעבור מגוף מנהל אחד לאחר, היה צריך למשוך את הכספים ולהפקיד מחדש – דבר שהצריך תשלום מס על רווחי ההון שנצברו, וסביר להניח שהרתיע ביצוע ניוד בין הגופים.

היתרון המרכזי בהן הוא היכולת למשוך את הכספים מיידית ולהינות מניהול נכסים של חברת גמל. כמו במוצרי גמל אחרים, גם בקופת הגמל להשקעה יש כמה מסלולי השקעה יש כמה מסלולי השקעה. אחד מהם הוא המסלול המנייתי, שבו מחויב מנהל הקרן להשקיע לפחות 75% מכספי החיסכון במניות. למרבית קופות הגמל להשקעה יש חשיפה גבוהה יותר למניות – כמעט 100% מכספי החיסכון. מסלולי המניות הם פסיבייים. כלומר, באמצעות מוצרים עוקבי מדדים. כל קופות הגמל להשקעה במסלול המנייתי הפסידו בספטמבר – חודש של ירידות בשוקי המניות בעולם, אך במיוחד בישראל, שנכנסה לסגר שני והטילה מגבלות עמוקות על הכלכלה.

קופת הגמל להשקעה המנייתית של בית ההשקעות בלטה לשלילה עם תשואה שלילית של 4%. התשואה היתה טובה יותר ביחס לירידות של 6%-5% בת"א 35 ות"א 125, וזהה לביצועי ת"א 90. המשקל העודף למניות הטכנולוגיה: "החשיפה למניות הטכנולוגיה פגעה בתשואות בספטמבר בשל הירידות החדות במגזר, בעוד בחודשים הקודמים היא דווקא תרמה לתשואות".

התשואה העודפת של מור נבעה, בין היתר, מהשתתפות בהנפקות פרטיות של חברות (בהן למור מוקצים בדרך כלל ניירות ערך בדיסקאונט על מחיר השוק; ג"ו), וגם מהפחתת הסיכון באמצעות פוזיציה דפנסיבית בפברואר, לפני המפולת של מארס. במור אמנם לא צפו את המפולת, אבל נקטו משנה זהירות לנוכח השיאים בשווקים באותם הימים, והחדשות שהגיעו מסין לנוכח מגפת הקורונה.לדברי רוקח, מי ששמר על חשיפה גבוהה למגזרים כמו טכנולוגיה ואנרגיה ירוקה, הביצועים שלו היו טובים יותר. זאת לעומת מנהלי חיסכון, שהשקיעו במגזרים שמרניים כמו בנקאות, נדל"ן ואנרגיה מסורתית.

בטבלה שלמטה מוצגים הפערים בטווח של שלוש שנים של תשואות קופות גמל להשקעה הטובות ביותר ואחרות להשוואה במסלול המנייתי, וכמו כן אילו מסלולים הם פסיביים באופק המנייתי.

פערים גדולים בטווח של שלוש שנים   תשואות קופות גמל להשקעה,  מסלול מנייתיספטמבר 2020מתחילת השנהשלוש שנים
מור1.2%-10.1%
אלטשולר שחם2.4%-3.9%-20.7%
מגדל2.8%-4.5%-15.7%
מנורה מבטחים*2.8%-6.3%-9.4%
הלמן אלדובי3.1%-6.5%-17.6%
הפניקס אקסלנס*3.1%-8.2%-10.2%
כלל 3.1%-9.1%-11.6%
ילין לפידות3.2%-3.9%-19.2%
מיטב דש3.3%-6.4%-13.3%
הראל3.4%-8.0%-8.6%
פסגות3.7%-8.0%-11.4%
אנליסט4.0%-2.1%31.7%

* מסלול פסיבי – היחיד שקיים באופק המנייתי

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
איפה כדאי להשקיע 100 אלף ₪?
איפה כדאי להשקיע 100 אלף ₪?

איפה כדאי להשקיע 100 אלף ₪ היא שאלה שחולפת בראשם של אנשים רבים שהספיקו לצבור כסף פנוי.  השקעה של 100 אלף ₪ היא הזדמנות טובה להגדיל את ההון הפיננסי. עם זאת, חשוב לבחור את אפיק ההשקעה המתאים ביותר, בהתאם לצרכים ולמטרות שלכם. במאמר זה נתמקד בהשקעות בשוק ההון ונבחן את יתרונותיהם.

קראו עוד »
תכנון פנסיוני
תכנון פנסיוני – למה זה חשוב?

תכנון פנסיוני הוא צעד מבורך שיכול לשרת אתכם בעתיד. החיים הם מסע מאתגר, אבל גם מלא בהזדמנויות. אנחנו עובדים קשה כדי להקים משפחה, לרכוש בית, לחסוך כסף לעתיד. אבל מה יקרה לנו כשלא נוכל לעבוד יותר?

קראו עוד »
להצטרפות לקופת גמל להשקעה
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.